Úterý 23. dubna 2024
Svátek slaví Vojtěch, zítra Jiří
Zataženo, déšť 7°C

Prosebníci u Pilného: Ministři chtějí miliardy navíc, Šlechtová se rozčílila

Autor: ČTK, base, simao - 
1. srpna 2017
14:35

Vyzbrojeni argumenty doufali v miliardy navíc. Hned několik ministrů vyrazilo ve středu na jednání se šéfem státní kasy – ministrem financí Ivanem Pilným (ANO). Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (za ANO) se rozčilovala, že jí ministerstvo financí v řadě oblastí nedalo „ani korunu“, a jeho postup označila za „nesprávný, až opravdu špatný“.

Někteří byli úspěšnější více, jiní méně. Ministr spravedlnosti Robert Pelikán v úterý u ministra financí Ivana Pilného (oba ANO) vyjednal 100 milionů korun navíc pro svůj resort na příští rok. Při odchodu ze schůzky novinářům řekl, že peníze půjdou především na justiční čekatele. 

Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (za ANO) trvá po úterním jednání na tom, že její resort má pro příští rok proti plánům ministerstva financí dostat ze státního rozpočtu o 4,3 miliardy Kč navíc.

Pelikán: Tvrdé jednání

Bylo to, musím říct, tvrdé jednání, což je asi správně. Podařilo se mně prosadit další zvýšení počtu soudních čekatelů – to je ten nesoudcovský personál, který se připravuje na výkon funkce soudce. To nám umožní zároveň zrychlit soudy a zároveň ty lidi lépe připravovat tak, aby později byli lepšími soudci,“ uvedl Pelikán.

Upřesnil, že na čekatele půjde přes 70 milionů korun z vyjednané částky, zbytek peněz je určen na „drobnosti“.

Už před příchodem na jednání ministr podotkl, že peníze nerostou na stromech. Ze schůzky odcházel spokojený, ačkoliv Pilný nevyhověl všem jeho požadavkům. „V tuhle chvíli ten rozpočet je určitě dostatečný, určitě nehrozí žádné potíže v provozu,“ řekl. Dodal, že je realista. „Kdybych měl nějaké velké oči, tak bych spokojen nebyl,“ poznamenal.

VIDEO: Předvolební pořad Blesk.cz Osoba blízká: Pelikán vzlétl do nebes

Video  Pelikánova „Osoba blízká.“ Spolužák popsal pikantní detaily ze života ministra spravedlnosti.  - Blesk / Zuzana Štíchová, Petr Soukup
Video se připravuje ...

Zatímco jiná ministerstva se každoročně brání škrtům, spravedlnost dostává v posledních letech pokaždé přidáno. „Když se podíváte na mezinárodní srovnání, zjistíte, že nijak nevybočujeme. Naše justice má podobný podíl HDP jako jiné země a i z hlediska absolutních částek jsme někde uprostřed zemí Evropské unie. Celkově jsme takový šetřivý rozpočet, nestojíme oproti jiným kapitolám moc peněz,“ uvedl k tomu Pelikán.

Šlechtová si stěžovala

Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (za ANO) před jednáním uvedla, že rozpor proti požadavkům MMR činí zhruba šest miliard korun. „V čem jsem ustoupila, jsou zhruba 2,3 miliardy Kč z evropských dotací, o které budeme žádat v příštím roce. Takže ze 6,6 miliardy Kč jsme nyní zhruba na 4,3 miliardy korun jako nadpožadavek ministerstva pro místní rozvoj,“ sdělila po jednání.

S přidělenými penězi pro příští rok spokojená nadále není. „Ministerstvo financí ministerstvu pro místní rozvoj nedalo ani korunu na rekonstrukci místních komunikací pro malé obce, nedalo nám ani korunu na investiční dotace pro bydlení seniorů, nedalo nám ani korunu na provoz monitorovacího systému. Takže ho možná od ledna vypneme, protože prostě nemáme peníze,“ zdůraznila Šlechtová.

Podle ní jde o závažný problém, protože právě na tomto systému je závislé vyplácení evropských dotací. Postup ministerstva financí vnímá jako hru. „Považuji ho za nesprávný, až opravdu špatný,“ dodala.

Vláda v červnu schválila návrh rozpočtu na příští rok se schodkem 50 miliard korun. Výdaje rozpočtu by měly včetně peněz z fondů EU a dalších finančních mechanismů činit 1,342 bilionu korun a příjmy 1,292 bilionu korun. Dodatečné požadavky ministerstev byly před zasedáním kabinetu zhruba 111 miliard korun. Ministři musí podle zákonných pravidel návrh státního rozpočtu schválit a odeslat do Sněmovny do konce září.

VIDEO: Podívejte se, co o rozpočtu řekl Ivan Pilný:

Jurečka chce peníze na vodu v krajině

Dalšími „prosebníky“ u ministra financí Pilného dnes byli i ministři z KDU-ČSL. Šéf resortu zemědělství Marian Jurečka si po návštěvě mohl – alespoň částečně – mnout ruce. Ministerstvo financí navrhlo zvýšit rozpočet ministerstva zemědělství na příští rok o více než dvě miliardy korun.

Jurečka však dodal, že ministerstvu stále chybí čtyři miliardy korun, které se bude snažit najít i ve zdrojích státního podniku Lesy ČR nebo národního podniku Budějovický Budvar.

Pilný příslib dvou miliard korun potvrdil, bez evropských peněz by tak mělo ministerstvo zemědělství na příští rok 20,3 miliardy korun.

Prioritou ministra Jurečky je najít peníze na financování projektů ve vodním hospodářství, stát počítá s například s pokračováním dotačních programů na zadržování vody v krajině. Do 18. srpna předá ministru Pilnému informace o tom, kolik bude ministerstvo zemědělství chtít jako odškodné za škody způsobené suchem.

Řešit se bude i výkup vepřína v Letech

Také ministr kultury Daniel Herman dostal příslib, že by se rozpočet jeho resortu mohl v příštím roce navýšit ještě nad navrhovaných 13,2 miliardy korun. Navýšení by se dle Hermana mohlo pohybovat v řádech stamilionů korun. Za priority označil platy zaměstnanců v kultuře, památky a živé umění. Částka 13,2 miliardy je o půl miliardy vyšší než letošní rozpočet.

Jednání o navýšení peněz pro kulturu budou ještě pokračovat i proto, že přes rozpočet ministerstva by měly být případně uvolněny také peníze určené na odkup vepřína v Letech, řekl Herman.

V pondělí s převodem akcionáři firmy AGPI souhlasili a podle Hermana by smlouva mohla být uzavřena počátkem září. Cenu ale firma ani stát nezveřejnily.

Velkou část rozpočtu také poslední roky činí výdaje na církve, na platy duchovních a finanční náhradu v rámci restitucí jde ročně přibližně 3,5 miliardy korun. Kromě platů by měl rozpočet ministerstva posílit také o sumu v řádech desítek milionů na připomínky významných výročí roku 2018 spojených s českou státností (1918, 1968, 1993). Stát dá na oslavy přes 400 milionů korun.

marais ( 1. srpna 2017 19:19 )

Příště fňukající ministry vyhoďte..o co chtějí přidat, o to jim rozpočet snižte! Při růstu HDP zadlužovat ČR je nechutné.

ivoadler ( 1. srpna 2017 14:42 )

Já bejt pilný, tak jim nas eru. Všem. Vyděrači!

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa