Komunista Grebeníček šije do Hermana. „Nelhal,“ brání Bělobrádek ministra

Autor: ČTK, simao - 
31. července 2017
14:35

Další střet mezi ministrem kultury Danielem Hermanem (KDU-ČSL), někdejším šéfem Ústavu pro studium totalitních režimů, a KSČM je na světě. Do Hermana se tentokrát v písemné interpelaci pustil poslanec Miroslav Grebeníček. Podle něj Herman nehájí české zájmy. Ministr naopak dlouhodobě tvrdí, že komunisté na současnou českou politickou scénu nepatří. A jsou její ostudou.

Ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) podle poslance KSČM Miroslava Grebeníčka nehájí zájmy ČR, ale v dikci landsmanšaftu útočí na právní pořádek a nepravdivě obviňuje republiku z údajné etnické čistky na Němcích.

Grebeníček to napsal v písemné interpelaci na místopředsedu vlády a předsedu KDU-ČSL Pavla Bělobrádka, v níž mu klade otázky ohledně jeho účasti na letošním sudetoněmeckém sjezdu v bavorském Augsburgu.

Bělobrádek: Herman v ničem nelhal

Grebeníček se v interpelaci ptá kromě jiného na to, zda Bělobrádek na sjezdu korigoval a uvedl na pravou míru Hermanova údajně nepravdivá tvrzení.

Herman podle Grebeníčkových slov nepravdivě tvrdí a naznačuje, že v případě československých Němců československý stát jednal bez zkoumání provinění a otázky zachování věrnosti republice.

„Nic jsem nekorigoval, protože ministr kultury Daniel Herman v ničem nelhal,“ napsal Bělobrádek v odpovědi na interpelaci.

VIDEO: Ministr Herman: Komunisté by měli přestat otravovat českou politickou scénu

Video Ministr Herman: Komunisté by měli přestat otravovat českou politiku 

Herman se loni stal prvním členem české vlády, jenž promluvil na sjezdu sudetských Němců. Grebeníček již před rokem kvůli Hermanově tehdejší účasti interpeloval premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD). Chtěl od něj vědět, z jakého důvodu vláda vyslala Hermana na sjezd a jaké zadání ministr od vlády dostal.

V tehdejší interpelaci Grebeníček napsal, že Herman zpochybňoval výsledky i důsledky druhé světové války a také rozhodnutí vítězných mocností o odsunu sudetských Němců.

Ministr Herman upoutal ve vztahu ke KSČM pozornost letos v květnu, když při interpelacích označil za hanbu české politiky skutečnost, že komunisté stále sedí v parlamentu.

Prohlásil to, když se projednávala interpelace předsedy komunistů Vojtěcha Filipa na ministra obrany Martina Stropnického (ANO) ohledně spolupráce české čtvrté brigády rychlého nasazení a německé 10. obrněné divize.

Filip mu v reakci na jeho slova vzkázal, ať se stydí. Bělobrádek v odpovědi na nynější Grebeníčkovu interpelaci mimo jiné uvedl, že vláda jeho cestu na sjezd neprojednávala, protože nešlo o vrcholnou návštěvu.

„Jel jsem na oslavu k sousedům, na kterou jsem byl pozván jako host. Nebylo třeba zdůrazňovat, že jsem předsedou KDU-ČSL a vicepremiérem, neboť tyto mé funkce jsou samozřejmě hostitelům známy,“ uvedl Bělobrádek.

Dodal také, že jeho vztah i vztah KDU-ČSL k Německu je v souladu s oficiální linií ČR. „Čas omluv i čas smiřování již máme za sebou, nyní jsou naše vztahy sousedské a spojenecké, v rámci EU a NATO,“ napsal Bělobrádek.

VIDEO: Jak to vypadá v pracovně ministra kultury?

Video Ministr kultury Herman pracuje z ložnice: Do výhledu mu pověsili čínské vlaky. Provokace? - Zuzana Štíchová, Petr Soukup

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

sensadrak ( 1. srpna 2017 15:36 )

Já myslel, že Grebenda už chcípnul.

kalina107 ( 31. července 2017 21:41 )

a kdo to bude dělat , Ty ubožáku ? Mazej spát , ***e .

tgbg ( 31. července 2017 20:03 )

Komunista nebo fašista stejný odporný xindl.

doktorrka ( 31. července 2017 19:53 )

JE RADOST SLEDOVAT VLASTIZRÁDCE JAK KVIČÍ A SKUHRAJÍ,ŽE SE KOMUNISTŮM DAŘÍ !!! ZBĚSILÁ ZÁVIST !!!

kalina107 ( 31. července 2017 17:27 )

A co ty seš po tátovi ? Zloděj , příživník a kořala ? A co seš po matce ? Pro sti tut ?

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud