Poslední sněmovní rošáda: Odchází Šincl, na kterého si Babiš vedl „složku“

Autor: ČTK, val - 
5. 7. 2017
12:40

Andreji Babišovi (ANO) zmizí na posledních pár týdnů ze Sněmovny Ladislav Šincl (ČSSD), jenž vešel ve známost především právě kvůli sporům s tehdejším ministrem financí. Šincl se počátkem července ujal funkce radního pro rozhlasové a televizní vysílání a poslanecký mandát mu zanikl. V nadcházejícím týdnu ho nahradí starostka městského obvodu Slezská Ostrava Barbora Jelonková.

Tzv. kauza „složka“ se váže k polovině roku 2015 a točí se kolem vládního návrhu zákona o pojišťovnictví. Šincl napadal měnící se postoje ministerstva financí k jeho pozměňovacímu návrhu a naznačoval, že za výhradami mohou být obchodní zájmy Babiše. Babiš pak další den obvinil Šincla a jeho rodinu před dalšími poslanci z korupce, vycházel prý přitom ze složky nadepsané poslancovým jménem.

Schůzku, na kterou měl Babiš přijít se složkou na Šincla, popsal poslanec deníku Právo. „Začal z toho vytahovat papíry a řekl mi: Já na vás vím, co vy jste vlastně zač. Korupčník, platí vás Valenta (senátor a majitel loterijní firmy Synot, pozn. red.). Vyhodili vás z banky, tak mi nemáte co klást otázky. Vy jste převedl na manželku barák, to je jasná korupce. Matka zase koupila nějaký pozemek,“ zmínil Šincl. Babiš tvrdil, že šlo jen o monitoring tisku, a tedy běžně dostupné informace.

Babiš se přes opakované výzvy premiéra Sobotky odmítl omluvit, a tak se oba aktéři sporu nadále ve Sněmovně jen přehlíželi. Teď však Šincla zlákala Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.

Poslankyní na dvě schůze

Jelonková, povoláním zvěrolékařka, bude nyní poslankyní necelé čtyři měsíce, do říjnových voleb. Čeká ji už jen zbytek nynější řádné schůze a pak řádná schůze zářijová. Prvním náhradníkem za Šincla na kandidátní listině ČSSD byl někdejší havířovský primátor Zdeněk Osmanczyk. Loni v listopadu ale zemřel.

Na nynější schůzi půjde o druhou změnu v poslaneckých lavicích. Už v jejím úvodu složil slib starosta Volyně na Strakonicku Václav Valhoda (ČSSD), který v dolní komoře nahradil Vítězslava Jandáka. Jandák zamířil do Rady Českého rozhlasu.

Takto svůj první den ve Sněmovně zhodnotil nový poslanec Valhoda:

Video Nový poslanec Václav Valhoda - Blesk.cz/Václav Lang
720p 360p

V tomto volebním období se v dolní komoře vyměnilo celkem 15 poslanců. Pozornost vzbudily hned na začátku volebního období změny zákonodárců za hnutí ANO. Mandátu se vzdali Miloslav Bačiak kvůli sporné minulosti a jeho první náhradník Jan Sobotka kvůli zatajenému dluhu. Jednání Sněmovny se nezúčastnili. V minulém volebním období Sněmovnu opustilo 18 poslanců.

Volby do Evropského parlamentu 2019

Informace Kandidáti Evropská unie Voličský průkaz Instituce Evropské unie Legislativní proces

Volby do Evropského parlamentu čekají České republiky v pátek a sobotu 24. a 25. května. Rozhodne se v nich o obsazení 705 křesel. Výsledky by měly být známé v neděli 26. května ve 23 hodin. Počet Europoslanců zeštíhlí o 46 kvůli odchodu Velké Británie.

Počtu českých europoslanců se tato změna ovšem nedotkne. Stejně jako před pěti lety si Češi vyberou 21 nových poslanců.

Blesk Zprávy zjišťovaly, kteří čeští europoslanci chtějí své pozice obhajovat.

Doporučujeme
Nezadat ( 10. července 2017 09:13 )

Loď ČSSD nezvratně nabírá vodu a jen blb jim uvěří 40000 mzdu za vyčerpání vody.Kde by na to vzali,když pozůstalým po Altnerovi Dluží v porovnání s navýšení mezd pár korun.Ty idioti jsou nenapravitelní lháři a podvodníci.

tomik007 ( 6. července 2017 19:00 )

Šnicel v podstate uz skoncil v tej vinarne "U topankara"

moiaza ( 5. července 2017 15:51 )

socan 68 se nějak vyzná. Je vidět, že s STB měl něco společného. Jinak by přece netvrdil, že měl Bureš se složkami STB něco společného. Musel u STB být, aby to mohl tvrdit.Mám pocit, že našeptávač STB socan 68 něco tají a hraje falešnou hru.

zidoniusek ( 5. července 2017 14:45 )

policie o ničem neví,nebo ví?

1pravda1 ( 5. července 2017 14:35 )

Na toho Šincla se nedá ani dívat ani ho poslouchat, jak lobboval za nezdanění hazardu, Babiš měl naprostou pravdu, ale tuto nabrífovanou škodnou dát do rady? jojo jen ať se kšefty hýbou, když se tak osvědčil ČSSD jde ke dnu a těch poslanců bude mít mnohem méně, tak je třeba vybírat ty osvědčené.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa