Úterý 23. dubna 2024
Svátek slaví Vojtěch, zítra Jiří
Zataženo, déšť 7°C

Poslední sněmovní rošáda: Odchází Šincl, na kterého si Babiš vedl „složku“

Autor: ČTK, val - 
5. července 2017
12:40

Andreji Babišovi (ANO) zmizí na posledních pár týdnů ze Sněmovny Ladislav Šincl (ČSSD), jenž vešel ve známost především právě kvůli sporům s tehdejším ministrem financí. Šincl se počátkem července ujal funkce radního pro rozhlasové a televizní vysílání a poslanecký mandát mu zanikl. V nadcházejícím týdnu ho nahradí starostka městského obvodu Slezská Ostrava Barbora Jelonková.

Tzv. kauza „složka“ se váže k polovině roku 2015 a točí se kolem vládního návrhu zákona o pojišťovnictví. Šincl napadal měnící se postoje ministerstva financí k jeho pozměňovacímu návrhu a naznačoval, že za výhradami mohou být obchodní zájmy Babiše. Babiš pak další den obvinil Šincla a jeho rodinu před dalšími poslanci z korupce, vycházel prý přitom ze složky nadepsané poslancovým jménem.

Schůzku, na kterou měl Babiš přijít se složkou na Šincla, popsal poslanec deníku Právo. „Začal z toho vytahovat papíry a řekl mi: Já na vás vím, co vy jste vlastně zač. Korupčník, platí vás Valenta (senátor a majitel loterijní firmy Synot, pozn. red.). Vyhodili vás z banky, tak mi nemáte co klást otázky. Vy jste převedl na manželku barák, to je jasná korupce. Matka zase koupila nějaký pozemek,“ zmínil Šincl. Babiš tvrdil, že šlo jen o monitoring tisku, a tedy běžně dostupné informace.

Babiš se přes opakované výzvy premiéra Sobotky odmítl omluvit, a tak se oba aktéři sporu nadále ve Sněmovně jen přehlíželi. Teď však Šincla zlákala Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.

Poslankyní na dvě schůze

Jelonková, povoláním zvěrolékařka, bude nyní poslankyní necelé čtyři měsíce, do říjnových voleb. Čeká ji už jen zbytek nynější řádné schůze a pak řádná schůze zářijová. Prvním náhradníkem za Šincla na kandidátní listině ČSSD byl někdejší havířovský primátor Zdeněk Osmanczyk. Loni v listopadu ale zemřel.

Na nynější schůzi půjde o druhou změnu v poslaneckých lavicích. Už v jejím úvodu složil slib starosta Volyně na Strakonicku Václav Valhoda (ČSSD), který v dolní komoře nahradil Vítězslava Jandáka. Jandák zamířil do Rady Českého rozhlasu.

Takto svůj první den ve Sněmovně zhodnotil nový poslanec Valhoda:

V tomto volebním období se v dolní komoře vyměnilo celkem 15 poslanců. Pozornost vzbudily hned na začátku volebního období změny zákonodárců za hnutí ANO. Mandátu se vzdali Miloslav Bačiak kvůli sporné minulosti a jeho první náhradník Jan Sobotka kvůli zatajenému dluhu. Jednání Sněmovny se nezúčastnili. V minulém volebním období Sněmovnu opustilo 18 poslanců.

Nezadat ( 10. července 2017 09:13 )

Loď ČSSD nezvratně nabírá vodu a jen blb jim uvěří 40000 mzdu za vyčerpání vody.Kde by na to vzali,když pozůstalým po Altnerovi Dluží v porovnání s navýšení mezd pár korun.Ty idioti jsou nenapravitelní lháři a podvodníci.

moiaza ( 5. července 2017 15:51 )

socan 68 se nějak vyzná. Je vidět, že s STB měl něco společného. Jinak by přece netvrdil, že měl Bureš se složkami STB něco společného. Musel u STB být, aby to mohl tvrdit.Mám pocit, že našeptávač STB socan 68 něco tají a hraje falešnou hru.

zidoniusek ( 5. července 2017 14:45 )

policie o ničem neví,nebo ví?

1pravda1 ( 5. července 2017 14:35 )

Na toho Šincla se nedá ani dívat ani ho poslouchat, jak lobboval za nezdanění hazardu, Babiš měl naprostou pravdu, ale tuto nabrífovanou škodnou dát do rady? jojo jen ať se kšefty hýbou, když se tak osvědčil ČSSD jde ke dnu a těch poslanců bude mít mnohem méně, tak je třeba vybírat ty osvědčené.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa