„Cynická a zrádná“ V4 se sešla s Macronem. Na uprchlících se opět neshodli

23. 6. 2017
12:45

Francie má zájem o intenzivnější dialog se zeměmi takzvané Visegrádské skupiny (V4 - Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko). Novinářům to po dnešním prvním jednání premiérů V4 s novým francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem řekl český premiér Bohuslav Sobotka. Lídři V4 se s Macronem předběžně dohodli na uspořádání společné vrcholné schůzky počátkem podzimu. Jednání trvalo o hodinu déle, než bylo původně avizováno.

Byla to velmi otevřená debata. Dotkli jsme se všech témat, která jsou teď aktuální v rámci EU. Ať už jsou to témata sporná nebo témata, kde máme společný pohled na věc,“ uvedl Sobotka. Macron podle něj potvrdil, že je připraven k intenzivnější diskusi se zeměmi střední Evropy. Sobotka ale také upozornil, že dnešní první schůzka nemohla přinést sblížení postojů například v pohledu na řešení migrační problematiky.

Dominantní byla v diskusi problematika trvajících velkých rozdílů v životní úrovni mezi východem a západem EU, mezi jejími staršími a novějšími členskými zeměmi, uvedl Sobotka. Není podle něj možné připustit budování bariér na vnitřním trhu.

VIDEO: Sobotka mluvil s Macronem. Jednali o platech, na migraci se neshodli

Video Sobotka mluvil s Macronem. Jednali o platech, na migraci se neshodli - Jakub Veinlich
720p 360p

Diskutovali jsme o velkých rozdílech, které jsou ve mzdách. Cílem evropské politiky by mělo být, abychom využili všech možností, které nám dává evropská spolupráce, společný trh, ke konvergenci,“ podotkl předseda vlády. Francouzskou stranu vyzval, aby se pokusila přesvědčit francouzské firmy k rychlejšímu zvyšování platů v ČR.

VIDEO: Emanuel Macron v novém speciálu pro francouzského prezidenta

Video Emmanuel Macron v novém speciálu pro francouzského prezidenta - DS
1080p 720p 480p 360p 240p

Diskuse se podle něj tak týkala také problémů, které z těchto rozdílů plynou, například jaké mají důsledky pro trh práce v některých unijních zemích. Francie se totiž s poukazem na „boj proti sociálnímu dumpingu“ snaží bránit levnější pracovní síle z východu EU. Na unijní úrovni se spor projevuje například ve vleklé debatě okolo směrnice o vysílání pracovníků a v požadavcích, aby například řidiči z východních zemí Unie pobírali francouzskou minimální mzdu.

Výsledkem dnešní schůzky je dohoda o setkání expertů ze zemí V4 a Francie, kteří by se měli pokusit najít cestu z nynější patové situace. Sobotka věří, že i dnešní setkání umožní debatu o směrnici o vysílání pracovníků posunout. Experti zemí V4 se sejdou také se svými partnery ze zemí Beneluxu, tedy Belgie, Nizozemska a Lucemburska.

VIDEO: V4 nenašla s Macronem společnou řeč o migraci

Video V4 nenašla s Macronem společnou řeč o migraci - Jakub Veinlich
720p 360p

Macron: Východní Evropa nerespektuje pravidla a hodnoty

Jen krátce před příjezdem na nynější summit EU se Macron vyjádřil na adresu středoevropských zemí velmi kriticky. V rozhovoru s novináři z osmi deníků totiž kritizoval údajně zrádný a cynický přístup východoevropských politiků k záležitostem EU. Unie jim podle těchto jeho interview slouží pouze k čerpání peněz, aniž by respektovali její hodnoty a pravidla - a za to by prý měli pykat.

Vyjadřování se takovým způsobem neslouží k budování vzájemné důvěry. To zaznělo jasně a jednoznačně. Počítáme s tím, že prezident Macron si uvědomí nevhodnost některých formulací, které zazněly,“ řekl novinářům po dnešní schůzce visegrádských premiérů s francouzským prezidentem polský státní tajemník pro EU Konrad Szymanski.

Nezadat ( 24. června 2017 11:26 )

Konečně důkaz o jejich multikulturním vzdělávání naši civilizace- http://amebobook.com/2017/06/22/sheep-gave-birth-to-half-human-creature-in-south-africa -villagers-say-its-sent-by-the-devil/

flesch2z ( 23. června 2017 18:33 )

Sobotka je vlastizrádce, fašisti Bělobrádek s Hermanem taktéž. A Macron je deb.ilní dítě, které si myslí, že když zadupe nožkama, to co chce dostane. Omyl, dostane na pr.del. Už máme v ČR epopej, Hermane?! Kolik jsi za ní dostal? A kolik jste si se Sobotkou rozdělili miliard za prodej našeho lithia? ČSSD, KDU ČSL, TOP 09 jsou nevolitelní. Okrádají non-stop ČR.

pp10 ( 23. června 2017 14:05 )

Clovek, ktery je prezidentem v zemi, kde je stale stav pohotovosti kvuli terorismu a ktery rika, ze si musime zvyknout na zivot s nim, tak nema absolutne narok na jakekoliv vytky vuci nikomu!!! At si nejdrive zamete pred svym prahem, da dohromady tu svou zemi, ktera je vzhuru nohami a teprve az predvede, co dokazal, muze mit vuci nekomu nejake vyhrady!!!!

santikxauz ( 23. června 2017 13:32 )

Proto by bylo moudré,kdyby nás EU vyhodila z unie a budeme mít klid.

agfor ( 23. června 2017 13:01 )

Lidičky, nebojte se, o uprdlíky nepřijdete. To mají teď vládní šašci plnou hubu toho, že je nepřijmeme (už jich tu pár tisíc máme) a po volbách, kdy budou mít svý koryta jistý, otočí. Měli však stále připomínat fašitce Merkelovic, že si je pozvala a makarónům, že si je od Afriky tahají domů sami. Tak ať se o to vyžírkovskou sebranku starají sami.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa