Babiš má další kandidáty na finance. Z vlády chce odejít na konci května

Autor: Jakub Veinlich, val - 
16. 5. 2017
15:30

Vicepremiér a šéf státní kasy Andrej Babiš (ANO) plánuje odejít z vlády co nejdřív a intenzivně za sebe proto hledá náhradu na post ministra financí. Novinářům to řekl v úterý, už večer chce kandidáta představit členům hnutí na jednání širšího vedení. V jakých „vodách loví“, ale prozradit nechtěl. Zatímco sám mluvil na ministerstvu financí, v nedaleké Sněmovně apelovali poslanci hnutí ANO, aby další adepty pro premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD) nehledal. 

„Máme další kvalitní kandidáty, ale mám pocit, že pan premiér tuto krizi řešit nechce. Mám pocit, že jsem zástěrka pro spor mezi panem prezidentem a panem premiérem,“ řekl na tiskové konferenci značně unavený Andrej Babiš. Ministr doufá, že pokud platí koaliční smlouva, tak premiér nebude otálet a kandidáta hnutí ANO schválí. „A až se vrátí pan prezident, tak ta vláda bude pokračovat dál, nastoupí sem nový ministr. Kandidáty máme,“ uvedl Babiš.

Konkrétní jména ale prozradit Babiš nechce. Snad nečekáte, že vám to řeknu. „Ale pan Hlavatý to není, jak slýchám,“ řekl Babiš.

Andrej Babiš hledá dál nového ministra financí. Ve vládě chce skončit na konci května:

Video Babiš o výběru svého nástupce - Jakub Veinlich, Jan Jedlička
1080p 720p 480p 360p 240p

Poslanci ANO trvají na nominaci náměstkyně Aleny Schillerové a nové jméno na ministra financí nechtějí. Usnesl se na tom jejich klub. Podle předsedy poslaneckého klubu Jaroslava Faltýnka doporučili poslanci úternímu předsednictvu, aby nenavrhovalo už žádné nové jméno na ministerstvo financí. I když sám Faltýnek sdělil, že půjde na předsednictvo „s názorem třikrát a dost“. Pakliže by Sobotka ještě jednou odmítl návrh ANO, byl by to podle něj důvod pro vypovězení koaliční smlouvy.

ANO zatím na ministerstvo financí místo Babiše navrhlo jeho stávající náměstkyni Alenu Schillerovou a svého ministra životního prostředí Richarda Brabce. Sobotka obě možnosti odmítl, což ANO nechápe. Ministr spravedlnosti Robert Pelikán dokonce řekl, že premiérovo odůvodnění k nepřijetí Schillerové je „na hranici žalovatelnosti“. Sobotkovy argumenty, které sdělil, prý „nejsou nepravdy, ale urážky paní Schillerové“. Premiér by prý měl jejich nominanty akceptovat.

Babiš: Koaliční rada už není potřeba

Babiš ale s novým jménem přijít chce. „Určitě ho navrhneme – máme zájem, aby krize byla vyřešena – a chceme, aby pan premiér akceptoval našeho kandidáta, ještě než se vrátí pan prezident z Číny,“ uvedl.

„Už není potřeba ani svolávat koaliční radu. Premiér nerespektuje podmínky koaliční smlouvy – už by to měla být jen dohoda se mnou,“ odmítá další širší jednání špiček koalice Babiš.

Jako ministr financí a vicepremiér chce Babiš být ve vládě do konce května. Aby prý mohl v klidu předat podstatné dokumenty, pohlídat si první obrysy státního rozpočtu. „Já v té vládě nechci být. Nerozumím, proč to tak je, a chci to co nejdřív ukončit. A pevně doufám, že to co nejrychleji skončí,“ tvrdí Babiš, který se chce brzy začít věnovat především kampani a červenci ho čeká svatba. Mandát poslance si chce ale nechat.

Babišova náměstkyně Alena Schillerová odmítla, že by Andrej Babiš mohl nějak po odchodu z ministerstva zasahovat dál: 

Video Alena Schillerová: Babiš by neměl do čeho zasahovat. - Jakub Veinlich, Lukáš Červený
720p 480p 360p 240p

Další koaliční jednání už Babiš kvůli novému ministrovi nechce. Prý postačí jednání s premiérem mezi čtyřma očima. Babiš věří, že se podaří spor vyřešit do návratu prezidenta Zemana z Číny. „Otázka je, jestli se narodil takový kandidát, kterého by si pan premiér představoval,“ uzavřel Babiš.

Vše o krizi vládní koalice čtěte ZDE >>>

 

Doporučujeme
tomik007 ( 16. května 2017 23:38 )

Kandidati vyskakujou jak kralici z klobouku

xander ( 16. května 2017 22:34 )

Babiš se vrátí. Zatím nás socani dovykradou.

1pravda1 ( 16. května 2017 21:43 )

Po letech máme výborného ministra financí, ale kvůli té falešné kryse Sobotkovi, musí odejít, no však počkej Bohušu, Babiš bude příštím premiérem a ty budeš žebrat o místo, kde není zapotřebí angličtina, ale takového falešného člověka stejně nikde nebudou chtít. Po volbách končíš, buď tě vyhodí naštvaní straníci a v rukavičkách to nebude a voliči tě vykroužkují, hlavně, že už nebudeme poslouchat ten tvůj nepříjemný hlas a dívat se na falešný úsměv.

jentakjen ( 16. května 2017 20:07 )

Kašpar zdenekk si zase přeměřuje pindíka mikrometrem a pořád ne a ne něco naměřit.

zdanekk ( 16. května 2017 19:55 )

Volit TOP-09 může jen vyhulený magor, opravdu chcete premiérem bezpáteřního, ožralého jihočeského prolhaného alkoholika,který vás ojebal o slušnou částku peněz, kterou daroval za velmi slušnou provizi katolické církvi. Pokud jste masochisti a natvrdlí srá,či tak si poslužte.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa