Sobotka osvětlil, proč se „brodíme ve sr*čkách“. Babiš: Chce moje křeslo

Autor: simao - 
16. května 2017
11:00

Česká politika se pomalu mění v septik, jak ve vládní krizi přibývají další ostré výrazy. „Kýblem sr*ček“ se oháněl jadrný vicepremiér Andrej Babiš (ANO). A „slušňácký“ premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) vysvětloval, proč použil slova: „Brodíme se ve sr*čkách.“ Šéfa ANO prý dohnala jeho minulost. Jenže ta podle Babiše straší i Sobotku, premiér podle svého vicepremiéra usiluje o jeho křeslo na ministerstvu financí.

„Po těch třech letech, kdy jsem měl dojem, že jsme se vydali dobrým směrem, se opět brodíme v nějakých sr*čkách nebo bahně,“ uvedl Bohuslav Sobotka (ČSSD) v rozhovoru pro Hospodářské noviny. A překvapil.

Premiér během stávající vládní krize takto zhrubl? Svůj ostřejší slovník vysvětloval v pořadu Info.cz Štrunc! „Všichni, kdo mě znají, tak ví, že mluvím slušně a že nemluvím sprostě. Ani v soukromí... Ale je fakt, že člověka občas některé věci rozčílí,“ říká Sobotka, který však jinak dle svých slov má pevné nervy a dokáže se ovládat.

Video  Ostrý výraz sračky byl adekvátní, Babiš mě naštval, normálně sprostě nemluvím, říká premiér.  - INFO.cz

Sobotka: Byla to adekvátní slova

V Otázkách Václava Moravce přitom ještě nedávno premiér klel slovem „doprčic“, když mluvil o tom, že „když něco slibujete na zdraví svých nejbližších, tak to přece říkáte vážně, doprčic“. V narážce na Babišova slova ohledně toho, že nebude zneužívat média, která si pořizoval.

Ke svým hrubším slovům nyní Sobotka pro Info.cz uvedl: „Ony byly adekvátní k té situaci, protože popravdě řečeno, mě skutečně naštvalo, že vláda, která více než tři roky velmi dobře a stabilně fungovala, je dneska zatížena tím, že Andreje Babiše dohnala jeho minulost.“

Anketa
Máte pochopení pro vulgarismy u vrcholných politiků?
počet hlasujících: 1534
Anketa
Máte pochopení pro vulgarismy u vrcholných politiků?
Ne.
71 %
Ano.
29 %
počet hlasujících: 1534

Babiš podle Sobotky není schopen si toto sám připustit a udělat samostatný krok. Tedy odejít sám podle svého rozhodnutí z vlády. „Já z toho radost nemám a spíš mě to štve, že ty problémy kolem Andreje Babiše narušily důvěru v celou vládu,“ je nadále přesvědčen Sobotka.

VIDEO: Sobotka dříve uvedl, že Babiš „ojebal“ český stát u korunových dluhopisů

Video  Sobotka nechtěl zopakovat slovo OJ*BAT. Čeho se bojí, vymyslel ho skutečně sám?  - Blesk TV

Není přitom sám, kdo použil ostrý slovník. A se svým koaličním partnerem a největším rivalem Babišem se nakonec přece jen shodl, byť právě na „přisprostlém“ slůvku. „Vždycky je připravená na mě vyhodit kýbl sr*ček,“ stěžoval si totiž Andrej Babiš minulý týden na německou šéfku Výboru rozpočtové kontroly v Bruselu Ingeborg Grässle. 

Ministerstvo financí přejde pod Sobotku?

Do premiéra Sobotky se zostra pustil vicepremiér Babiše v pondělí večer na sociální síti. „Jsme krizoví manažeři, takže hledáme dalšího kandidáta. Chceme tu frašku už ukončit,“ tvrdí Babiš s tím, že Sobotka podle něj naopak chce „krizi živit“.

„Jen je otázka, jestli jediným Sobotkovým cílem není to, dostat se na ministerstvo financí a sebrat ho z gesce hnutí ANO, protože tady jsou, světe, div se, nevyřešené kauzy, které se týkají období, kdy byl on ministrem financí,“ míní šéf ANO.

Narážel tak na možné řešení, kolem kterého krouží i další politici. „Bylo by ústavně konformní, aby byl vedením ministerstva financí dočasně pověřen pan premiér,“ řekl šéf Sněmovny Jan Hamáček (ČSSD) webu Lidovky.cz.

VIDEO: Premiér Sobotka odmítl Babišovu náhradnici Schillerovou

Video  Sobotka odmítl náhradnici za Babiše: Zklamala mě, že není ochotná prověřit Babišovy dluhopisy.  - Blesk / Zuzana Štíchová

Sobotka přitom v pondělí odmítl jako možnou ministryni Babišovu náměstkyni Alenu Schillerovou.

„Je celkem schůdné řešení: Podmínka toho, aby ministerstvo financí nezůstalo bez ministra, se dá překlenout, pokud by měli sociální demokraté zájem vyřešit ve prospěch občanů tuto krizi, tak by pan premiér mohl vzít si ministerstvo financí na nějakou dobu pod sebe, tedy do své správy,“ podotkla pro Blesk.cz místopředsedkyně Kalouskovy TOP 09 Jitka Chalánková.

Sobotka vytkl Schillerové aroganci

Proti takovému řešení by se však opět patrně postavil prezident Miloš Zeman. S ním není premiér Sobotka zrovna zadobře. Proč nechtěl v úřadu po Babišovi právě Schillerovou, vysvětloval premiér obšírněji právě na info.cz. „Já jsem sledoval její práci, setkával jsem se s ní v těch uplynulých měsících, měl jsem možnost hodnotit její vystupování, které bylo často velmi arogantní,“ vytkl Schillerové.

Neměl prý dobrý pocit, jak ministerstvo financí působilo v oblasti daní. O Schillerové si nemyslí, že je „obyčejná ženská“. „Udělala kariéru během ministrování Andreje Babiše a je potřeba si také uvědomit, že její příbuzní v Brně jsou angažováni v hnutí ANO, že mezi příbuzné patří jeden z významných sponzorů hnutí ANO, jeden z velkých brněnských podnikatelů,“ uvedl Sobotka.

Premiér narážel na to, že zeť Schillerové David Rusňák věnoval ANO 1,5 milionu korun před komunálními volbami 2014, jeho manželkou je dcera Schillerové Petra Rusňáková, brněnská radní za ANO.

Premiér se však nyní chystá také sejít s kandidáty na ministra školství, kde skončí Kateřina Valachová (ČSSD). „Není to nutné, aby to byl člen sociální demokracie, mezi kandidáty jsou muži i ženy,“ mlží zatím Sobotka. Sama Valachová však podle něj nic špatného neprovedla, odvodila však politickou odpovědnost kvůli dotační kauze, která zasáhl MŠMT i fotbalový svaz. Rozhodnutí Valachové pokládá za rozumné, Babiš se mohl dle něj zachovat stejně.

VIDEO: Alena Schillerová ve studiu Blesku: Mluvila o Sobotkově odmítnutí, Babišovi i práci na ministerstvu financí

Video  Babišova expertka Schillerová: Vy si myslíte, že volám na berňák, aby nešetřil Babiše? Absurdní!  - Jakub Veinlich, Lukáš Červený

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

joudajoudovy ( 17. května 2017 05:55 )

sobotka na sobe spachal sebevrazdu a mysli si, ze mu obcane opet daji duveru, kdyz vladu dohraje s kalouskem, ods i kscm. timto krokem se pred narodem odkoval a prozradil, jak si kamosove 1/4 stoleti hraji do ruky. v ps na sebe pousti hromy blesky, ale na prazskem magistratu jsou jedna velka ruka s mafii a hrabou miliardy. sobotka v pravdu, ze se brodime ve sr..kach, ale moralnich.

sensadrak ( 17. května 2017 05:45 )

Mně docela vyhovuje, že se Sobotka s Babišem perou a sekundujejim Zeman. Stejně je nebudu volit.

tomik007 ( 16. května 2017 23:42 )

HENTO kreslo je dajake jebnute - kto tam, sednie, stane sa cocotom

hejhej ( 16. května 2017 22:10 )

Sobotka je politická, bezpáteřní zrůda - socany NEVOLIT!!!!!

volim-cr ( 16. května 2017 22:03 )

Okamuru jo, ten je OK, ale Babiš třeba chtěl jako prezidenta Stropnickýho

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud