Zemanovi zahrozili senátoři. Hrad vmetl Sobotkovi odvolání Babiše
Vládní krize nabrala další překvapivý směr. Bohuslav Sobotka (ČSSD) v pátek oznámil, že stahuje demisi a naopak požaduje odvolání Andreje Babiše. Odůvodnil to Milošem Zemanem, který měl mimo ústavní zvyklost v plánu chápat demisi jen jako odstoupení premiéra, nikoliv celé vlády. Hrad se do Sobotky navezl kvůli neustálému měnění názorů, do Zemana se naopak opřeli senátoři. Blesk.cz vše sledoval online.
- Premiér Sobotka oznámil demisi vlády na mimořádné tiskové konferenci. Podívejte se na podrobnosti.
- Sobotkův krok strhl lavinu reakcí. Miroslav Kalousek (TOP 09) ho měl za sraba, Andrej Babiš (ANO) za zbabělce, exprezident Václav Klaus našel fotbalovou paralelu. Čtěte, kdo co řekl.
- V pátek ale Sobotka svůj názor změnil a rozhodl se, že demisi nepodá. Naopak navrhl odvolání Andreje Babiše. Z jakého důvodu? To se dočtete zde.
- Hnutí ANO odmítá opustit vládu a chce dál křeslo vicepremiéra a ministra financí pro svého šéfa Andreje Babiše. Šéf ANO ale zároveň čelí kompromitujícím nahrávkám.
Vládní krize přehledně den po dni: Takto graduje válka Sobotky, Babiše a Zemana:

Úterní online přenos z událostí kolem pádu vlády je u konce. Ve středu jsou ale na programu další politická jednání.
V 7:30 se sejde politické grémium ČSSD. Ani nejbližší spolupracovníci premiéra a šéfa ČSSD Bohuslava Sobotky totiž nevěděli, že premiér ohlásí demisi vlády.
V 8:30 se ve Strakově akademii sejdou šéfové vládních stran, tedy Bohuslav Sobotka, Andrej Babiš a Pavel Bělobrádek.
V 9:00 zasedá vláda.
V 15:00 jde na Pražský hrad na domluvenou schůzku s prezidentem Milošem Zemanem vicepremiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš.
Stále se čeká na termín schůzky Miloše Zemana a Bohuslava Sobotky, kde by měl premiér prezidentovi oficiálně demisi oznámit, nebo už rovnou předat.
Blesk.cz bude samozřejmě ve středu i další dny všechna důležitá jednání sledovat.

Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek v ČT jednoznačně odmítl, že by jeho strana mohla po volbách spolupracovat s hnutím ANO Andreje Babiše.
"Volby v září podle ústavy nejdou, jakkoli by si to pan Fiala třeba přál,"
dodal Kalousek k přání šéfa ODS, že předčasné volby mohou být v červnu nebo klidně i v září.

Jednání vedení ANO skončilo. Podle informací Blesk.cz ministři přehlasovali Andreje Babiše a doporučili mu, aby zůstal v křesle ministra financí a neodstupoval.
"Vyřešením krize je odstoupení Bohuslava Sobotky,"
řekl Andrej Babiš po jednání vedení hnutí ANO, kde byli všichni ministři hnutí kromě Martina Stropnického, který je na pracovní cestě v USA. Na jednání dorazila také náměstkyně Andreje Babiše Alena Schillerová.

Podle předsedy KSČM Vojtěcha Filipa mohou být případné předčasné volby podle ústavy nejpozději do 19. července. Sobotka si podle Filipa počkal, až skončí dubnová schůze Poslanecké sněmovny.
"Je to pomsta občanům ČR,"
řekl Filip s tím, že komunisté jsou ochotni podpořit pouze případnou vládu "Národní shody."

Podle předsedy ODS Petra Fialy jsou jediným rozumných východiskem předčasné volby. I kdyby měly být v červnu.
"Skončeme to co nejdřív, ODS by nepodpořila žádnou dočasnou vládu,"
řekl šéf ODS Petr Fiala a nedokázal v ČT jednoznačně vyloučit, že nepůjde do příští vlády s Andrejem Babišem.

TOP 09 se podle předsedy Miroslava Kalouska nebojí případných předčasných voleb.
"Vypsat ale předčasné volby o prázdninách, to téměř hraničí s mařením voleb,"
prohlásil Kalousek v ČT s tím, že jeho strana je připravena ke konstruktivním jednáním. TOP 09 se prý ale nebude podílet na případné podpoře vládě na stejném půdorysu, v jakém vládla od předčasných voleb v roce 2013. Tedy ve složení ČSSD, ANO a KDU-ČSL.

„Já si nedovedu představit demokratickou politickou stranu, která by takto fungovala. Já, když přijímáme nějaké rozhodnutí, musím do kolektivních orgánů strany, abych mohl mluvit jménem KSČM. To mě překvapilo, protože to není normální krok.“
řekl předseda KSČM Vojtěch Filip v diskusi předsedů opozičních parlamentních stran. Právě Filip byl v úterý těsně po ohlášení Sobotkovy demise na schůzce u prezidenta Miloše Zemana.

"Uvažoval jsem, že bych z vlády také odešel,"
řekl vicepremiér Andrej Babiš večer ve vysílání ČT. Dodal, že když si premiér Bohuslav Sobotka trochu odpočine, tak možná v pátek demisi nepodá. Hnutí ANO podle Babiše z vlády na "1000 % neodejde".
"Sobotka dnes mohl být chlap a mohl mě odvolat,"
dodal Babiš s tím, že výsadní právo premiéra je podat demisi a neočekává, že by o tom vláda ve středu na svém zasedání hlasovala. Pro vládu by byla dobrá zpráva, kdyby premiér odešel. Bohuslav Sobotka se rozhovoru v ČT s Babišem odmítl zúčastnit stejně jako další členové vedení ČSSD.

Ústavní právník Aleš Gerloch pro ČT reagoval na vyhlášený termín podzimních voleb na 20. a 21. října, který v úterý vyšel ve Sbírce zákonů:
"Rozpuštění Sněmovny by mělo přednost před již vyhlášeným termínem voleb, ale nepřipadá mi to jako pravděpodobná varianta."

Politoložka Vladimíra Dvořáková v ČT ke krokům premiéra Sobotky:
"Nepřipadá mi to příliš promyšlené."

Pokud by prezident Miloš Zeman pověřil Andreje Babiše sestavením vlády a následně ho chtěl jmenovat premiérem, šéf hnutí ANO by to nepřijal.
"Určitě ne. Proč bych to přijímal? Já jsem ministr financí a mám práci na ministerstvu financí. Ten návrh pana premiéra je šílený, který nechápe asi nikdo,"
Andrej Babiš to řekl v rozhovoru pro ČT a TV Prima při příchodu na jednání vedení hnutí ANO. Toho se v Průhonicích účastní také ministři hnutí, včetně Babišovy náměstkyně Aleny Schillerové, která stojí například za EET. Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová má s sebou i svého pudla.

O roli prezidenta Miloše Zemana pak Topolánek soudí:
„Miloš má pouze dvě varianty. Buď to dál bude hrát s Andrejem, převezme odpovědnost za všechny jeho lumpárny, nebo jej obětuje. Pokládám Sobotkův tah za standardní, parlamentní a vůbec ne slabošský.“
K Sobotkovu rozhodnutí pak ještě připojil: „Každopádně ho ve finiši musel udělat sám. Lídr je vždycky v krizi sám. O to víc si toho rozhodnutí vážím.“

„V této situaci dnes bych se zachoval stejně jako Sobotka. On totiž vrací šachovou hru zpět na šachovnici. Zatím se hrálo ragby na pingpongovém stole,“
uvedl expremiér Mirek Toplánek pro Info.cz. Sám vedl vládu v letech 2006 a 2009 a i on ji dovedl k demisi. Pokáral i šéfa TOP 09 Miroslava Kalouska a lídra ODS Petra Fialu. „Proč okamžitě jako opoziční strany nevolají po ukončení funkčního období Sněmovny a po předčasných volbách? Oba se chovají jako mimořádní pitomci,“ dodal.

"Omlouvám se všem občanům za něho,"
dodal Babiš o pár minut později v televizi Nova na adresu premiéra Sobotky, který podle ministra financí lže, když říká, že je vyšetřovaný. Ministr financí také zopakoval, že Sobotkův plán podat demisi je zoufalý, a označil ho za nezodpovědného zbabělce.

"Zaorálek je schopen komunikovat normálně,"
řekl v ČT vicepremiér Andrej Babiš na adresu místopředsedy ČSSD a ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka, krterého zmiňoval jako možného premiéra, který by mohl dovést obměněnou vládu do podzimních voleb. Sobotka s ním prý neumí vůbec komunikovat. Vždy mluvil prý spíš formálně. ANO je podle Babiše připravené jednat o všech možných variantách, které demise Bohuslava Sobotky otevře.

"Pokud by se do voleb sestavovala nějaká vláda, na které by se podílela ČSSD, tak platí, že v ní nemá být Andrej Babiš jako ministr financí,"
řekl Bohuslav Sobotka v ČT. O tom, kdo by mohl být premiérem případné nové vlády, nechtěl premiér spekulovat.

Miloš Zeman pro ČT shrnul, co si s premiérem řekl během úterního setkání na ČVUT: Jenom jsem ho (Bohuslava Sobotku) dnes při našem krátkém setkání upozornil, že podle koaliční smlouvy na odvolání Andreje Babiše potřebuje souhlas předsedy hnutí ANO, což je shodou okolností Andrej Babiš.

"Co se týká předčasných voleb, tak se domnívám, že půl roku před volbami už by to byla pouze komplikace,"
míní Pavel Bělobrádek, předseda KDU-ČSL. Tuto variantu považuje za "velmi nešikovnou". Sobotkův návrh na demisi označil za "ústavně nejčistší řešení situace týkající se Andreje Babiše" v momentě, kdy šéf ANO odmítl odstoupit sám. "Předseda vlády se rozhodl na sebe vzít zodpovědnost za situaci, kterou nezpůsobil," míní Bělobrádek.

Slova překvapení zaznívají i z krajů. "Vůbec mě takové řešení nenapadlo," uvedl hejtman Vysočiny za ČSSD Jiří Běhounek. "Nevím, jaká jsou zjištění pana premiéra ohledně kauzy Andreje Babiše. Ale člověk je nějak vychovaný a ctí nějaké hodnoty a zásady a někdy je prostě potřeba jednat bez ohledu na to, co mu to přinese," uvedl plzeňský hejtman Josef Bernard (ČSSD).

Nadále se však najdou i tací, kteří dnešní překvapivý krok premiéra Sobotky podporují. Třeba pražský exprimátor Tomáš Hudeček, předchůdce Adriany Krnáčové, který opustil TOP 09. Také poslanec Antonín Seďa (ČSSD) přiznává, že Sobotka všechny překvapil rozhodnutím, které "nikdo neočekával". "Ve sportovním žargonu smeč na stranu A. Babiše a prezidenta," míní.
Premyslim nad tim a je to asi dobrej krok od Sobotky.Silna slova o tom,ze je nejakej slabej ci co to slysim z prave strany spektra jsou mimo
— Tomáš Hudeček (@HudecekTomas) 2. května 2017

Sobotka demisí vlády překvapil i prezidentského kandidáta Michala Horáčka.
„Obávám se, aby nebyla zas nějaká vláda odborníků. Kdybych já byl v téhle situaci, dal bych přednost předčasným volbám,“
řekl Horáček pro Blesk.cz. V Andreji Babišovi (ANO) by ani po případném odvolání mučedníka neviděl.

"Je to absurdní divadlo, každého (Sobotka) poškodil a podle mého názoru by měl odstoupit... Nechť je pověřen pan Bělobrádek, já s tím problém nemám,"
přidal Andrej Babiš další z možností na rádiu Impuls, kdo by eventuelně také mohl být premiérem do říjnových voleb.

Hrozí rozpuštění Poslanecké sněmovny? Podle Jana Hamáčka je možné, že se pro to nakonec většina hlasů ve Sněmovně najde, i když nyní jej nevidí. Upozornil, že technicky je to možné zvládnout nejdříve v létě. "Já bych si kladl otázku, zda mají smysl volby o prázdninách. Pak už je asi jedno, jestli budou v září, nebo říjnu. Z mého pohledu já ten důvod pro předčasné volby nevidím," podotkl Hamáček na Impulsu.

"Přiznám se, že ne, pro mě to oznámení pana předsedy vlády bylo překvapením. Je evidentní, že šlo o jeho osobní rozhodnutí... Použil ten nejsilnější kalibr, který má k dispozici," přiznal šéf Sněmovny Jan Hamáček (ČSSD) na Rádiu Impuls v Kauze dne moderátorce Zuzaně Bubílkové. Hamáček prý pochopil, že není možné, aby v jedné vládě spolu byli Sobotka s Babišem.
"Toto řešení jsme v rámci vedení sociální demokracie nediskutovali. I pro mě to bylo překvapení. Je to odpovědnost pana předsedy vlády, on se k tomu rozhodl po zdravé úvaze a nám nezbývá než to jeho rozhodnutí respektovat."

Překazil Bohuslav Sobotka sen Andreji Babišovi stát se mučedníkem? Mladý kreslíř z jihlavské ČSSD Aleš Urban má jasno. Ano.
@SlavekSobotka Překazil jste mu sen 😂 pic.twitter.com/1iu28j7Si0
— Aleš Urban (@urbanales89) 2. května 2017

Objevují se však už i návrhy, kdo by mohl být novým premiérem po Bohuslavu Sobotkovi. Podle Andreje Babiše (ANO) by se jím mohl stát ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Naopak přijatelný prý není ministr vnitra Milan Chovanec (oba ČSSD). Pro hnutí ANO je prý nadále podstatné dokončit mandát, uvedl Babiš pro Lidové noviny.
"Premiérem by klidně mohl být Lubomír Zaorálek místo pana Sobotky. To pan premiér poškodil vládu. Kdyby tedy z vlády vypadli Babiš a Sobotka, namísto něho přišel Zaorálek, tak proč ne."

Opoziční lídr Miroslav Kalousek (TOP 09), kterého Babiš podezírá, že je Sobotkovým "beranidlem", sepsal vzkaz pro ty, kdo hájí dnešní Sobotkův krok. "Všem, kteří Sobotku hájí: Podporoval bych ho v každém rozhodnutí, které by nepředalo rozhodování Zemanovi. Přesně to ale udělal. Hajte to..."
Všem,kteří Sobotku hájí : Podporoval bych ho v každém rozhodnutí,které by nepředalo rozhodování Zemanovi.Přesně to ale udělal.Hajte to..
— Miroslav Kalousek (@kalousekm) 2. května 2017

Po prvotním šoku je však i čas na vtípky. Populární, byť imaginární lobbista Tonda Blaník vzkázal na Facebooku: "Vy jste si mysleli, že mám pauzu, co?"

Kritika vlády zaznívá i od europoslanců z opozičních řad. Jiří Pospíšil (za TOP 09 a STAN) čeká, zda nyní přijde "Rusnok II.", tedy nový úřednický premiér.
"Kabaretní závěr současné koalice: po 3,5 roku společného a neúspěšného vládnutí premiér Bohuslav Sobotka najednou zjistil, kdo je Andrej Babiš."

Lidovecký místopředseda Jan Bartošek nevidí v předčasných volbách rozumné řešení.
Logické vyústění situace. Nyní bude mít zásadní slovo prezident. Já preferuji stabilitu a předčasné volby bych považoval za špatné řešení.
— Jan Bartošek (@honzabartosek) 2. května 2017
I přesto, že premiér Sobotka oznámil záměr podat demisi vlády, je na středeční dopoledne (od 9:00) v plánu jednání vlády. Probírat se mají např. analýza možného posílení počtu policistů na mezinárodních letištích v ČR, situace kolem regulace provozu dronů, návrh vlády o použití prostředků vládní rozpočtové rezervy na zabezpečení kariérního systému pedagogických pracovníků či akční plán k plnění Národní strategie ochrany práv dětí na období 2016–2020. V jaké atmosféře jednání proběhne?

K oznámení vládní demise se vyjadřují i ministři za KDU-ČSL Marian Jurečka a Daniel Herman – oba poněkud odmítavě. Podle Jurečky destabilizovali vládu Babiš a svou tiskovkou i Sobotka, Herman je přesvědčen, že koalice lidovců s ČSSD a ANO byla i přes současný krach správná.
Jeden vládu destabilizoval měsíce, druhému na to stačila jedna tiskovka, ani jedna varianta není naší vlasti ku prospěchu.
— Marian Jurečka (@MJureka) 2. května 2017
V současné situaci musíme především udržet stabilitu ČR a zabránit politickému chaosu v zemi. Jsem stále přesvědčen,že koalice byla správná.
— Daniel Herman (@DanielDherman) 2. května 2017

"Tento půdorys této koalice už republice a občanům nic nepřinese,"
řekl ČT Pavel Kováčik, předseda poslaneckého klubu KSČM. Jestli se dovládne pod vedením ČSSD, ANO nebo někoho jiného, to je v rukách prezidenta. "Jednání o tom, jak se dovládne, to má v rukách teď pan prezident, jestli přijme demisi," podotkl.

"Určitě, pokud by byly předčasné volby, tak my jsme na ně připraveni,"
připustil první místopředseda ANO Faltýnek. Jaké jsou možné scénáře dalšího vývoje, čtěte ZDE

"Znám pana Babiše 15 let, z toho myslím, že 10 let docela intenzivně, a já mu věřím," uvedl ve Sněmovně ministr Richard Brabec. "Já ho znám déle než 15 let a položme si otázku, jestli by člověkovi, který tady vybudoval jednu z největších firem, zaměstnává 30 tisíc lidí, dostává peníze od ČR ze svých zahraničních akvizic ve formě dividend, daní v ČR, tak si položme otázku, jestli by tomuto člověkovi stálo za to podvádět. Já si myslím, že ne," navázal Faltýnek. Ministryně Karla Šlechtová označila Babiše za historickou ikonu změny v politice ČR a důvěřuje mu také.

Z ČSSD se přidává k podpoře Sobotky i šéf Senátu Milan Štěch. "Atmosféra ve vládní koalici se stala kritickou," uvedl. Za příčinu označil "problémy ministra financí" a Babišovi vyčetl daňové úlevy při nákupu korunových dluhopisů, ale třeba i dotace na Čapí hnízdo.

"Jakkoliv může vypadat tento krok překvapivě a nečekaně, považuji ho za chlapský a zcela správný,"
podpořil premiéra Sobotku jihočeský exhejtman Jiří Zimola (ČSSD). "Premiér vzhledem k chování Andreje Babiše nemohl činit jinak. Teď záleží na prezidentu Zemanovi, jaký postup zvolí," míní.

Je vyloučeno, abych jako předseda vlády hájil vážné daňové problémy ministra financí, nebo abych z něj dokonce udělal falešného mučedníka!
— Bohuslav Sobotka (@SlavekSobotka) 2. května 2017

Nad výrokem, že z Andreje Babiše nechce udělat Bohuslav Sobotka mučedníka, se pozastavuje ministr Brabec. "To přeloženě pro všechny občany tohoto státu znamená, že než abych z někoho udělal mučedníka, tak raději obětuji vládu, obětuji šest měsíců nestability.... Bereme to, že si pan premiér vzal jako rukojmí tuto zemi," říká Brabec.

"Nás tento krok velmi překvapil, protože ho vnímáme tak, že pan premiér, který se dlouhodobě snaží zbavit pana Babiše a našeho hnutí, to pojal v osobní rovině a v podstatě místo toho, aby udělal nějaký konkrétní krok, tak radši obětuje celou úspěšnou vládu," postěžoval si na brífinku ANO ke stávající situaci Jaroslav Faltýnek. Spolu s ním vystoupili ministři za hnutí ANO Dan Ťok, Richard Brabec, Robert Pelikán a Karla Šlechtová.

"Když Babiš spáchá sebevraždu, zastřelí se, všichni mají radost a na pohřbu Kalousek se Sobotkou křičí: Babiš, musíš nám zdůvodnit, proč jsi spáchal sebevraždu,"
končí Babiš poněkud morbidně svou dnešní obhajobu. "On mě vyzýval, že mám být chlap. A on se zachoval jako zbabělec," vytkl Sobotkovi, který ho měl odvolat, nebo akceptovat dopis, který Babiš napsal.

Sobotkův krok neočekávala ani Kateřina Valachová (ČSSD), ministryně školství. "Je to radikální krok. Neočekávala jsem ho. Je to právo předsedy vlády," podotkla.

Že ministra vlády vyšetřuje policie, Babiš za problém neoznačil. "Mají vyšetřovat pana Kalouska, on udělal ten zákon," bránil se Babiš ohledně korunových dluhopisů. O tom, že se Andrej Babiš dostal do hledáčku policie kvůli korunovým dluhopisům, čtěte ZDE. Babiš svou kauzu vysvětloval před časem i Blesk.cz. Tvrdil přitom, že Kalousek dělá Sobotkovi "beranidlo".

"To je sebevražda, to není žádný plán. On poškodil všechny, poškodil naši práci. Já jsem pracoval, jako ministr financí od rána do večera pracuji,"
vzkázal Babiš Sobotkovi. Jako možnou variantu označil ono dovládnutí vlády v demisi až do říjnových voleb. "Mě to strašně mrzí. Lidi si budou myslet, že jsme se všichni zbláznili, ale hlavně se zbláznil pan premiér. Fakt nechápu. Všechno jsem mohl čekat, ale tohle ne," dodal Babiš.

Není důvod litovat pádu vlády. Každý den, kdy nebude škodit této zemi, je dobrý. ODS je připravena nabídnout občanům lepší alternativu.
— Petr Fiala (@P_Fiala) 2. května 2017

Babiš neuvažuje o tom, že by rezignoval sám, aby zachránil vládu. Nevidí pro to důvod. "Pan premiér je zoufalý, má problém ve vlastní straně, která vlastně pochopila, že on je to slabé místo, on neměl být vůbec zvolen. ČSSD, když chtěla zachránit svoje body, tak měli zvolit nového předsedu. On je to slabé místo," šije Babiš do Sobotky. Své podnikání prý vysvětlil "x krát", Sobotka má vedle sebe "ekonomické diletanty".

"Já nevím, jak se organizují předčasné volby. Pan prezident vyhlásil volby na říjen. Možná pan premiér nemá na práci nic, ale já mám dost práce,"
reagoval Babiš na to, co říká na možnost předčasných voleb. Vládní mandát chtěl dokončit i s ČSSD. Sobotkovo rozhodnutí označil za "nepochopitelné a tragické", Sobotka podle něj poškodil práci všech ministrů. Vzpomenul slova zesnulého exministra financí Janoty, že byl Sobotka nejhorším ministrem financí. "Teď se stává nejhorším premiérem, neschopným rozhodnout," dodává Babiš.

Podle Babiše háže Sobotka svou "neschopnost rozhodnout" na prezidenta Zemana. "Úřednická vláda pět a půl měsíce před volbami je přece nesmysl," míní vicepremiér, který se momentálně nachází v Kvasinách, kde navštívil i podnik Škoda Auto.

"To je fakt velké překvapení. Já tomu jako nerozumím. Tímhle činem vlastně pan premiér ničí jednu z nejúspěšnějších vlád od revoluce,"
zareagoval Andrej Babiš. Odmítl Sobotkovu rétoriku, že něco nevysvětlil. "Já chápu, že pan premiér nikdy nepodnikal. On nerozumí tomu dopisu, který já jsem poslal v pátek, a ten jeho přístup je velice nekorektní," míní Babiš. Narážel na dění kolem dopisu, kterým Sněmovně vysvětloval, že ohledně korunových dluhopisů se vlastně nic nestalo a jde jen o kampaň proti němu, ve které se dle Babiše spolčili Sobotka a Kalousek. O Babišově dopisu čtěte ZDE. „Jsem nebezpečný," psal v něm šéf ANO

"Vláda mohla fungovat dál... Tenhle krok je přestřelený, já úplně nevím, kam to směřuje. Co tím získáme? Několik měsíců před volbami získáme nestabilitu ČR, dohady o tom, jak bude vypadat příští vláda,"
zareagoval ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Podotkl, že rozdělané věci jakýkoli ministr případné úřednické vlády nestihne dodělat. Osobně považuje Sobotkovo rozhodnutí za "naprosto zbytečný, až trošku hysterický krok". Spoluzodpovědnost za to, co se nyní děje, necítí. Konflikt, který vznikl, dle něj pochází z hlavy premiéra Sobotky a části ČSSD. "Já mám zprávu o tom, že možná ani ne všichni úplně věděli ten krok, ke kterému se pan premiér rozhodl," dodal.

Stanovisko:
— Václav Klaus ml. (@VaclavKlaus_ml) 2. května 2017
No, tak dobrý. A už tyhle klauny nevolte příště. Ani jedny z nich. Stačilo (nejen ve školství).

Někteří se nyní obávají, že premiér Sobotka odevzdává moc do rukou prezidenta Zemana. Myslí si to i tajemník Robejškových Realistů Michal Moroz. "Premiér Sobotka dnes utekl od problému, o kterém věděl mnoho let, oznámením vlastní demise. Je to zbabělé a prázdné gesto. Nyní se veřejnost může oprávněně ptát na to, proč premiér odevzdává moc do rukou Miloše Zemana," uvedl. Na Twitteru dodal, že podle něj "přichází hvězdná hodina Milana Chovance".
Prezident Zeman dnes po letech dosáhl vytoužené vendety a zbavil se Sobotky se Zaorálkem. Přichází hvězdná hodina Milana Chovance.
— Michal Moroz ★ (@MorozMichal) 2. května 2017

"Ze strany premiéra Sobotky je to nečekaně dlouhý osvobozující odkop míče odvlastní branky a přenesení hry na polovinu soupeře,"
komentoval Sobotkovo rozhodnutí exprezident Václav Klaus pro Blesk. "Nyní jde o to, jak zareaguje ten soupeř, což ale nechci předvídat. Nepředpokládám, že by to byl se soupeřem předem dohodnutý tah. Soupeř bude proto mít co k přemýšlení," dodal.

"Sociální demokracie neví, co má dělat při pohledu na své preference,"
rýpl si do ČSSD Jaroslav Faltýnek, Babišův "anděl smrti" z hnutí ANO - tedy první místopředseda hnutí. Podle něj momentálně žádnáí reálná vládní krize není. Faltýnek to pronesl na Žofínském fóru, kde měl debatovat o zemědělství či cenách potravin. Na místě se však z dalšího programu omluvil a vyrazil za vedením ANO.

Nešťastných 13? Sobotkova vláda je třináctou vládou v historii ČR. Tou první byla vláda Václava Klause v červenci 1992. Sobotkova vláda nahradila úřednickou vládu Jiřího Rusnoka, k moci nastoupila 29. ledna 2014.

Miroslav Kalousek mluví o srabech. "Sobotkův boj: ,Nemám na to, odevzdám to Zemanovi‘. Zásadní hybnou silou naší politiky byli vždy srabi. Z tohoto pohledu je Bohuslav Sobotka konzervativní," komentoval premiérovo rozhodnutí šéf TOP 09. Další politici mluví o křeči či nestabilitě. Přečtěte si, jaké jsou jejich bezprostřední reakce, ZDE

začátek týdne jak víno pic.twitter.com/XcuU06VpF1
— Dominik Feri (@DominikFeri) 2. května 2017

Podle Sobotky mají koaliční strany možnost dohodnout se i na obnovení koalice. "Ale součástí té dohody musí být také vyřešení pozice ministra financí tak, aby nadále nedocházelo ke střetu zájmů," uvedl totiž Sobotka. Dal tak jasně najevo, že vládnout by mohl i dále, ale bez Andreje Babiše.
Takhle Sobotka mluvil o vládě a Babišovi na tiskové konferenci:

Podle Andreje Babiše by nejlepším řešením bylo, aby vláda dovládla v demisi do řádných voleb. Premiér Sobotka je podle něj zbabělec.

Opoziční lídr Petr Fiala (ODS) míní, že demise vlády je od premiéra Sobotky "výrazem bezradnosti a alibismu". "Na tiskové konferenci Bohuslava Sobotky jsme se dozvěděli, že je Andrej Babiš podvodník, a proto pan premiér podává demisi. Demise celé vlády je od premiéra Bohuslava Sobotky výrazem bezradnosti a alibismu. Premiérovo rozhodnutí je pokračováním absurdního politického divadla, které tu v režii stávající vlády sledujeme už několik měsíců," uvedl Fiala.

O Sobotkově rozhodnutí nyní jedná na zasedání svého řádného předsednictva KDU-ČSL, třetí do vládní koaliční party.
Předsednictvo KDU-ČSL má řádné jednání jednání, probereme i aktuální situaci po vyjádření premiéra Sobotky .
— Marian Jurečka (@MJureka) 2. května 2017

Jak na Sobotkovo oznámení zareagoval Hrad? Ponechává si čas na vyjádření. „Oznámení premiéra Bohuslava Sobotky nyní ponecháme bez komentáře. Postup prezidenta republiky bude oznámen v pravý čas,“ uvedl mluvčí prezidenta Zemana Jiří Ovčáček.
Oznámení premiéra Bohuslava Sobotky nyní ponecháme bez komentáře. Postup prezidenta republiky bude oznámen v pravý čas.
— Jiří Ovčáček (@PREZIDENTmluvci) 2. května 2017

„Je podezřelý z daňových úniků,“
prohlásil dnes Sobotka o Babišovi. Odvolání ministra financí, kterému vytkl střet zájmů, by sice podle něj bylo za standardní situace nejjednodušším řešením, domnívá se však, že nyní by situaci neprospělo. „Nemohu jako předseda vlády nést nadále odpovědnost za tuto situaci, kdy na pozici místopředsedy vlády a ministra financí je člověk, jehož minulost je takovýmto způsobem nevyjasněna a jehož podezření z daňových úniků jsou velmi četná,“ uvedl premiér. Demisi označil Sobotka jako jediné rozumné řešení, podá ji k rukám prezidenta republiky ještě během tohoto týdne.

Již v pátek se Babiš tvrdě navezl do Bohuslava Sobotky. Prohlásil o něm, že dělá celý život podrazy.

Sobotka ke svému kroku sáhl poté, co se eskalovalo napětí ve vládní koalici. ČSSD tlačila na Andreje Babiše kvůli vysvětlení kauzy korunových dluhopisů, které miliardář koupil od Agrofertu. Sobotka však dnes Babišovi vytkl i další kauzy. Vicepremiér Babiš přitom dnes není v Praze. Vyrazil coby ministr financí za hospodskými a malými obchodníky, aby s nimi diskutoval o EET.

„Vláda podá demisi.“
Takhle premiér Bohuslav Sobotka oznámil, že se rozhodl pro to, aby jeho vláda podala demisi. Co bude dál? Možností je více. Koaliční strany se mohou dohodnout i na tom, že budou uspíšeny volby do Poslanecké sněmovny, musely by však najít shodu i s dalšími sněmovními stranami.

„Situace pro mě jako pro předsedu vlády není jednoduchá. Pokud bych navrhl odvolání ministra financí Andreje Babiše, mohl bych z něj v následujících měsících, které předchází volbám do Poslanecké sněmovny, učinit mučedníka,“ vysvětloval Bohuslav Sobotka, proč nesáhl k odvolání ministra financí Andreje Babiše, ale rozhodl o pádu celé vlády.
„Andrej Babiš už se několik dnů na tu roli mučedníka velmi intenzivně připravuje.“

Přišlo to jako blesk z čistého nebe. Vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD) podá demisi! Premiér to oznámil v úterý na tiskové konferenci, kterou svolal na Úřad vlády na 13:30. Sobotka to odůvodnil tím, že nechce, aby byl Andrej Babiš nadále ministrem financí v jeho vládě, vedle toho však nechce dělat Babiše mučedníkem. Více o Sobotkově tiskové konferenci čtěte ZDE
Senát nemá co hrozit. Senát už dávno neměl existovat!!!