Středa 23. září 2020
Svátek slaví Berta, zítra Jaromír
Oblačno, déšť 22°C

„Oligarchizace médií je jen nálepka,“ míní expert. Další kritizuje Babiše

Autor: Zuzana Zelenková - 
4. května 2017
06:20

Svět oslavil ve středu Mezinárodní den svobody tisku. A Českem krom probíhající vládní krize začala rezonovat i kauza kolem nahrávek, podle kterých má vicepremiér Andrej Babiš (ANO) údajně vliv na agendu ve vydavatelství Mafra. Novináře, se kterým muž s hlasem jako Babiš vše řešil, Mafra obratem vyhodila. Podle prezidenta Unie vydavatelů Tomáše Tkačíka je nicméně oligarchizace médií jen nálepkou a důležité je sledovat konkrétní zásahy vydavatelů.

Organizace Reportéři bez hranic, která sídlí v Paříži, každoročně sestavuje žebříček nezávislosti médií. Kritérií mají celou řadu, je mezi nimi například legislativa (v Česku by do ní spadal třeba „náhubkový zákon“) nebo míra násilí vůči novinářům. Česká republika si oproti loňsku pohoršila o dvě místa. Z jedenadvacáté příčky spadla na třiadvacátou.

Podle prezidenta Unie vydavatelů Tomáše Tkačíka umístění není nejlepší, ale nepředstavuje ani žádnou tragédii. Jak ale sestupné tendenci zabránit?

„Je důležitá existence středních a menších vydavatelů, kteří už jsou na trhu a dál vznikají, nevlastní je žádné větší finanční skupiny. Tím, že existují nejen na v papírové, ale i v digitální podobě, umožňují čtenářům, aby se dostali i k jiným informacím, než které mají velcí vydavatelé,“ řekl Tkačík.

Politolog Miloš Gregor vidí situaci podobně, podle něj pokles o dvě příčky není zvlášť zásadní. Co vidí jako problém, je vlastnictví mediálních domů politiky.

„Nám se tady kumuluje politická a mediální moc v osobě Andreje Babiše (ANO). Babiš se sice věcně vzdal mediálního domu Mafra, ale když se podíváme na titulní stránky novin tohoto vydavatelství, tak kdykoli má Andrej Babiš nějakou kauzu, tak ji tyto deníky nereflektují. Případně se o ní zmiňují velmi opatrně,“ řekl Gregor.

Gregor to uvedl ještě předtím, než naplno propukla aféra kolem nahrávky, na které spolu mají Babiš a redaktor MF Dnes Marek Přibil řešit kauzy týkající se ministrů ČSSD. Babiš její pravost nepopřel, novinář dostal obratem vyhazov.

Podívejte se, jak Andrej Babiš komentuje kauzy kolem svých údajných nahrávek:

Video Babiš nahrávkách, kde má mluvit jako dlaždič: Je to špína, proč mě někdo sleduje? - Jan Jedlička

Oligarchizace médií je nálepka, míní expert

Poslední roky je v Česku často skloňovaná takzvaná oligarchizace médií. Podle Tkačíka je to spíš nálepka, mnohem větší problém je podle něj to, že velké vydavatelské domy můžou vlastnit politici.

„Oligarchizace médií, to je taková nálepka. Myslím si, že pokud silné finanční skupiny vlastní vydavatelství, nezasahují do obsahu a novináři můžou svobodně psát, pak je to v pořádku. Problém nastává ve chvíli, kdy je podnikatel zároveň politik. Tam je situace náročnější a hranice střetu zájmu je mnohem tenčí,“ uvedl Tkačík.

Sociolog Petr Hampl vidí situaci podobně. Podle něho mohou média hrát roli jen v dílčích případech. Lidé by podle Hampla také neměli zapomínat, že média nejsou žádným rozhodčím ve hře politiků.

Podle Unie vydavatelů existuje řada vlivů, které negativně působí na svobodu tisku. Je to třeba zvyšování státního vlivu na média, jako třeba „náhubkový zákon“ nebo rozšíření odpovědnosti právnických osob o pomluvu.

alIahakbar ( 4. května 2017 13:04 )

Ticho, sleponi.

velka_0 ( 4. května 2017 13:00 )

NeVážení poslanci, senátoři a spol., jsme bývalí voliči postupně OF, ODS, TOP, KDU, STAN. Budeme volit ANO, SPD a KSČM ! Instalujte staré, tj. zkušené VŠ do PSP, senátu, na posty st. a polostátních firem i do dozorčích rad, představenstev apod. Ne "cucáky" a zřejmé lháře, jaké si natahal Sobotka k sobě, jako je údajný plz. podvodník Chovanec, kulišák Ludvík, nemožný Chvojka, norsko-fondová Marksová, kvůli prachům (prý nakradeným norskými fašouny za války od Židů) proto kašlající na české děti. Puč na Babiše byl dávno připravovaný Sobotkou, TOP a ODS. Jste trapní a průhlední. Zdraví stařešinové VŠ a SŠ : elektrotechnik, ekonom, stavaři, právník, filosof, zemědělec, bio/zoolog, pedagog, ročníky 1951, 1954, 1957, 1959, 1963, 1964, 1967 PS : Vše odvoláváme, pokud nás nějaký ubožák z adresátů chce za pravdu nechat kriminálkou vysledovat a poté udat.

Eskom ( 4. května 2017 08:42 )

Už ať je tu nějaká revoluce, která nás zbaví blbečků. Sobotka si jen otírá hubu o Babiše a neví co mluví. Připouštím, že Babiš se v některých případech nezachoval příliš lidsky, ale copak ve kšeftě a v politice se někdo chová lidsky? Stále se vyhrabují nějaké hříchy, ale copak jsou socdemáci čistí? ODS která vznikla po revoluci z Občanského fóra pod vedením Klause zorganizovala formou kuponové privatizace největší zlodějinu v dějinách republiky, co je proti tomu nějaké Čapí hnízdo. V této republice jsou jediné ručička které nekradou a to jsou ty na hodinkách. Sobotko hoď mašli a neotravuj

pokrok ( 4. května 2017 08:39 )

ANO máš pravdu - určeni k záhubě. A to hlavně díky také tomu, že prezident tohoto darebáka - kterému jde v "na ruku" NEODVOLAL! V jiné demokratické zemi by takový šmejd už dávno letěl, Jen u nás s ním prezident dělá drahoty. Pro něj jak vidíme - je Bureš ten "NEJLEPŠÍ ČLOVĚK " jak pro ČR tak i její občany. A pokud volič bude debil,- pak následek bude katastrofální !

starypes ( 4. května 2017 06:32 )

O programech ČT a ČR a Radiožurnálu se tu taktně mlčí. Proti těm darebýkům je Babiš beránek boží.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud