„Umřeme všichni. KSČM, ČSSD i ANO.“ Šlechtová protlačila zákon o pohřebnictví

Autor: Jaroslav Šimáček - 
28. 4. 2017
09:29

Karla Šlechtová (ANO) se ve Sněmovně opět pustila do plamenné obhajoby novely zákona o pohřebnictví. Nejen konec nejlevnějších papírových rakví, ale celkově lepší kontrola služeb v oblasti pohřebnictví a přísné sankce v případě porušení pravidel - to je, oč Šlechtové běží. Ministryně apelovala za návrh i tím, že jednou umřeme všichni. Poslanci nakonec její návrh schválili a poslali do Senátu.

„Umřeme jednou všichni. Umřou i komunisti, i sociální demokraté, umřeme my i z hnutí ANO. Všichni umřou,“ říkala ve Sněmovně před projednáváním pohřebnické novely ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (ANO).

Ta by chtěla mj. odstranit nejlevnější papírové rakve, už v minulosti ale upozorňovala, že novela není zdaleka jen o nich. „Cílem tohoto zákona je opravdu zavést veřejnoprávní kontroly na úrovni státu, krajů, obcí. Chceme zlepšit celé prostředí v oblasti pohřebnictví,“ upozornila Šlechtová poslance během třetího čtení.

Na jeho konci se mohla radovat. Poslanci totiž návrh podpořili, pro bylo 79 poslanců, proti 17 – z řad KSČM.

Šlechtová: Pohřby kvůli novele nezdraží

Ve Sněmovně se řešila i otázka dopadů návrhu. Podraží kvůli novele pohřby? „Já už se domnívám, že je to taková modla tohoto zákona a spíš je to tendence různých zákonodárců a oponentů této novely říkat: Ono se všechno zdraží. No, ona to úplně není pravda. Pokud se zdraží, tak je to čistě věc obchodní, to znamená pohřebních služeb. Ale formou, přijetím tohoto zákona nepočítáme s tím, že se náklady na pohřby zdraží. Naopak – každý občan uvidí na své faktuře, co platí,“ říkala Šlechtová novinářům.

Postěžovala si, že se k zákonu sešlo na 40 pozměňovacích návrhů. Některé zbytečné, některé nesmyslné, míní ministryně. „Spíš je to takové, jaký poslanec podlehl jakému aktéru v pohřebnictví, ať už je to hrobník a nebo pohřební služba apod. Samozřejmě je to konkurenční boj. Já se domnívám, že stát a hlavně zákonodárci nejsou tady od toho, aby byli součástí konkurenčního boje,“ pokračovala Šlechtová.

VIDEO: Všichni umřeme, ale pohřby kvůli zákonu nezdraží, říká Šlechtová

Video Všichni umřeme, říká ministryně Šlechtová. S jejím návrhem však nemají zdražit pohřby. - Blesk - Jaroslav Šimáček

Ministryně vs. komunisté: Vůbec je nechápu

Šlechtové přitom ležel delší dobu v žaludku postoj KSČM, se kterou se kvůli pohřebnictví dostala do pře. Komunisté totiž ve Sněmovně již jednou nabourali jednání o novele, když si vzali pauzu na jednání poslaneckého klubu a znemožnili poslání návrhu do dalšího čtení.

Ministryně míní, že chtěli novelu svrhnout a přemítala, že jsou zlobbovaní pohřební lobby. „Nechápu, proč to vůbec navrhli. Pohřebnictví se týká nás všech a novelou zlepšujeme a zvyšujeme kvalitu prostředí v této pro nás všechny citlivé oblasti – více kontrol, zavádění přestupků, zvýšení důstojného zacházení se zesnulými,“ vypočetla Šlechtová plusy na Facebooku.

VIDEO: Šlechtová se s komunisty hádala přímo ve Sněmovně. Přerušili jednání a pohřebnictví se nepodařilo dostat do dalšího čtení

Video Šlechtová vzteky bez sebe kvůli komunistům: „To je fakt hnusný vůči lidem.“ - Blesk - Jaroslav Šimáček

VIDEO: Šlechtová na sněmovních chodbách běsnila, mluvila o noži do zad a o tom, zda chtějí komunisté skončit v papírových rakvích

Video Nůž do zad, nečekala jsem to. Šlechtová o „podrazu“ KSČM. - Blesk - Jaroslav Šimáček

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Konec kauzy Čapí hnízdo - Státní zástupce zastavil stíhání Andreje Babiše

zdenek43 ( 28. dubna 2017 14:23 )

ale tady nejde vubec o Cechy ...... m u s i se P R I P R A V I T ???? nove zakony-predpisy a to KVULI M U S L I M U M . . . . . TO JE NEJDULEZITEJSI . . . . . do konce roku 2017 Ceska republika JE P O V I N N A prevzit????? nikdo vlastne nevi kolik od 5 500 muslimu ...... ale soudruh-pritel z CSSD dokonce P R O K E C N U L ze az 15 000 muslimu ............ ale MUSLIMOVE maji uplne ODLISNE Pohřební rituály v islámu ...... ++++Každý zemřelý muslim by měl být co nejdříve pohřben. Pokud to okolnosti dovolují, pohřeb se koná ještě tentýž den, nebo druhý den po smrti. +++++Pokud je k dispozici voda, musí proběhnout omývání zemřelého, které provádějí nejlépe dva až tři lidé. +++++Islám rakev nepředepisuje, v muslimských zemích je běžné pohřbívání bez rakve.//// do roku 2017-Ale například v České republice, kde pohřbívání bez rakve není povoleno//// +++++Mrtvé tělo je položeno na pravém boku tváří k Mekce.....Po modlitbě se tělo spustí do hrobu a uloží na pravý bok tváří obrácenou k Mekce. +++++Hrob by měl být postaven a označen jednoduše. Jakékoliv výstřednosti v úpravě hrobu nebo okázalé oblékání těla mrtvého a podobné věci nejsou islámské. Na hrob by se měla navršit hlína do výše přibližně jednoho lokte a položit kámen v místě, kde má zemřelý hlavu. +++++Spalování zemřelých je v islámu zakázáno. V případě, že člověk zemře na moři a v dohledné době není možné dosáhnout pevniny, je povoleno ho pohřbít do moře. ++++++++++Muslimové v ČR chtějí neveřejné pohřebiště a pohřbívání bez rakve++++++++++ Multietnické hřbitovy, kde by bylo umožněno hrobníkům pohřbívat např. bez rakve, doposud v ČR absentují. Vzorová správa multikulturního pohřebiště otevřená všem národům, církvím a náboženským společnostem se nachází v hamburském Friedhofu Ohlsdorfu v SRN. Zvlášť dlouhou tradici této otevřenosti tam potvrzují hroby Čínského pohřebního spolku, Japonské kolonie a německo-baltského hřbitovního bratrstva. Správa multietnického hřbitova umožňuje pohřbívat způs

zdenek43 ( 28. dubna 2017 14:04 )

zase klidne l z e ..... Cechum ....... Pohřby kvůli novele nezdraží.......konec nejlevnějších papírových rakví +++Ekologické papírové rakve - Ten se vyrábí z dřevěné hmoty a recyklovaného papíru. Rakev vyrobí jeden člověk ze 3 připravených rámů, dvou předřezaných kartonů a pár latěk asi za 10 minut. Samotná rakev váží 10 - 12 kilogramů, unese až 150 kg. Váha rakve je 10 až 12 kg oproti 30 až 40 kg dřevěné rakve, povrchová úprava nerozeznatelná od rakví klasických.....argumenty ekologické, z nichž hlavní hovoří o cca 40 ha úspoře stoletého lesa ročně v České republice www.komes-raq.cz/sites/default/files/styles/novy_styl_obrazky/public/certifikat_v5.png?it ok=Qf35L9kr cena bez DPH +++++Rakev typ S4 "SOCIÁL" Sololitovo-papundeklová rakev. Neleštěná, nehoblovaná, bez ozdob. Cena: 1 500,- +++++Rakev typ DSČ/T Dřevosololitová rakev. Zlaté papírové ozdoby. Neleštěná, hrubě hoblovaná. Cena: 3 500,- +++++Rakev typ K 387 Celodřevěná rakev. Zavírání na čtyři šrouby. Barva dřeva rubín. Cena: 4 500,-

panda82 ( 28. dubna 2017 12:10 )

Věříte Šlechtová, že je mi to šumafuk jestli budu v papírové nebo dřevěné, šetřím lesy a hlavně kapsu pozůstalým, pohřebné 5tisíc sežral Kalousek, tak jako porodné za druhé děcko, tak neryjte do komoušů ale do Kalouska

ivoadler ( 28. dubna 2017 10:46 )

Já trvám na tom, abych byl zpopelněnej v papírový rakvi! A bez obřadu. Jsou to vyhozený peníze.

havran2 ( 28. dubna 2017 10:28 )

Zobrazit celou diskusi
Další videa