Koho vyšle do voleb ODS? Střelkyni, ekonoma i poslance. Němcová lídrem není

Autor: zst - 
22. 4. 2017
21:06

Na programové konferenci představila Občanská demokratická strana lídry pro všechny kraje. Sněmovní volby vyhlásil prezident Miloš Zeman na 20. a 21. října. Přestože jde o celorepublikové hlasování, voliči mohou vybírat pouze z krajských kandidátek jednotlivých stran a hnutí. ODS, kterou průzkumy pasují do role nejsilnější pravicové strany, umístila na čela kandidátek vášnivou střelkyni Janu Černochovou, ekonoma Jana Skopečka, nebo současné poslance Zbyňka Stanjuru, Jana Zahradníka, Ivana Adamce nebo Simeona Karamazova. Chybí naopak bývalá předsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová.

Čtrnáct lídrů, jen dvě ženy. Tak se s jedničkami pro sněmovní volby popasovala ODS. V Praze bude mít největší šanci dostat se znovu do Sněmovny poslankyně Jana Černochová, expertka na obranu a také vášnivá střelkyně, která si nedávno „střihla“ i soutěž s ministrem vnitra Milanem Chovancem (ČSSD). V Praze se utká mimo jiné s Martinem Stropnickým (ANO), Karlem Schwarzenbergem (TOP 09) nebo Danielem Hermanem (KDU-ČSL).

Druhou ženou na nejvyšší pozici kandidátních listin strany je Ilona Mauritzová, která kandiduje v Plzeňském kraji. Politicky neznámá Mauritzová je podle ODS jednou z největších předvolebních posil, dříve vedla jako rektorka Západočeskou univerzitu a závodila také ve sjezdovém lyžování. Mauritzová půjde v Plzni a okolí například proti Milanu Chovancovi (ČSSD).

Kdo bude pravicovou jedničkou ve vašem kraji? Podívejte se podrobně:

Lídři ODS v jednotlivých krajích. Celorepublikovým lídrem, tedy kandidátem na premiéra, je předseda Petr Fiala.Lídři ODS v jednotlivých krajích. Celorepublikovým lídrem, tedy kandidátem na premiéra, je předseda Petr Fiala. | Blesk

Předseda ODS Petr Fiala se zapojí do velkého souboje o jih Moravy. Postaví se tak například premiérovi Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD). Fiala je také celorepublikovým lídrem ODS ve volbách, v případě vítězství by se tak mohl stát premiérem. Jeho straně ale zatím průzkumy připisují zisk kolem 10 až 12 procent.

Těžkou práci bude mít také ekonom a náhradník ve Sněmovně Jan Skopeček. Ten vstoupil do horní komory teprve před měsícem, kdy nahradil Adolfa Beznosku, který zamířil na Nejvyšší kontrolní úřad. Skopeček se ve Středočeském kraji střetne s Andrejem Babišem (ANO), který zvolil taktiku jít do voleb z posledního místa, Miroslavem Kalouskem (TOP 09), Janem Hamáčkem (ČSSD) nebo třeba Tomio Okamurou (SPD).

Exministr Zbyněk Stanjura zase změří v Moravskoslezském kraji síly s ministrem zahraničí Lubomírem Zaorálkem (ČSSD).

Na druhé straně vsadila ODS i na neokoukané tváře, nejčastěji regionální politiky, jakými jsou Jan Bureš, radní Karlovarského kraje Stanislav Blaha, starosta Uherského Hradiště, nebo starosta Havlíčkova Brodu Jan Tecl.

Spolupracovat bude ODS se Stranou soukromníků, kterým přepustila čtyři desítky míst na volebních listinách. Předseda ODS Petr Fiala ani na programové konferenci neprozradil, jaký procentní výsledek voleb bude považovat za vítězství, účastníky konference burcoval s tím, že cílem je vítězství ODS a její návrat k vládní moci.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

panda82 ( 24. dubna 2017 09:01 )

No to je složení, Němcová asi pochopila a nedráždí, jak se může Fiala postavit proti Sobotkovi na jihu republiky, když jsou pražáci, oni znají problémy jihu, že je chtějí hájit, to je zajímavé rozložení, na Fialu se podívat a už je človku zle, slibuje co všechno zruší a přivede voliče do dluhů,

tomik007 ( 23. dubna 2017 16:15 )

A UZ VYPADA JAK NECAS

honza54.. ( 23. dubna 2017 15:33 )

ono je v podstatě jedno, koho vyšle ODS do voleb. Tahle strana je už stejně na politickém hnojišti, stejně jako TOP-09

robin5 ( 23. dubna 2017 11:25 )

Mareček Bendů bude opět jako před minulými volbami obíhat voliče jako hladový čokl a prosit aby ho "zakřížkovali", protože jinak by jeho dítka zdechla hlady, díky tomu že tatík ho-vno - teda krom zmateného kecání - dovede.

hejhej ( 23. dubna 2017 11:03 )

Ti nabarvení šašci - Fiala, Stanjura si můžou navrhnout na lídra koho chtěji. Nebudu volit zloděje a lháře.

Zobrazit celou diskusi
Další videa