Zeman odvolal velvyslance Borůvku: Končí po „twitterové aféře“ své ženy

Autor: bru/ČTK - 
13. dubna 2017
16:43

Prezident Miloš Zeman odvolal z funkce českého velvyslance ve Švýcarsku a Lichtenštejnsku Karla Borůvku. Na Twitteru to dnes oznámilo ministerstvo zahraničí. Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) nedávno stáhl Borůvku z ambasády v Bernu kvůli tomu, že Borůvkova žena Alena na sociálních sítích útočila na zaměstnance ministerstva, novináře a úředníky.

Na návrh vlády podepsal prezident Zeman odvolání Karla Borůvky z funkce velvyslance ve Švýcarsku,“ uvedlo ministerstvo zahraničí na Twitteru. „Tímto považuji tuto kauzu za uzavřenou a může začít proces hledání nového velvyslance ČR ve Švýcarsku,“ doplnil na Twitteru Zaorálek. Podobný případ se v době jeho mandátu v české diplomacii nevyskytl.

Záležitosti spojené s působením velvyslanců se na jednáních vlády projednávají v utajeném režimu. Není proto jasné, kdy se ministři na odvolání Borůvky shodli. Prezident Zeman, který o odvolání velvyslanců rozhoduje, však již minulý týden uvedl, že Borůvka ve funkci skončí.

Ministr Zaorálek povolal Borůvku zpět do České republiky v březnu, informovaly o tom Lidové noviny. Šéf české diplomacie později uvedl, že je nepřípustné, aby manželka velvyslance dlouhodobě v mailech, sms či na sociálních sítích útočila nejen na zaměstnance ministerstva, ale i na řadu dalších osob ve veřejném prostoru. Ministr dodal, že velvyslance opakovaně upozorňoval na vážnost situace a chtěl po něm, aby ji vyřešil.

Na profilu Borůvkové se objevovaly desítky hanlivých příspěvků denně, v některých případech šlo o osobní a vulgární urážky.

Borůvka a jeho manželka jsou stejně jako Zaorálek členy ČSSD, Borůvková v minulosti neúspěšně kandidovala na místopředsednický post ve straně. Do loňského května sama působila v české diplomacii.

Takhle velvyslanec komentoval problémy své ženy pro Blesk.cz

Video  Velvyslanec Karel Borůvka o problémech, které mu způsobila jeho manželka: Mé stažení je za hranou  - Blesk / Zuzana Štíchová

Konec je i s twitterovým účtem Borůvkové

Kolem twitterového účtu manželky velvyslance Borůvky se strhla lavina diskuzí. Alena Borůvková překvapila za poslední měsíc nekorektními tweety. Dle expres.cz se rozhodla svoji publikační činnost ukončit.

„Ano, manželka mě poprosila, abych vám tlumočil, že si zrušila twitterový účet, žádný jiný nemá a už dál nic psát nebude,“ potvrdil webu Karel Borůvka na dotaz, proč ze sociální sítě twitterový učet zmizel. „Moje žena opravdu Twitter začala používat až od ledna, kdy došlo k porušení některých interních dohod s ministrem Zaorálkem, a to nikoliv z naší strany. Nyní už řekla vše, co chtěla, a o ničem dalším tweetovat nechce,“ řekl  Borůvka.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

tomik007 ( 14. dubna 2017 00:06 )

ZJEVNE zijes v nejake vzdalenejsi cizi zemi

tomik007 ( 13. dubna 2017 19:17 )

Prorusky pedofil Zeman je demokraticky zvoleny druhy nejoblibenejsi prezident po TGM

tomik007 ( 13. dubna 2017 18:04 )

BORUFKOVA SEKANA - ted by ji mel bedrich v tichosti odvizt do cvokarny a zahodit klicze

PETR_50 ( 13. dubna 2017 17:44 )

Když si neumí udělat doma pořádek, pak mu další existenci zařídila jeho manželka,která má dlouhé chvíle.

zednik ( 13. dubna 2017 17:02 )

Manželka je kamarádka Petry Paroubkové. Psychické nemoci nevyhýbají ani manželkám politiků a diplomatů.

Zobrazit celou diskusi
Další videa