Bártův nástupce: Propuštěný Dalík teď zrelaxuje. Lobbista trvá na nevině

Autor: ČTK, Mii - 
13. 4. 2017
12:55

Lobbista Marek Dalík nezná podrobnosti rozhodnutí Nejvyššího soudu, který ve středu vydal příkaz k jeho okamžitému propuštění ze znojemské věznice. Ve čtvrtek to řekl jeho advokát a bývalý ministr dopravy za Věci veřejné Radek Šmerda, který do Nečasovy vlády nastupoval za Víta Bártu. Nejvyšší soud ke kroku přistoupil po projednání Dalíkova dovolání v kauze nákupu obrněných vozidel Pandur. Šmerda o celé situaci promluvil.

Dalík se ocitl na svobodě po sedmi měsících, za mřížemi měl strávit čtyři roky za pokus o podvod. Podle advokáta klient vnímá propuštění pozitivně, trvá na své nevině a nyní nejspíš dostane příležitost, aby se věci znovu a lépe objasnily.

Soud neveřejně projednal dovolání, které podal jak Dalík, tak Nejvyšší státní zastupitelství. Podrobnosti k rozhodnutí nesdělil, ale vydal příkaz k Dalíkovu propuštění. „Nic bližšího neřekli ani jemu. Rozhodnutí soudu a jeho obsah neznáme. Budeme proto čekat na jeho rozhodnutí, protože soud rozdá karty pro další postup. Potom se poradíme, co dál. Pan Dalík si do té doby určitě odpočine,“ uvedl Šmerda, který s propuštěným mluvil telefonicky.

O Dalíkových pocitech však nechtěl moc mluvit. „Jsem vázaný mlčenlivostí. Určitě ale můžeme říct, že jsme rozhodnutím nebyli zklamaní. Vzhledem k tomu, že jsme podali opravný prostředek a s největší pravděpodobností mu bylo vyhověno, vnímáme to pozitivně. Je to příležitost si ty věci znovu a líp objasnit. Ale my se to jen domníváme. Jsme si také vědomi toho, že to ještě nekončí,“ dodal Šmerda.

Radek Šmerda je advokátem Marka Dalíka. Byl ale i ministrem dopravy v Nečasově vládě, kam nastoupil po Vítu Bártovi z Věcí veřejných. Připomeňte si Bártovo politické angažmá:

Video Bártova jízda politikou: Blondýny, obálky plné peněz a spojenec Klaus - David Vaníček, Hudební banka.cz, archiv Blesku, Youtube

20 dní na písemné odůvodnění

Soud má nyní podle trestního řádu 20 dní na zpracování písemného odůvodnění, to pak zkontroluje soudní kancelář a rozhodnutí bude odesláno spolu se spisem k Městskému soudu v Praze, uvedl mluvčí Nejvyššího soudu Petr Tomíček. Městský soud případ řešil jako první instance, proto bude na něm, aby rozhodnutí doručil stranám. Před doručením Nejvyšší soud nemůže důvody svého verdiktu komentovat.

Lobbista opustil věznici ve Znojmě ve středu odpoledne, odjel z budovy věznice vozidlem Volvo s tmavými skly. S novináři nemluvil. Šmerda uvedl, že pro Dalíka přijel jeho kolega, advokát z Brna.

Šmerda už ve středu předpokládal, že soud verdikt nad Dalíkem zrušil a případ vrátí k novému projednání se závazným právním názorem. Dalíka tedy pravděpodobně čeká nový proces. Nejvyšší soud má sice pravomoc sám vynést definitivní zprošťující verdikt, využívá ji však zcela výjimečně.

Video Marek Dalík opustil vězení - Bleskové zprávy

Problematický nákup pandurů 

Policisté vyšetřovali Dalíka, který působil jako poradce někdejšího premiéra Mirka Topolánka (ODS), na základě svědectví bývalého zaměstnance firmy Steyr. Podle něj požadoval lobbista 18 milionů eur (půl miliardy korun) za pokračování v nákupu obrněných vozů Pandur.

Dalík nejprve dostal od Městského soudu v Praze pět let vězení za pomoc k přijímání úplatku. Vrchní soud ale čin překvalifikoval a poslal ho do vězení na čtyři roky za pokus o podvod za to, že předstíral, že může zakázku ovlivnit, a pokusil se tím od zbrojařů vylákat peníze. Neprokázalo se, že by šel pro úplatek na žádost někoho z vlády.

Nákup obrněných vozidel Pandur v hodnotě 20,8 miliardy korun schválila v roce 2006 vláda Jiřího Paroubka (tehdy ČSSD). Koncem roku 2007 Topolánkův kabinet od zakázky ustoupil kvůli porušení smluvních podmínek ze strany dodavatele – firmy Steyr. O půl roku později ale rozhodl o nové zakázce, ve které Česko koupilo 107 transportérů za 14,4 miliardy korun.

Pandury, které si česká armáda nakonec pořídila, loni v listopadu bouraly. Podívejte se na to:

Video Havarované pandury vytvořily vozovou hradbu. - Video Aha! – Vlaďka Hradská, PČR

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

kecal ( 25. července 2017 15:22 )

Ať tvůj rod skape po meči i po přeslici. Jsi vřed na těle tohohle národa !

zdenek43 ( 13. dubna 2017 15:27 )

Kam tekly peníze na provize?.....provizi ve výši 7 % ceny zakázky (cca 1,4 miliardy Kč). První smlouvu na pandury u z a v ř e l a po dlouhém jednání P a r o u b k o v a vláda. ...... Původně v roce 2006 vláda Jiřího Paroubka(ČSSD) schválila nákup 199 transportérů (a opce na 40 dalších) za 20,8 miliardy korun. Cena všech transportérů byla 21 miliard. Rakouská firma vyplatit lobbistům za jejich služby provizi ve výši 7 % ceny zakázky (cca 1,4 miliardy Kč). Politici Gross a Kühnl jsou podle manažerů součástí dohod, které vedly k tomu, že Steyr zakázku získal. Ještě nedozněly všechny emoce po tendru na dodávku nájemných stíhaček pro české letectvo a velení armády se chystá vypsat soutěž novou - za ještě větší peníze. Tentokrát bude poptávat 243 kolových transportérů a chce na ně vydat až 25 miliard korun, což je o pět miliard více než za stíhačky....brezen 2004 Vláda Miloše Zemana (22.07.1998 - 12.07.2002) Vláda Vladimíra Špidly (15.07.2002 - 04.08.2004) Vláda Stanislava Grosse (04.08.2004 - 25.04.2005) Vláda Jiřího Paroubka (25.04.2005 - 04.09.2006) JUDr. Karel Kühnl--V srpnu 2004 nastoupil do vlády jako ministr obrany České republiky. Tento post zastával do roku 2006 ve vládě Stanislava Grosse i vládě Jiřího Paroubka. Na pozici ministra podepsal ještě krátce po volbách roku 2006, tedy v době, kdy již se jednalo o nové vládě, smlouvu na nákup 199 vozidel Pandur v hodnotě 20,8 miliard Kč.

tomik007 ( 13. dubna 2017 15:10 )

Jsem si zcela jist ze Mrdalik nic nepredstiral...

karoly ( 13. dubna 2017 14:36 )

Není poprvé,co justice zasáhla do verdiktu soudu.Z toho plyne,že kdo má peníze a známé(což se netýká nižší střední třídy),tak má moc.Uvidíme,jak dopadnou kauzy Nečasová,Ráth,Parkanová,Janoušek a další.

sores ( 13. dubna 2017 13:19 )

Zloděj se vozí v lux.autě ! Až se situace uklidní, pak si rozdělí korupční prachy-milióny s taťkou Topolánem.

Zobrazit celou diskusi
Další videa