Více peněz pro rodiče dvou a více dětí: Vláda jim chce snížit sociální odvody

Autor: ČTK, bud - 
5. dubna 2017
21:55

Rodičům dvou a více dětí by mohly klesnout sociální odvody ze současných 6,5 procenta až na nulu v závislosti na počtu potomků. Vláda podpořila návrh novely o pojistném na sociální zabezpečení, která s tím počítá. Informoval o tom vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL). Před týdnem kabinet kvůli neúčasti lidoveckých ministrů projednávání bodu přerušil.

Zaměstnanci nyní odvádějí na sociální pojištění 6,5 procenta ze základu příjmu. Rodičům dvou dětí by podle návrhu měly odvody klesnout na pět procent, u tří dětí na 2,5 procenta. Matky či otcové čtyř a více dětí by neposílali nic.

O stejnou část by se snížily sazby osobám samostatně výdělečně činným (OSVČ). Rodiče bez potomků či s jedním potomkem by zůstali na 29,2 procenta. U dvou dětí by sazby klesly o 1,5 procentního bodu na 27,7 procenta, u tří dětí by činily 25,2 procenta a u čtyř a více dětí 22,7 procenta.

Kabinet se k návrhu vrátil po čtvrt roce. Projednávání novely ministerstva práce přerušil v prosinci. Proti záměru se tehdy postavilo ministerstvo financí. Vadil mu pokles příjmů z pojistného i růst výdajů na další úředníky. Výhrady měly i jiné resorty, zaměstnavatelé či odbory.

Nižší odvody až pro 730 tisíc lidí

Nižší odvody by měl jen jeden z rodičů. Podle ministerstva práce by je mohlo získat na 730 tisíc lidí, tedy kolem 13 procent pracovníků. Příjmy do systému, z něhož se vyplácejí důchody, by podle propočtů klesly o 3,8 miliardy korun. Bělobrádek odmítá, že by stát přišel o peníze. „Ty peníze zůstanou v kapsách pracujících rodičů. Tento systém nemá žádný význam pro ty, kteří do práce nechodí. Naopak zůstanou těm, kteří se o děti starají,“ uvedl.

Ministerstvo práce si od novely slibuje vyšší porodnost. V podkladech pro vládu uvedlo, že důchodový systém je založený na platbách budoucích generací. Snížení sazeb má ocenit zásluhy rodičů na výchově dalších plátců odvodů. Podle autorů by lidem s výdělkem kolem 23 tisíc korun zbylo po úpravě v peněžence měsíčně podle počtu dětí zhruba o 340 až 1500 korun víc, u výdělku kolem 46 tisíc by to bylo o téměř 700 až 3000 korun víc.

Podle ministerstva financí jsou navrhované změny nesystémové, nejsou technicky domyšlené, prohloubily by schodek rozpočtu a vzrostla by administrativa.

Chybí vám v rodině peníze? Inspirujte se paní Věrou, která ví, jak ušetřit na energiích:

Video Mistryně úspor: Věra má skvělé triky, jak ušetřit za topení i vodu - Andrea Ulagová, Jan Brunclík, Petr Soukup

 

zdenek43 ( 6. dubna 2017 00:40 )

2010.....Způsob jakým ČSSD loví popularitu je vážně udivující: .ČSSD zvedne průměrný důchod na 15 000 korun, prohlásil před dvěma týdny místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach. Dnes ale přiznává: nemyslel jsem to vážně. Píší o tom Hospodářské noviny.Plán sociálních demokratů, že zvýší průměrné důchody, které dnes dosahují asi 10 000 Kč, do roku 2014 o polovinu, zazněl na semináři ČSSD před dvěma týdny."Zdroje samozřejmě jsou ve státním rozpočtu," řekl tehdy Škromach.Dnes přiznal, že se nic takového nestane. Prohlášení o zvýšení důchodů podle něj bylo jen marketingovým tahem, který měl ČSSD dostat s pozitivní zprávou do médií. "My jsme nikde nic takového neslíbili. Nenajdete to v žádných materiálech. Vy berete od nás všechno vážně," řekl Hospodářským novinám poté, co list spočítal, že by splnění slibu zatížilo rozpočet během čtyř let o 170 miliard korun."Vždyť by o tom nikdo nenapsal, kdyby tam taková zmínka nepadla," vysvětlil Škromach, proč slib vypustil z úst.Tady už fakt končí všechna sranda http://aktualne.centrum.cz/d omaci/politika/clanek.phtml?id =662670Slib 11.2016-Průměrný starobní důchod, který v září 2016 vyplácela Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ), činil 11 441 Kč. Je to o 107 korun více než loni.

zdenek43 ( 6. dubna 2017 00:27 )

volby ... volby ..... volby Volby do poslanecké sněmovny parlamentu ČR 2017 se tak budou konat pravděpodobně v pátek a sobotu 20. – 21. října 2017. takze se vesele jede dal....... K O R U B C E - nejvetsi korubce a to za statni prachy - tedy penize nas vsech jinak ty keci jsou v duchu - „slibem nezarmoutíš“ a jak to po volbach dopadne - vzdy stejne ....... Mgr. Bohuslav Sobotka..... Z doby po nástupu do funkce je znám jeho výrok o nereálnosti předvolebních slibů ČSSD: „Ty sliby nebyly zasazeny do reálného ekonomického rámce a dnes v konfrontaci s realitou neobstojí.“

noacojezase ( 5. dubna 2017 23:03 )

Po přídavcích na dítě je to další kravina.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud