Nového ministra má už premiér v deskách. Na Hrad zřejmě nese Havlíčka

Autor: Jakub Veinlich - 
23. března 2017
13:33

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) dnes předá prezidentovi Miloši Zemanovi návrh na nového ministra průmyslu a obchodu (MPO). Rezort po vyhazovu Jana Mládka řídí premiér od 1. března sám. Do ministerské kanceláře by podle redakce Blesk.cz měl usednout dosavadní 1. náměstek na MPO Jiří Havlíček. 

Havlíček přitom vítal Sobotku na začátku března před budovou MPO. V tu chvíli byl totiž nejvýše postavený zástupce úřadu, který si přišel Sobotka formálně převzít. Dnes by ho měl podle informací Blesk.cz navrhnout prezidentu Miloši Zemanovi ke jmenování.

„Návrh na jmenování nového ministra průmyslu a obchodu je připraven. Teď už jen podpis prezidenta republiky,“ vyfotil premiér desky se státním znakem a trikolorou na Twitter a připsal vzkaz.

Premiér přitom v posledních týdnech vybíral právě mezi Havlíčkem a šéfem Správy státních hmotných rezerv Pavlem Švagrem.

„Platí, že jako první se jméno od premiéra dozví prezident,“ napsal dnes na Twitter mluvčí vlády Martin Ayrer, s tím že se „zaručené“ zprávy o jmenování Havlíčka šíří mediálním prostorem.

„Téměř jistě to bude Havlíček,“ řekl ale ve středu Blesk.cz zdroj blízký premiérovi. Na Pražském hradě o jménu buď v tu chvíli ještě nevědí, anebo drží bobříka mlčení a čekají na oficiální vyjádření premiéra Sobotky.

Ovčáček drží bobříka mlčení?

„Není důležité, o čem spekulují média, důležité je, co konkrétně sdělí za návrh pan premiér,“ napsal redaktorovi Blesk.cz v sms zprávě mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. Dodal, že na Pražský hrad přijde dnes premiér určitě sám. Takže ke jmenování dnes ještě určitě nedojde.

„Uvažují o příštím týdnu,“ řekl Blesk.cz zdroj přímo z ministerstva. O Jiřím Havlíčkovi se přitom mluví od samého začátku, kdy Bohuslav Sobotka kvůli údajně špatné komunikaci ohledně tarifů mobilních operátorů odvolal z vlády Jana Mládka. Havlíček byl jeho náměstkem a na ministerstvu není žádným nováčkem. V dobách úřednické vlády si ho všiml tehdejší ministr průmyslu a dnešní senátor Jiří Cienciala, který ho také doporučil jako svůj tip Miloši Zemanovi.

„On se mě prezident zeptal na poradě poradců. Tak jsem mu řekl, že je tam spousta šikovných lidí. A že by to mohl být pan Havlíček, který dělal prvního zástupce Mládkovi. Je sympatický a velmi pracovitý,“ mezi dalšími Cienciala jmenoval prý i někdejšího ministra průmyslu Milana Urbana.

Jiří Havlíček přitom bude ve vládě Bohuslava Sobotky už sedmým nováčkem. Naposledy do křesla ministra zdravotnictví a ministra pro lidská práva usedli Miloslav Ludvík a Jan Chvojka. Havlíček přitom do voleb nestihne předložit ke schválení ani jeden zákon. Premiér Sobotka dal totiž ministrům jasný úkol, kdo chce do podzimních voleb něco předložit, musí to dát vládě na stůl nejpozději do konce března. I tak velký úkol mít nový ministr bude. Prosadit už předložený zákon, který má zlevnit mobilní data.

„Platí, že pro premiéra je důležité, aby se nový ministr MPO dobře orientoval v oblasti průmyslu a dokončil klíčové úkoly resortu,“ napsal na Twitteru mluvčí vlády Ayrer.

VIDEO: Co zlomilo vaz Janu Mládkovi? Bohuslav Sobotka se o tom rozpovídal v pořadu Blesku Ptám se, pane premiére

Video  Sobotka o odvolání Mládka: Vaz mu zlomila „neuvěřitelná arogance“  - Blesk TV

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud