Příští rodiče paterčat si oddechnou? Marksová pro ně chce pomocnici zdarma
Rodiče trojčat, čtyřčat či paterčat by mohli mít od nového roku nárok na bezplatnou ošetřovatelku. Počítá s tím návrh novely zákona o sociálních službách z pera ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové (ČSSD). Ta ale na vládě narazila a pro návrh, který se týká také navýšení příspěvku pro lidi zcela závislé na pomoci druhých, si bude muset rychle vyjednat potřebnou podporu.
Bezplatná ošetřovatelka pro rodiče trojčat a dalších vícerčat, zvýšení příspěvku na péči pro lidi závislé na pomoci druhých až o 6 tisíc korun nebo zařazení klokánků mezi sociální služby. To je trojice základních bodů, které by měla změnit novela zákona o sociálních službách.
„Zvyšuje se podpora rodin, kterým se současně narodily 3 nebo více dětí tím, že základní činnosti poskytované v rámci pečovatelské služby se rozšiřují o pomoc těmto rodinám zavedením činností souvisejících s péčí o děti; služba je těmto rodinám poskytována bezplatně, proto se současně upravuje úhrada nákladů poskytovatelům sociálních služeb ve formě účelové dotace,“ píše se v předkládací zprávě zákona.
Marksová ale chtěla stanovit také minimální sumu, která ze státního rozpočtu na dotace na sociální služby každý rok půjde. A právě v tomto bodě přišel zádrhel, nelíbil se totiž správci státní kasy Andreji Babišovi (ANO). I to byl jeden z důvodů, proč Marksová na vládě narazila a novelou se bude ještě zabývat koaliční rada. Pokud ministryně práce urychleně nesežene pro své plány podporu, hrozí, že parlament novelu nestihne do voleb projednat.
„Ministerstvo financí zásadně nechce, aby nějaké minimum výdajů na sociální služby byl mandatorní výdaj, to znamená, že vláda by rozhodla, že pro nějaký počet let by nějaká suma byla automaticky ve státním rozpočtu určena na sociální služby,“ uvedla Marksová. Výhrady k předloze má celkem osm resortů, Úřad vlády, polovina krajů, ombudsmanka i zaměstnavatelé. Marksová chce návrh znovu přinést ministrům nejpozději za dva týdny.
Podle odhadů ministerstva by jinak plánované změny stály státní rozpočet kolem 1,8 miliardy korun ročně.
Sněmovní sociální výbor také volá po vyšším rodičovském příspěvku pro rodiče vícerčat. Podpořil tak návrh ministra pro lidská práva Jana Chvojky (ČSSD). Rodiny by čerpaly 330 tisíc korun místo nynějších 220 tisíc. Úprava by vyšla stát v prvním roce asi na 400 milionů korun navíc, v dalších letech by se rozpočtový výdaj snížil kvůli užšímu okruhu příjemců zhruba na 210 milionů korun.
O koncepci rodinné politiky se přely ve Studiu Blesk ministryně práce Michaela Marksová s odbornicí za TOP 09 Markétou Adamovou:
Klokánky jako sociální služba
Změny by čekaly také klokánky, které by nově Marksová zařadila do systému sociálních služeb. Jde pouze o projekt Fondu ohrožených dětí s pověřením ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV), který se v současnosti zabývá především sociálně-právní ochranou dětí.
„Dosavadní služby sociálně-právní ochrany dětí se převádějí do systému sociálních služeb; v této souvislosti vznikají nové sociální služby – domovy pro děti na přechodnou dobu, domovy pro děti a služby pro rodinu; touto úpravou dochází k odstranění nežádoucí dvojkolejnosti v poskytování služeb jedné cílové skupině,“ vysvětluje rezort.
S navrhovanou změnou nesouhlasí komunistická poslankyně Hana Jírovcová Aulická. „Ministerstvo si myslí, že ZDVOP (zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc) je sociální služba? No potěš pánbůh. Tam je potřeba ne sociální pracovník, ale psycholog a pedagog. Mám obavy, že tím, co se připravuje, nechce ministerstvo dětem pomáhat,“ řekla na jednání sněmovního sociálního výboru poslankyně.
Také poslankyně Jana Hnyková (Úsvit) začlenění klokánků a podobných domů mezi sociální služby odmítá. Nejlepším řešením je podle ní návrh jiné novely s úpravou financování těchto zařízení, který by měla Sněmovna brzy projednávat. Podle něj by stát poskytoval na lůžko měsíčně 20 000 korun, na dítě pak podle věku 4500, 5 500 a 6 350 korun.
Navýšení příspěvku na péči
Další, kdo by mohl díky chystané novele zajásat, jsou lidé, kteří se starají o své nejbližší. Pro nejvyšší, tedy čtvrtý stupeň závislosti na pomoci druhých, by vzrostl příspěvek na péči z 13 200 na 19 200 korun měsíčně. Tuto dávku pro některý ze stupňů závislosti pobíralo loni v Česku více než 330 tisíc lidí.
Takto vypadá aktuální stav:
Výše příspěvku pro osoby do 18 let věku činí za kalendářní měsíc
a) 3 300 Kč, jde-li o stupeň I (lehká závislost),
b) 6 600 Kč, jde-li o stupeň II (středně těžká závislost),
c) 9 900 Kč, jde-li o stupeň III (těžká závislost),
d) 13 200 Kč, jde-li o stupeň IV (úplná závislost).
Výše příspěvku pro osoby starší 18 let činí za kalendářní měsíc
a) 880 Kč, jde-li o stupeň I (lehká závislost),
b) 4 400 Kč, jde-li o stupeň II (středně těžká závislost),
c) 8 800 Kč, jde-li o stupeň III (těžká závislost),
d) 13 200 Kč, jde-li o stupeň IV (úplná závislost).