Úterý 26. září 2023
Svátek slaví Andrea, zítra Jonáš
Polojasno 22°C

Vyšší slevy na děti ještě nejsou jisté. Senát vrátil daňový balíček Sněmovně

Autor: ČTK, kal - 
8. března 2017
22:25

Senát vrátil Sněmovně ve středu vládní daňový balíček. Senátoři do něj chtějí vložit osvobození převodu pozemků okolo staveb od daně z přidané hodnoty, dani by podléhal jen převod pozemků pod stavbami. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) s tím nesouhlasil. Žádný jiný pozměňovací návrh senátoři nepřijali. Daňový balíček má především zvýšit daňové slevy na druhé, třetí a další dítě, které teď zůstávají nejisté.

Návrh na osvobození převodu pozemků vznesl Petr Šilar (KDU-ČSL) a podpořilo ho 49 přítomných senátorů. Jde o stejný návrh, který Senát schválil už dřív a předložil ho do Sněmovny. Poslanci se k jeho projednání zatím nedostali, vláda k němu dala nesouhlasné stanovisko.

Nepřijaté pozměňovací návrhy senátorů se týkaly například zavedení výjimek z elektronické evidence tržeb, snížení horní sazby DPH nebo zrušení solidární daňové přirážky pro lidi s vysokými příjmy. Neprošel ani návrh zachovat dosavadní podmínky uplatňování nároku na odpočty DPH pro Českou televizi a Český rozhlas.

Senátoři chtěli řešili i daně ČT a Českého rozhlasu

Někteří senátoři v čele s Renatou Chmelovou (za KDU-ČSL) chtěli vypustit ustanovení, které má nově dát České televizi a Českému rozhlasu větší možnosti žádat o odpočet na dani z přidané hodnoty. Veřejnoprávní televize a rozhlas by podle této novinky mohly o odpočet žádat ve stejném rozsahu jako komerční stanice.

Ustanovení se dostalo do předlohy ve Sněmovně na základě pozměňovacího návrhu poslanců ČSSD Václava Votavy a Vítězslava Jandáka. Podle ministra Babiše je to ale v rozporu s právem EU. Už dříve to označil za daňový paskvil. „V podstatě by šlo o bezprecedentní úpravu v rámci EU, ani jeden stát to takto upraveno nemá,“ argumentovala senátorka Chmelová.

Senátorka Šárka Jelínková (KDU-ČSL) se rozpovídala o manželství s výrazně mladším mužem. A o dceři, od které ji dělí 40 let:

EMBED_OFF

Na druhé dítě 2400 korun navíc, na třetí a další 3600 korun k dobru

Předloha mění celkem sedm daňových zákonů. V části týkající se daňových slev počítá s tím, že sleva na dani na druhé dítě vzroste letos o 2400 Kč na 19 404 Kč ročně, na třetí a další dítě o 3600 Kč na 24 204 Kč ročně. U jednoho dítěte zůstává sleva 13 404 Kč ročně. Vyšší daňové slevy na děti bude možné využít zpětně od počátku letošního roku.

Předloha také snižuje na polovinu limity pro výdajové paušály živnostníků, na druhé straně rozšiřuje okruh živnostníků, kterým může po dohodě finanční úřad stanovit daň z příjmů paušální částkou. Nově se může vztahovat i na živnostníky se zaměstnanci nebo na ty, co podnikají při zaměstnání.

Podívejte se, kde teď zasedá v Senátu:

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud