Babiš dal Sněmovně návrh na zdanění korunových dluhopisů. Týkal by se i jeho

Autor: pet/čtk - 
20. února 2017
14:18

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) v pondělí ve Sněmovně podal pozměňovací návrh, podle něhož by byly zdaněny korunové dluhopisy, které majitelé nakoupili od svých firem. Novinářům to řekl během jednání vlády. Opatření se podle něj dotkne desítek lidí, nevztahuje se na státní dluhopisy. Bude se týkat i Babiše, který nakoupil v roce 2013 dluhopisy své tehdejší společnosti Agrofert za 1,482 miliardy korun.

Babiš avizoval záměr zdanit výnosy z korunových dluhopisů vydaných v době, kdy dani nepodléhaly, před týdnem. Změna by měla platit od příštího roku. Úrokový příjem z dluhopisů by měl být podle návrhu zdaněn od data účinnosti zákona. Babiš změnu ve Sněmovně navrhuje připojit k novele poslanců z opozičního klubu TOP 09 a Starostů, která zvyšuje daňové úlevy zejména pro dárce krve.

Ministr financí čelí kvůli nákupu trestnímu oznámení pro krácení daně a porušení povinnosti při správě cizího majetku. Že jeho postup měl směřovat k daňové optimalizaci, mu vyčítá i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), který Babiše minulý týden v dopise vyzval, ať sdělí, jestli se problematikou dluhopisů zabývala Finanční správa. Babiš očekává, že na dopis odpoví v pondělí. Zneužití zákona odmítá.

Babiš nakoupil desetileté dluhopisy se šestiprocentním úrokem, které Agrofert vydal v prosinci 2012. „Moje bývalá firma měla 22 miliard úvěrů a připravovala největší pekárnu v Evropě za devět miliard, velkočpavkárnu na Slovensku za devět miliard a minulý rok investovala 19 miliard. Takže její úvěry dneska jsou 37 miliard. Samozřejmě věděla, že budou velké investice, proto chtěla dlouhé peníze, které by od banky neměla,“ uvedl.

Zdaníme fyzické osoby

„Pozměňovací návrh jsem podal před chvílí. Říká, že bychom měli zdanit fyzické osoby, které nakoupily dluhopisy emitované firmami, které jsou s nimi ekonomicky propojené,“ uvedl. Novelu, ke které chce Babiš návrh připojit, by podle něj mohli poslanci probírat ještě během února. Nedaněné korunové dluhopisy skončily změnou zákona s rokem 2013. Babišovy daňové výhody z dluhopisů budou do konce letošního roku činit 52 milionů korun, ministr je chce poslat na dobročinné účely.

Ministr financí čelí i podezření, že na nákup dluhopisů neměl dost peněz. Babiš v pondělí ČTK poskytl potvrzení od banky, z kterého vyplývá, že cenné papíry v nominální hodnotě 1,48 miliardy nakoupil za 1,55 miliardy. Sobotka k tomu uvedl, že to je jen jedna z odpovědí na otázky, které kladl. „Hlavní problém spočívá v tom, zda vydáním dluhopisů Agrofertu nebyla krácena daň,“ uvedl.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

pokrok ( 21. února 2017 15:26 )

Doufejme, že všichni lidé ČR - ještě nepatří do Babišova stáda hlupáků a že půjdou volit to menší zlo. Pokud by volit nešli - nahráli by Babišovi a to tento estébák potřebuje a proto stále na každého útočí,- aby lidi znechutil a odradil od voleb. O toto jediné mu jde Zda se mu jeho trik podaří - to uvidíme.

zdenek43 ( 20. února 2017 16:31 )

Na otázku: „Také se uvádí, že jste podle svých daňových přiznání takové peníze nemohl mít k dispozici.“ Babiš odpovídá: „Moje hrubé příjmy od roku 1993 do roku 2015 dosahují 1,86 miliardy korun. Jsou to všechno sprosté lži a účelové mediální akce organizované zhrzenými novináři. Proč nenapíšete, že jsem od roku 1993 zaplatil 310 milionů na dani a ještě 27 milionů na povinných odvodech?“......... od roku 1993 zaplatil 310 milionů na dani?????????????????? na 250 podniku???????? AGROFERT, a.s., je český zemědělský, potravinářský a chemický holding. Koncern AGROFERT je v současnosti významnou nadnárodní skupinou více než 250 společností.......Obrat ▲ 166,8 mld. Kč (2014)......... Konsolidované tržby společností dosáhly v roce 2012 téměř 132,5 miliard Kč. ......... V nedělní televizní debatě zveřejnil předseda ODS Petr Fiala ale ještě zcela jiná čísla o zaplacených daních vycházející z výroční zprávy Agrofertu. Podle ní Agrofert na daních z příjmů zaplatil 1,505 miliardy korun. Nejedná se však o daně odvedené do českého rozpočtu, ale o součet daní, jež Agrofert zaplatil celkově – v Česku i v zahraničí. V cizině tedy Agrofert na daních odvedl více než v České republice – v přepočtu 762 miliónů korun. Nejziskovější firmou holdingu je dlouhodobě německý podnik na výrobu čpavku SKW Piesteritz. Za rok 2014 vykázal zisk 82 miliónů eur.

bullshit ( 20. února 2017 16:24 )

Hezky napsáno. Ušetří na dani do dneška 52 míčů ale hlavně že zmáknul ty nepoctivé hostinské, řemeslníky, prodavače medu, košíků a nepoctivé hajzlbáby. Kolbenkáři mu na to docela skočili. Musí to být divný patron, který se vzdá všeho nasysleného a jde "řídit" neposlušný lid, kde všeci kradnů a jen on je naprostý křišťál. Takto se holt řídí firma a stát jeho firma zachvíli bude, neudělají-li tomu přítrž volby. Pokud bude lid osvícený, mohl by časem sedět i v base...jako třeba Janoušek : O)

zdenek43 ( 20. února 2017 16:22 )

2014....Agrofert Andreje Babiše dluží bankám téměř 25 miliard korun. Loni-2013 si napůjčoval dalších 1,5 miliardy. Více než miliardu navíc poslal firmě ministra financí na dotacích stát. "Nejsem žádný miliardář. Jak jste na to přišel? Opakujete nesmysly z nějakého žebříčku. Vždyť máme dvacet miliard dluhů," rozčiloval se před pěti lety nad žebříčkem časopisu v rozhovoru tehdejší podnikatel v zemědělství a potravinářství Andrej Babiš. V tu chvíli se čerstvě stal bezkonkurenčním vládcem oboru, koupil konkurenta Agropol a krátce před tím i mlékárnu Olma. Nejštědřejší k ministrově firmě zůstala Komerční banka, na druhé místo se z předloňského třetího vyhoupla UniCredit Bank a na bronzovou pozici o stupínek vystoupala Citiban...... Od roku 1993 jsem jako fyzická osoba oficiálně vydělal 1,8 miliardy korun, za tu dobu jsem na dani z příjmů zaplatil 310 milionů korun a 27 milionů korun na pojistném. Můj čistý příjem tedy byl 1,526 miliardy korun a za ně jsem nakoupil dluhopisy v ceně 1,482 miliardy korun,“ popsal pro Deník.cz ministr financí 4. ledna, kde přišel k penězům na dluhopisy. Podobně odpověděl šéf ANO 6. ledna v rozhovoru pro Hospodářské noviny.

pokrok ( 20. února 2017 15:47 )

Nevidím důvod, proč by Babiš měl posílat 52 milionů na "dobročinné účely",- když o tyto miliony "ojebal " Český stát,- tedy nás všechny daňové poplatníky,- což logicky by měl tyto miliony vrátit tam - kam patří,- tedy do kasy České Republiky !!! Takové "dobročinné účely" na dětskou charitu, nám předvedla již "druhá " paní Topolánková s Renátou Veseckou a dalšími dámami, kdy peníze které měly přijít dětem , se pak roztáčely na večírcích zbohatlíků!! Dovedu si představit ten slet na večírek pro "dobročinné účely", který by se konal v Čapím hnízdě, které by se smíchem otřásalo ve svých základech ! Miliony by se měly vrátit tam kam skutečně patří,- a nikoli tam, kam chce pan Bureš a celou tuto Babišovu kauzu korunových dluhopisů pořádně prošetřit !!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud