Václav Kočka: Pojedu na sjezd ČSSD a Babiše pozvu na Matějskou

Autor: Michaela Lišková, zst - 
19. února 2017
05:55

Je stále spojený s ČSSD, setkat se chce ale i se šéfem ANO Andrejem Babišem. Václav Kočka starší už dolaďuje poslední detaily dalšího ročníku Matějské pouti a vzpomíná, jak k němu kdysi chodil také Miloš Zeman s dcerou Kateřinou. S ČSSD souvisí ale také tragické vzpomínky, krátce po křtu knihy Jiřího Paroubka v roce 2008 byl v pražské restauraci Monarch zavražděn jeho syn.

Kromě provozování Matějské pouti je Václav Kočka starší dlouholetým členem strany, které aktuálně šéfuje premiér Bohuslav Sobotka. V minulosti se o něm mluvilo ale také v souvislosti s vraždou kmotra Františka Mrázka. O „osobě Kočka“ se totiž údajně zmiňovala Kubiceho zpráva. Tehdejšího ředitele ÚOOZ (Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu) Jana Kubiceho následně označil za lháře někdejší premiér Jiří Paroubek (ČSSD).

9. října 2008 přišel Václav Kočka o svého mladšího syna, kterého zastřelil podnikatel Bohumír Ďuričko krátce po křtu knihy Jiřího Paroubka. Pohřbu Václava Kočky mladšího se zúčastnily tisíce lidí, Ďuričko dostal za vraždu 12,5 roku vězení.

Vaše jméno minimálně v minulosti často zaznívalo i v politických kruzích. Navštěvoval jste třeba sjezdy sociální demokracie. Jaké máte vztahy s politiky teď?

Ano, vstoupil jsem do ČSSD a jsem tu místopředseda v okrese. A to z toho důvodu, protože jsem měl vždy sociální cítění a staral jsem se především o rodinu. Tudíž mi byla tato strana nejbližší. Sjezdy sociální demokracie jsem navštívil všechny. Nejvíce jsem se setkával třeba s panem prezidentem Zemanem, a to už od dob, kdy dělal premiéra. To sem tenkrát chodil s malinkou dcerou na Matějskou pouť.

Právě sociální demokracii čeká volební sjezd teď v březnu. Chystáte se na něj zajet?

Ano, chystám.

Favoritem podzimních sněmovních voleb je hnutí ANO a jeho šéf Andrej Babiš. Co říkáte na něj a byli jste spolu v minulosti někdy v kontaktu?

O všem rozhodnou voliči. Za nějakých padesát let jsem v politice zažil leccos a vždycky tu byl nějaký favorit. Vždy pak rozhodnou voliči, a hlavně ti, kteří se rozhodnou na poslední chvíli. Oni sami si udělají úsudek, takže pokud se jim něco naslibuje a nesplní se to, tak to pak dotyčnému spočítají v dalších volbách. S Andrejem Babišem jsem zatím v kontaktu nebyl, ale chystám se ho sem pozvat a sejít se s ním, ale zatím mi to časově pořád nevycházelo.

Příští rok to bude už deset let od tragického úmrtí vašeho syna Václava Kočky mladšího. Jak na něj vzpomínáte dnes? V čem vám nejvíc chybí?

Vzpomínám na něj pořád, každý den navštěvuji hřbitov, kde mu zapaluju svíčky. Přijde mi to, jakoby to bylo včera. Dodnes s tím mám trápení, nevymizí vám to z hlavy za celý život. Já se hlavně snažím starat o vnoučata, pomáhám jim, kde mohu. Vnučka se mi už dokonce vdala. To byl nejhorší moment, když ji její vlastní otec nemohl dovést k oltáři, to byl na mě obrovský nervový nápor. Tátu jim nikdo nenahradí. Byl to strašně hodný kluk, všechny politické strany ho měly rády. Vychovával jsem si ho k obrazu svému, jednou to tu měl všechno převzít.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

bullshit ( 19. února 2017 14:22 )

Pozve Babiše a jistě mu rád dá lístek EET z kolotoče .... : O) 

krtekzhor ( 19. února 2017 12:58 )

bohúša durička na vás vy pakáž kolotočářská

krtekzhor ( 19. února 2017 12:55 )

agfor ( 19. února 2017 12:40 )

A nezapomeň povolit pár šroubů pod sedadlem, kde bude ten eštébák sedět.

pavel981 ( 19. února 2017 08:31 )

Darmožrout a "světskej". Stejně jako jeho ČSSD. Tak to vypadá, když mu nabídnou "skrytou reklamu" a tím, že má v hlavě Hovvno, vymyslí toto...

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud