Okresní soud v Karviné začal v pondělí rozhodovat o propuštění Bohumíra Ďurička z vězení. Za vraždu Václava Kočky mladšího z roku 2008 si hoteliér odpykává trest 12,5 roku. Žádost o podmínečné propuštění z výkonu trestu podal po uplynutí dvou třetin trestu.

„Tragická událost v roce 2008 změnila život mnoha lidem. Členům několika rodin. Za svůj čin jsem byl spravedlivě odsouzen. Nejen pobytem ve vězení, ale i ztrátou kreditu. Před soud předstupuji s pokorou. Věřím, že mi bude trest změněn na alternativní,“ řekl Ďuričko. K soudu dorazil i bratr zastřeleného Jan Kočka (50).

Soudce nakonec věc odročil na příští týden, kdy o Ďuričkově propuštění rozhodne.

Video
délka: 00:26
1080p 720p 480p 360p 240p

Vrah Ďuričko u soudu o podmínečném propuštění Karel Janeček

Jelikož Ďuričko Václava Kočku zabil podnapilý, dušoval se, že se už nikdy v životě alkoholu netkne. A že oželí doživotně i zbrojní průkaz. „Podle mého to nebyla v roce 2008 vražda, ale zabití. Jen jsem bránil svou tehdy těhotnou přítelkyni,“ dodal.

Ďurička, který si trest odpykává v karvinské věznici, přivedla k soudu pětičlenná maskovaná a ozbrojená eskorta. Soudkyně vyslechne odsouzeného muže, ale i několik svědků, například vychovatele z věznice či zmocněnce poškozených.

Ďuričkova advokátka uvedla, že propuštění jejího klienta podpořila vězeňská komise. Ve věznici získal šest kázeňských pochval. Po propuštění chce Ďuričko, který je už v důchodu a pobírá starobní důchod okolo 21 000 korun, dál podnikat.

Tragická událost se stala v pražské restauraci Monarch po křtu a autogramiádě knihy tehdejšího předsedy ČSSD Jiřího Paroubka. Ďuričko a Kočka mladší se tehdy dostali do roztržky, při které Kočka hoteliéra nejméně jednou udeřil do obličeje. Ďuričko pak vytáhl od pasu zbraň, namířil na svého protivníka a třikrát vystřelil z bezprostřední vzdálenosti. Každý z výstřelů byl smrtelný.

Ďuričko obžalobu dlouho odmítal, Kočku prý zavraždit nechtěl. Od počátku se hájil tím, že se pouze přiměřeně bránil fyzickému útoku. Dříve řekl, že jej Kočka „zákeřně a brutálně“ napadl údery do obličeje, až spadl na svou těhotnou přítelkyni.

Impulzem ke střelbě podle rozsudku nebyl pouze samotný útok ze strany Kočky, ale předcházelo jí i provokování a hecování. Podle řady svědků se například Ďuričko s Václavem Kočkou starším přeli, kdo z nich má u sebe víc peněz. Jeho syn pak prý přišel za Ďuričkem s tím, aby nebyl drzý na jeho otce. Následovala střelba. Podle soudu provokoval zejména hoteliér.

VIDEO: Soud Ďuričkovu žádost o podmínečné propuštění zamítl již předloni

Video
délka: 00:56.49
720p 480p 360p 240p

Vrah podnikatele Kočky zůstane v base, nový proces nebude! Pavel Schuster

Fotogalerie
12 fotografií