Schapiro: Nejhorší moment v Česku? Propuštění Alího Fajáda

Autor: Václav Lang - 
18. 1. 2017
19:15

Jakou nejhorší vzpomínku si americký velvyslanec Andrew Schapiro vezme s sebou, až v pátek opustí Prahu? Nejtěžší chvíle v úřadě prý zažíval počátkem loňského roku v souvislosti s propuštěním Libanonce Alího Fajáda, zadržovaného v Praze. Tehdy velvyslanectví dokonce vydalo ostré prohlášení na adresu české vlády.

„Nejhorší asi bylo, když byl propuštěn Alí Fajád – vaši diváci si možná vzpomenou. Byl to Libanonec obviněný ve Spojených státech ze zločinů spojených s terorismem a pašování zbraní. Byl zde zatčen a my jsme se snažili o jeho vydání do USA. Podle některých tvrzení v novinách to bylo výměnou za propuštění českých zajatců – to nemůžu komentovat,“ zavzpomínal Schapiro v rozhovoru pro Blesk.cz.

Podívejte se na rozhovor s dosluhujícím americkým velvyslancem:

Video Americký velvyslanec o nejhořím momentu ve funkci - Václav Lang, Jan Jedlička
1080p 720p 480p 360p 240p

Fajád byl v Česku zatčen v roce 2014 spolu s dalšími dvěma muži. Policie je podezírala ze spolupráce s teroristy. Počátkem loňského února byl však Fajád propuštěn a odletěl do Libanonu. Ve stejnou chvíli se do Prahy vrátila z Libanonu pětice unesených Čechů. Ministr obrany Martin Stropnický tehdy řekl, že případy jsou svázané a Češi se vrátí do vlasti, pokud Fajád nebude vydán do USA. Později svá slova mírnil.

Americké velvyslanectví Fajádovo nevydání loni ostře zkritizovalo. „Jsme šokováni rozhodnutím české vlády propustit Alího Fajáda a Chalída El Marábího,“ uvedlo tehdy v prohlášení. „Neexistuje žádné ospravedlnění toho, že tyto nebezpečné osoby byly propuštěny. Vážně tím utrpí spolupráce orgánů činných v trestním řízení našich dvou zemí a pouze to povzbudí zločinecké skupiny a teroristy po celém světě,“ stálo v něm dále.

„Nebyli jsme z toho šťastní, ale žádná ojedinělá epizoda nebo incident nemůže otřást pevností našeho vztahu,“ mírnil teď Schapiro emoce. „Stejně, jak to máte s kamarádem nebo s partnerem, někdy je to skvělé a někdy se na něčem nepohodnete,“ dodal.

V rozhovoru se vyjádřil také k roztržce s prezidentem Zemanem ohledně jeho cesty do Moskvy.

Podívejte se, jak probíhal středeční rozhovor v rezidenci amerického velvyslance:

Doporučujeme
1912 ( 19. ledna 2017 07:41 )

Pro česko nejhorší že váš občan vrah vyvraždil celou rodinu !!Jak je vidět vrazi jste všichni když jen máte zájem válčit !!U vás v Us se rodí děti již s puškou mezi nohami !!

starypes ( 19. ledna 2017 05:44 )

Sbohem a šáteček, a kdybychom se už nikdy neviděli, bylo by to to nejlepší, co pro nás můžeš udělat.

MarkusHermann ( 18. ledna 2017 23:58 )

Nezapomeň se všem omluvit a odvézt zbytek červených karet.

sensadrak ( 18. ledna 2017 22:47 )

No jo, vono mrzne, to počkej na jaro.

namoroman ( 18. ledna 2017 20:56 )

Odchází? Byl vykopnut US administrativou! Slušný? Možná, ale jinak hloupé diplomatické nemehlo! Debilní lůze ? ... to je fakt ! Nedocvaklo ti to !

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa