Poslanci přehlasovali Zemanovo veto. Noviny a časopisy čeká menší daň

Autor: ČTK, kal - 
10. ledna 2017
14:52

Sněmovna přehlasovala veto prezidenta Miloše Zemana a prosadila novelu zákona o dani z přidané hodnoty, která od letošního roku přeřazuje noviny a časopisy do desetiprocentní sazby DPH. Má to podpořit jejich prodej. Nyní jsou v sazbě 15 procent. Změna zákona měla platit již od 1. ledna, takto vstoupí v účinnost až 15. dnem po vyhlášení ve sbírce.

Na podporu změny zákona a proti prezidentovu vetu dnes hlasovalo 133 poslanců napříč kluby s výjimkou poslanců hnutí ANO, kteří byli proti novele. Na její podporu hlasoval z klubu ANO pouze Martin Komárek.

Dolejš: Je to malý krok na dlouhé cestě

Novelu ve Sněmovně předložili v září 2015 poslanci KSČM, kteří tak chtěli zvýšit prodej tisku. Vláda s tímto návrhem vyslovila nesouhlas, přesto ho Sněmovna loni v listopadu schválila ve zrychleném režimu již v prvním čtení. Spoluautor návrhu, poslanec KSČM Jiří Dolejš dnes popsal změnu zákona jako malý krok na dlouhé cestě. Podle něj mimo jiné usnadní pestrost nabídky pro čtenáře.

Zeman se ztotožnil s negativním stanoviskem vlády a novelu loni v prosinci vetoval. Poukázal například na to, že s výpadkem inkasa daně nepočítá schválený státní rozpočet na letošní rok. Zeman nesouhlasí také s tím, že by snížení sazby daně vedlo k nižší ceně novin a časopisů a zvýšil se tak jejich prodej. Je to podle něj nereálné.

Vláda ve svém záporném stanovisku upozornila na půlmiliardový dopad na rozpočet. Uvedla, že novela není v souladu s cíli vlády v oblasti daní. Kabinet také zpochybňoval tvrzení, že nižší daň povede ke zvýšení prodejů.

Vydavatelé: Je to velký přínos pro odvětví

Předlohu už dřív přivítala Unie vydavatelů. Snížení sazby podle ní bude velkým přínosem pro ekonomickou situaci odvětví vydávání periodického tisku, protože umožní vydavatelům investovat ušetřené peníze do kvalitnějšího a rozmanitějšího obsahu a technologických zlepšení.

Druhá snížená sazba DPH deset procent se nyní vztahuje na knihy, kojeneckou výživu, léky pro lidi i zvířata a také na zvláštní výživu pro lidi s celiakií a fenylketonurií.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

TrojanSlovakia ( 10. ledna 2017 15:58 )

 Ja som generácia, ktorá noviny a časáky nemusí a za vymývačky a propagandu neziskoviek neplatí. Škoda stromov na propagandu. Dedko Bureš má zopár plátkov a možno havlovce babky a dedkovia kúpia plátok propagandy. 😀

zdenek43 ( 10. ledna 2017 15:42 )

takze zase ceska statni pokladna - tedy my vsichni ......prijdeme o nejakou tu miliardu ........................................... ceny pro ctenare se ani nahodou nezmeni----- dopadne to stejne tak , jak to prave zavedli SOUDRUZI-PRATELE Z CSSD + soudruzi-StBaci ANO2011 + KDU-CSL //byv.Narodni fronta pri budovani socialismu v CSSR// ..... zatížení na knihy, léky a nenahraditelnou dětskou výživu připraví podle finančního resortu státní rozpočet o zhruba 2,9 miliardy korun....... 3.2016.....„Nepovedlo se to a my jsme chtěli, aby léky pro lidi zlevnily. Podle statistik tam ale naopak došlo trošku k navýšení,“ řekl včera v České televizi smutně ministr financí Andrej Babiš k dopadům snížení daně z přidané hodnoty (DPH). V „analýze“ ministerstvo financí tvrdí, že „v lednu 2015 ve srovnání s předchozím měsícem vzrostly ceny léků téměř o 3 %.“ A také se ho měl zeptat, kde je oněch 3,3 miliardy, o které díky snížení DPH z 15 na 10 procent byly loni zkráceny veřejné rozpočty. +++++Podle lékárníků je dopad snížení DPH na konečné ceny pro pacienty velmi odlišný. Třeba u tohoto léku na alergii doplatek výrazně vzrostl. Stát totiž snížil příspěvek od pojišťovny. „Pacient nedoplácel nic, během roku 2015 došlo k revizi cen a úhrad, došlo ke snížení úhrad pojišťovnou a pacient nyní doplácí 133 koruny,“ říká lékárnice v pražské Spálené ulici Hana Chudobová.....

zdenek43 ( 10. ledna 2017 15:31 )

1-Relativně nejmocnější veřejnoprávní sektor je tvořen samozřejmě Českou televizí a Českým rozhlasem. Majiteli těchto institucí bychom měli být my všichni, byť vím, jaké salvy smíchu takové vyjádření asi vyvolává. 2-Dvojka mediálního vlivu, korporace Time Warner, vlastní většinově firmu CME, která vlastní firmu CET 21, pod níž spadají televizní kanály Nova, Nova Cinema, Nova sport, Fanda, Smíchov a Telka. Nevýznamný není ani zásah na internetu (Nova, Tn, NovaPlus, Voyo, Prásk.tv, Krásná, Blog, Doma, Yoopy). Navíc u nás CME provozuje komunikační službu ICQ. 3-Trojku představuje podnikatel Ivan Zach spolu se zmíněnou švédskou společnosti MTG. Vlastní televizní kanály TV Prima, Prima Cool, Prima Love, Prima Zoom, řadu rozhlasových stanic (rádia Kiss, Country Rádio, Rádio Beat, Radio 1, Rádio Spin, Signal rádio) a sérii internetových stránek (Primaplay, Primastyle apod.). 4-Čtyřkou je Andrej Babiš a jeho království jménem Agrofert. Do Babišova impéria patří noviny Mladá fronta Dnes, Lidové noviny, Metro a 5plus2. Weby Idnes, Česká pozice, Lidovky, Akční ceny, eMimino, Labužník, Vitalion, Arome, Módní peklo. Televizní stanice Óčko, Óčko Plus a Óčko Gold a také dvě rádia: Impuls a Rock Zone. Krom toho má Babiš i nějaká média na Slovensku (zejm. Hospodárske noviny). Mnohem méně známá než Babiš je trojice českých podnikatelů Daniel Sedláček, Jan Neumann a Antonín Koláček. Společně vlastní společnost Media Bohemia Holding Limited, jíž patří řada rádií (Blaník, rádia Fajn, rádia Hit, rádia Rock, Helax, City, Valašsko, Oldies), portfolio internetových stránek (Cestuj, Delideli, Dobrý koš, Urban store, RadioTV, Autoweb, ABradio, Femina, Pro Chlapa, Living, Magazín Zahrada, Zkouknito), dále produkční společnost AudioTech a důležité mediální zastupitelství (prodejce reklamy) Impression media.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud