Forejt má smůlu, velvyslancem u papeže nebude. Herman: A já mu měl pomoci

28. 11. 2016
17:30

Na ten post se hradní protokolář Jindřich Forejt těšil, ale teď na post velvyslance ve Vatikánu už může podle informací Blesk.cz zapomenout. Ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) se navíc ohradil proti slovům prezidenta Miloše Zemana, že by ministra na Hradě po jejich vzájemné roztržce nepřijal. Šéf kultury reagoval, že to byl vždy Forejt, kdo inicioval schůzky mezi ním a prezidentem. Hradní protokolář ho prý navíc při těchto příležitostech žádal, zda by se za něj Herman nepřimluvil u hodnostářů ve Vatikánu. Podle Forejta je to nesmysl.

Prezident o víkendu vzkázal Hermanovi přes média, že má u něj zavřené dveře. Nevidí prý důvod scházet se s ministrem, který není loajální vůči své vládě a její hospodářské politice. Měl na mysli nedávné přijetí tibetského duchovního vůdce dalajlámy ministrem kultury v budově resortu. Dalajlámu neuznává Čínská lidová republika, která má být strategickým partnerem ČR. Zeman v rozhovoru pro Parlamentní listy uvedl, že kdyby ho nyní Herman požádal o schůzku, nevyhoví mu.

Ministr kultury Daniel Herman se nedávno setkal s tibetským duchovním vůdcem, 14. dalajlámou.Ministr kultury Daniel Herman se nedávno setkal s tibetským duchovním vůdcem, 14. dalajlámou. | 

Herman má toto vyjádření za „kuriózní“, neboť to podle jeho slov byl vždycky Hrad, konkrétně ředitel protokolu Jindřich Forejt, kdo ho nabádal ke schůzkám s prezidentem. „Kdykoli jsem měl být pozván na návštěvu Hradu, vždycky to v mém případě vzešlo z iniciativy pana ředitele Forejta, který mě kontaktoval s tím, že by bylo vhodné se objednat k panu prezidentovi,“ uvedl Herman pro Blesk.cz.

Na svém twitterovém účtu doplnil, že ho Forejt při těchto příležitostech žádal, aby mu vylepšil pozici ve Vatikánu, kam měl Forejt namířeno jako nový velvyslanec. „Pan ředitel Forejt se párkrát zmiňoval o tom, že jaksi tato věc v budoucnosti je ve hře a že nemá úplně jednoduché vztahy s některými církevními představiteli tady, s některými zástupci ve Vatikánu,“ doplnil pro Blesk.cz Herman, který do Vatikánu jezdíval často coby tajemník kardinála Miloslava Vlka nebo později pracovník sekretariátu České biskupské konference.

S Forejtem už se nepočítá

Podle informací Blesku už se však s Forejtovým angažmá ve Vatikánu nepočítá, přestože i sám prezident jej ještě loni představil papeži Františkovi jako budoucího českého velvyslance. České ministerstvo zahraničí se k jeho jmenování vyjadřovat nechce. „Do doby, než druhá strana potvrdí velvyslance, tzn. dostane agrément, se nezveřejňují žádná jména,“ uvedla pro Blesk.cz mluvčí resortu Michaela Lagronová.

Tiskovka na Hradě: Šéf hradního protokolu Jindřich ForejtTiskovka na Hradě: Šéf hradního protokolu Jindřich Forejt | 

Herman podle svých slov pomocnou ruku Forejtovi nepodal. „Je to mimo rámec mých kompetencí,“ uvedl. „Jen mě udivuje, že má potřebu se tímto způsobem pořád o mě otírat, když tam sám má svoje partikulární zájmy. Nikdy jsem panu řediteli nic nezprostředkoval ani nepřislíbil,“ dodal.

Forejt: Nechodil bych si pro pomoc ke zrádci

Forejt na dotaz Blesku nedjřív nereagoval, mluvčí Hradu Jiří Ovčáček Hermanova slova zpochybnil. „Morálně pochybnému ministru kultury nelze podle mého názoru věřit. Nelze věřit jeho vyjádřením a nelze věřit tomu, že by snad měl dobré zákulisní vztahy s Vatikánem. Ministr Herman má dobré a upřímné vztahy jen se svým odrazem v zrcadle,“ prohlásil Ovčáček pro Blesk.

V noci na úterý připojil pak reakci i Forejt: „Kdybych chtěl od kohokoli pomoc u jakékoliv institice, tak rozhodně ne od někoho, kdo tuto instituci zradil.“ Nrážel tak na to, že Herman býval knězem. Šéf hradního protokolu pak dodal, že jeho angažmá ve Vatikánu je na Zemanovi. A i on připomněl jako podmínku zveřejnění jména souhlas druhé strany.

Vztah Hradu s Hermanem se ještě víc vyostřil po státním svátku 28. října, když Herman informoval, že Zeman pohrozil nevyznamenáním jeho strýce, pokud se ministr setká s dalajlámou. Následovala série obviňování přes média.

agfor ( 5. prosince 2016 14:46 )

Banga jenom záviděl, že lidi (aspoň ti, co mají IQ vyšší než včerejší datum) neposlouchají jeho trapné popěvky, ale chtějí slyšet pořádnou muziku.

prezny ( 28. listopadu 2016 22:35 )

do tebe mají oba daleko, obludný KLONE

prezny ( 28. listopadu 2016 22:13 )

ninga ( 28. listopadu 2016 21:31 )

Šmudlík pojede do Vatikánu maximálně tak na výlet

1pravda1 ( 28. listopadu 2016 21:08 )

Herman je v obrovském střetu zájmů, kope tento člověk za vládu nebo za církve? ..................
doplnil pro Blesk.cz Herman, který do Vatikánu jezdíval často coby tajemník kardinála Miloslava Vlka nebo později pracovník sekretariátu České biskupské konference.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa