Dalajláma a utrum? Hermanův strýc Brady se vyznamenání od Zemana asi nedočká

Autor: bru - 
21. října 2016
19:10

Schůzka s dalajlámou a zabouchnuté dveře do Vladislavského sálu? Jak se zdá, prezidenta Zemana se nevyplácí naštvat, a obzvlášť ne ve chvíli, kdy má v plánu vás vyznamenat – to vyplývá z tvrzení Lary Brady, dcery muže, který měl z rukou Zemana převzít už příští týden ocenění. To se ale zřejmě nestane. 

Přežil Terezín, Osvětim a všechny děsy holokaustu. Dveře na Hrad pro vyznamenání mu ale paradoxně asi zavřela schůzka se symbolem tolerance dalajlámou. Podle webu Aktuálně.cz byl Jiří Brady na seznamu lidí, které měl prezident 28. října ocenit na Hradě. Zdá se ale, že z toho nic nebude. 

Je asi jen zvláštní náhodou, že poté, co jeho synovec Daniel Herman (KDU-ČSL) naštval Miloše Zemana, a tím pádem i jeho mluvčího Jiřího Ovčáčka, ze seznamu nominovaných Brady zmizel. A to, že Ovčáček vyzval Hermana k odchodu z vlády, je taky nejspíš jen shoda náhod. „Žádný seznam jsme oficiálně ani neoficiálně neuveřejnili. To se stane až 28. října. Kdo bude vyznamenán, nevím. Ví to pan prezident, ví to pan premiér, který kontrasignuje,“ řekl Aktuálně.cz mluvčí Hradu. 

Na Twitteru pak dodal: Pan prezident se v pátek vyznamenanými vůbec nezabýval, nic neškrtal. Seznam už je nějaký čas uzavřen a kontrasignován premiérem. 

Rovněž sdílel příspěvek, kde se naváží do novinářů. Už zase. Opakuje se totiž situace z minulého týdne, kdy prezident Zeman nestihl začátek státního pohřbu na Slovensku. Po podobném komnetáři na síti se ukázalo, že Ovčáček mlží chybně. Vhodnou výmluvu tehdy našel až napočtvrté.

 

Brady: Volali mi osobně

Jasnou souvislost ale v událostech posledních dní vidí Bradyho dcera Lara. Zaměstnanci Hradu totiž podle ní otci kvůli udílení vyznamenání volali do Kanady a dokonce mu zaslali už i harmonogram akce.Byl na to pyšný, dostal už vyznamenání všude možně po světě – v Německu, v Kanadě... A doufal, že se mu podobné pocty dostane i doma v Česku,“ řekla Aktuálně.cz Lara Brady. O věci ví i ministr kultury Herman: „Ano, takovou informaci jsem obdržel, více se o tom nechci bavit,“ potvrdil webu. 

Brady do Česka přijede tak jako tak. „Plánuje se s Českem trochu rozloučit, už má svá léta,“ tvrdí jeho dcera. 

Sám Brody uvedl později pro Aktuálně.cz, že ho o vyznamenání informoval ředitel hradního protokolu Jindřich Forejt. Volal mu osobně prý minulý týden v pátek.

"Dne 14. října 2016 mně volal ředitel protokolu prezidenta republiky a oznámil mi, že 28. října obdržím cenu T. G. Masaryka. Vnímal jsem to jako velikou poctu a uznání své celoživotní práce," uvedl Brady. O zrušení vyznamenání se dozvěděl dnes. "Jsem zklamán, ale vyrovnal jsem sem s horšími věcmi," poznamenal. 

Jak to s vyznamenáním bylo ve skutečnosti, by mohl osvětlit předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD), právě on seznam oceněných totiž musí také podepsat. Jeho podpis je ale rovněž pod prohlášením, kterým se Sobotka se Zemanem od dalajlámy a jeho českých příznivců vzdalují na míle vyskládaných čínských hůlek daleko. Nedá se tedy asi očekávat, že by teď premiér Zemanovi „přiložil pod kotel“.

Vše o kauze Brady a státních vyznamenáních čtěte zde >>>

kalina107 ( 21. října 2016 21:12 )

řekl bys mě to do očí , hrdino ?

drazor ( 21. října 2016 20:09 )

Žádný seznam nebyl zveřejněný, zatím je to jen jedna paní povídala. Ať ten trouba ten seznam ukáže a je to, bohužel seznam není!! Zatím je Herman lhář, pokud seznam ukáže tak má pravdu. Takže Hermane dolož svoje trvzení!!!

krutazbimbo ( 21. října 2016 20:07 )

ivoadller ( 21. října 2016 20:01 )

To vím a to jsem chtěl, proto taky tak nadáváš.

rego_senior ( 21. října 2016 20:01 )

Přesně tak.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud