„Protikuřácký zákon projít musí.“ Nový ministr řešil u Zemana i smrt a hospice

Autor: Jaroslav Šimáček - 
22. 11. 2016
14:50

Miloš Zeman dnes odvolal ministry Dienstbiera a Němečka (ČSSD) na žádost premiéra z jejich funkcí. Na Hradě pak přijal jejich předpokládané nástupce – Jana Chvojku a Miloslava Ludvíka, ředitele Motola, který však ve vedení nemocnice skončí. Nemůže být prý sám sobě nadřízeným. Se Zemanem mluvil mj. o hospicové péči a vážně nemocných dětech. Reagoval však i na to, zda podpoří protikuřácký zákon. Sám chce bojovat hlavně proti lobbistům.

O tom, že Miloš Zeman dnes Jiřího Dienstbiera a Svatopluka Němečka skutečně odvolal, informoval hradní mluvčí Jiří Ovčáček. Jako první vyrazil za Zemanem na Hrad Miloslav Ludvík, šéf pražské ČSSD a ředitel nemocnice v Motole. Se Zemanem se prý znají někdy od roku 1993. To poslanec Jan Chvojka tak dlouhou politickou kariéru za sebou zatím nemá. Do Sněmovny se dostal v roce 2010. Tehdy byl vykroužkovaný z posledního, 19. místa pardubické kandidátky.

Skončí v čele Motola. Chce jít proti lobbistům

Novými ministry by se Ludvík s Chvojkou měli stát od 1. prosince. Ludvík v čele Motola skončí, protože nemůže být sám sobě šéfem, nemocnici v Motole proto povede zastupující ředitel. Ludvík předpokládá, že v případě volebního neúspěchu ČSSD by se po volbách vrátil do čela nemocnice.

Dle svých slov chce Ludvík ve zdravotnictví „vymést černá zákoutí“. „Já v té bílé branži dělám 28 let a upřímně řečeno – znám tam všechny vazby a všechna zákoutí,“ poznamenal Ludvík. 

Ve zdravotnictví je podle něj moc lobbistických skupin. „Vím, že se v ní pohybuje celá řada profesionálů, kteří dokáží velmi tvrdě a nekompromisně hájit své lobbistické zájmy. Tak teď nastupuje profík v dresu pacientů a pod mým vedením bude ministerstvo zdravotnictví ministerstvem pacientů,“ dodává sebevědomě Ludvík.

Ludvík a protekční „kulichy“

České zdravotnictví je podle Ludvíka poslední západní na východě a musí tak zůstat. Ludvík se o to chce maximálně snažit. „Přijdete k lékaři a máte jistotu, že ať jste docent, nebo zedník, dostanete úplně stejnou péči. To musí zůstat,“ uvedl.

Ludvík si tím však poněkud naběhl. Pikantní na tom je, že právě v případě Ludvíka v minulosti uniklo v roce 2011 video, na kterém coby ředitel nemocnice v Motole popisoval přednostům a primářům systém prominentních pacientů, tzv. „kulichů“.

„Čtyři a půl miliardy na investice jsme nedostali proto, že by si někdo myslel, že Motol potřebuje a že to nejde jinak... Já velmi, ale velmi prosím, abyste si uvědomili, že přes tyhle lidi my ty peníze opravdu dostaneme. Já si umím představit, že ty lidi – a to nejsou jenom sestry, to jsou i doktoři – na té nízké úrovni ti kuliši samozřejmě otravujou. Samozřejmě se chtějí věnovat svým kulichům a svým prioritním pacientům. Ale tenhle systém nám strašně pomáhá,“ říkal Ludvík na videu.

Lékaři z Motola se následně hájili, že kulichy mají všude. I Ludvík tehdy o „kuliších“ mluvil jako o běžné nemocniční praxi, zároveň popíral, že by někdo z „kulichů“ pomohl Motolu k penězům. Video označil za záměrně sestříhané a vytržené z kontextu, uvedlo Aktuálně.cz.

„Není to zákon proti kuřákům, ale proti zlozvyku“

Nyní budoucí ministr Ludvík prozradil, že jednu prosbu v oblasti zdravotnictví vznesl i prezident Zeman. „Jeden svůj osobní apel (Zeman) má. A já myslím, že mu velmi rád vyhovím. Pan prezident by velmi rád nějakým způsobem urychlil přípravu zákona o hospicové péči,“ prozradil po hradní schůzce novinářům Ludvík. 

Podle něj jde o jednu z norem, která velmi chybí – Ludvík zároveň věří, že jde o téma, které by nemuselo být konfliktní napříč politickými stranami, a doufá, že by se jej mohlo podařit prosadit ještě do voleb.

„Jako ředitel nemocnice, ve které je LDNka, kde je 400 lůžek, tak velmi dobře vím, co to je dneska umírání. Máme specifický problém v tom, že my nemáme do dneška dětský hospic, a přeci jenom vážně onkologicky nemocné děti také občas umírají a není to dobré, když nemohou být v kruhu rodiny,“ poznamenal Ludvík.

Naopak konfliktním tématem je protikuřácký zákon, který se vrátil do Sněmovny. „Ten zákon musí projít. Já to vím i z nemocnice, když se bavím se zaměstnanci. Já bych řekl, že určitě dvě třetiny lidí jsou rády, když se nekouří a když chodí do prostor, kde není nakouřeno. Není to zákon proti kuřákům. Je to zákon proti kouření a kouření je zlozvyk svým způsobem, je to nemoc, klasifikovaná nemoc a ministerstvo zdravotnictví bojuje proti nemocím,“ uvedl Ludvík.

Ludvík vedle toho v pražském zastupitelstvu vede i finanční výbor připravující rozpočet. „Já nejsem renesanční bytost ani japonská kalkulačka, tak se s tím musím nějak vyrovnat,“ naznačil, že i tam bude muset ustoupit coby ministr do pozadí.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

hejhej ( 22. listopadu 2016 22:08 )

Nový ministr nevyřeší nic, když navíc zůstává ředitelem motolské nemcnice, pod jehož vedením se dává přednost movitým pacientům.

zednik ( 22. listopadu 2016 17:50 )

Ke kavárně vždycky patřila káva cigárko, noviny a pohoda. Teď kavárny obsadily kravky s kočárkama se řvoucím dítěte, další neodolatelně důležitá matka tam kojí a další malí nevychovanci se honí mezi stoly.

sportak ( 22. listopadu 2016 17:33 )

Nováček machruje, ač nehulič, nesouhlasím s omezováním. Kompromis je nutný. „Přijdete k lékaři a máte jistotu, že ať jste docent, nebo zedník, dostanete úplně stejnou péči. To musí zůstat,“ uvedl. --------hahahaahahahahaaaaaaaaaaa

zdenek43 ( 22. listopadu 2016 17:29 )

Ústav zdravotnických informací a statistiky s tím, že celkové výdaje na zdravotnictví představovaly loni 7,04 procenta HDP Česka....2015 ++++Podíl z HDP pro zdravotnictví naopak klesl za pět let ze 7,3 na sedm procent.++++++ Děkujeme, odcházíme byla akce některých českých nemocničních lékařů organizovaná Lékařským odborovým klubem, jejímž cílem mělo být zlepšení pracovních podmínek .. 2011 Iniciativa shrnula své požadavky do 13 důvodů k exodu: České zdravotnictví je dlouhodobě podfinancované - jeho podíl na výdajích z HDP údajně osciluje kolem 7 %, zatímco obvyklý průměr v EU je údajně 10 %. Ze sledovaných zemí OECD jsou za námi údajně pouze Polsko, Mexiko a Severní Korea.

zdenek43 ( 22. listopadu 2016 17:25 )

ano oblbovak ...... protikuracky zakon ...... dulezite je to ............. aby do zdravotnictvi teklo vice penez...... a neeeeeeeeee jen 7% HDP pamatujete to se vytykalo vlade pod vedenim Necase AKCE DEKUJEME ODCAZIME nepamatujete?? ale pamatujete ale ted jsou u koryta SOUDRUZI a ti nemusi delat niccccccccccccccccccccccc kalet na hlavu lidi muzou a LUZA MLCI

Zobrazit celou diskusi
Další videa