Babiš chtěl poslancům zdražit obědy. Sněmovna o tom nechce nic slyšet

Poslanci musí podle Babiše zpětně zaplatit DPH. Sněmovna se ale proti rozhodnutí odvolala.
Autor: ČTK, zst - 
14. 11. 2016
18:35

Kancelář Poslanecké sněmovny se odvolala proti rozhodnutí finančního úřadu o její říjnové registraci jako plátce daně z přidané hodnoty. Gastronomické služby, kvůli nimž úřad Sněmovnu mezi plátce daně zařadil, nemohou být považovány za ekonomickou činnost podle příslušného zákona, vysvětlil výhrady ředitel sněmovního tiskového odboru Roman Žamboch.

Spor by mohl případně skončit až u soudu. Finanční správa se ke kauze nevyjádřila s tím, že nemůže komentovat probíhající daňová řízení. O zařazení Sněmovny mezi plátce daně z přidané hodnoty se zasadil ministr financí Andrej Babiš (ANO) a upozornil na něj deník Blesk. „Poslanecká sněmovna je nově registrována k DPH. Chlebíčky budou dražší. Doufám, že poslanci nebudou navrhovat zvýšení platů,“ napsal ministr před časem na sociální síti.

Registrace k dani platí zpětně, od roku 2013. Ceny se ve sněmovních gastronomických provozech zvýšily jen málo. Kancelář Sněmovny tvrdí, že není takzvanou povinnou osobou, a poukazuje i na své zvláštní postavení.

Není subjektem, jehož základní činností by byla soustavná a samostatná ekonomická činnost za účelem zisku, nevykonává svojí činnost v oblasti veřejné nebo státní správy, ani není organizační složkou státu,“ uvedl Žamboch. Státnímu rozpočtu navíc nevznikla podle něho žádná škoda. Základem konečné ceny je nákupní cena včetně DPH, kterou odvádějí prodejci státu. K nákupním cenám se navíc připočítává přirážka, například u výroby hlavních teplých jídel je to 120 procent. Celá tržba se odvádí do státního rozpočtu.

„Kancelář Poslanecké sněmovny odvádí fakticky například u hotových teplých jídel, což činí významnou část tržeb v gastronomických zařízeních, do státního rozpočtu vyšší částky, než které by případně odváděla u DPH ve výši 21 procent,“ uvedl Žamboch. Z rozboru za rok 2013 podle něho vyplynulo, že pokud by Sněmovna byla plátcem DPH, odvedla by státu asi o 690 tisíc korun méně, než kdyby plátcem daně byla.

Úvahy o tom, zda pře případně skončí u soudu, jsou podle Žambocha předčasné. Podotkl však, že nynější názor finančního úřadu je odlišný od dvou dřívějších stanovisek „příslušného státního orgánu“, existuje tedy nejasnost ve výkladu. „Rozhodnutí finančního úřadu se Poslanecká sněmovna musela přizpůsobit, ale po právní stránce je nutno záležitost jasně dořešit,“ dodal Žamboch.

Volby do Evropského parlamentu 2019

Informace Kandidáti Evropská unie Voličský průkaz Instituce Evropské unie Legislativní proces

Volby do Evropského parlamentu čekají České republiky v pátek a sobotu 24. a 25. května. Rozhodne se v nich o obsazení 705 křesel. Výsledky by měly být známé v neděli 26. května ve 23 hodin. Počet Europoslanců zeštíhlí o 46 kvůli odchodu Velké Británie.

Počtu českých europoslanců se tato změna ovšem nedotkne. Stejně jako před pěti lety si Češi vyberou 21 nových poslanců.

Blesk Zprávy zjišťovaly, kteří čeští europoslanci chtějí své pozice obhajovat.

Doporučujeme
chaluge ( 12. prosince 2016 13:50 )

pokrok ( 15. listopadu 2016 10:54 )

Kdo se nejvíce parazituje na státní kase,- tak stačí si na Aktuálně .cz,- poslechnout dnešní nahrávku která nese název: "BABIŠOVY FIRMY TĚŽÍ ZE STÁTNÍ KASY. OBJEM STÁTNÍCH PENĚZ PRO JEHO FIRMY NÁS ZASKOČIL , říká novinářka" Zde se dovíte jak jdou státní zakázky a evropské dotace a kolik miliard ročně jde do Babišových kapes !!! K vůli tomuto kšeftu do politiky také šel a trval na postu ministra financí! Stojí zato si to poslechnout a budete se divit i "ušima"

salto ( 15. listopadu 2016 10:51 )

Pokud by se jim zcela náhodou obědy zdražily, tak vyhlašuji celonárodní sbírku plastových víček

hejhej ( 14. listopadu 2016 22:14 )

Když jde o zvýšení platů a náhrad poslancům, jsou paraziti PS zajedno. Když jde o žrádlo za levný peníz daňových poplatníků opět zajedno. ODS, TOP09, KDUČSL, ČSSD - NEVOLIT!!!

pokrok ( 14. listopadu 2016 21:29 )

Babiš ve skutečnosti nechtěl ani tak poslancům zdražit obědy, než jako to - se opět zviditelnit a nahnat si voliče, kteří na tyto jeho " předvolební chytáky" ještě slyší. Když Sobotka navrhuje korporativní daň - tedy vyšší daň z příjmu velkých firem, právnických osob, bank atd., tak Babiš o tom NECHCE ani SLYŠET !!! PROČ? Protože tyto daně,- by se týkaly všech velkých firem vč.jeho - tedy Babišových, kdy on a jemu podobní, kterým se každý rok zvyšují jejich miliardové příjmy, by do státní kasy museli odvádět daleko více peněz než odvádějí doposud,- což by naší státní kase hodně pomohlo !!! Copak by Babiš a jemu podobní chtěli přispívat do naší - jimi zruinované - státní kasy ? Tak na toto zapomeňte - protože nejsme ani ve Švédsku, Dánsku ani v Německu! Jsme jen v ČR,- kterou udržují malí a střední daňoví poplatníci!!! A zdražení obědů politiků nám státní kasu nevytrhne ! Je to ale chytráček - ten Slovenský koblížek !

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa