Poslanci si užívají jídlo bez DPH. Daňový ráj jim dle Babišovy náměstkyně skončí
Aféra v restauraci Sněmovny kyne jako dobře zadělaný knedlík: skutečnost, že se tu prodávají jídla bez 21% DPH, je patrně dlouhodobým porušováním zákona! Blesku to opětovně potvrdilo ministerstvo financí. Konkrétně náměstkyně ministra Andreje Babiše Alena Schillerová.
Sněmovna se bránila argumentem, že pokud neprovozuje výdělečnou činnost, nemusí být plátcem daně z přidané hodnoty. To zřejmě neobstojí.
„Poslanecká sněmovna je sice podle registru ekonomických subjektů organizační složkou státu, ale v případě, že organizační složka státu poskytuje soustavně například stravovací služby v rámci ekonomické činnosti za úplatu, pak je podle zákona o DPH osobou povinnou k dani,“ vyložila pro Blesk zákon o DPH náměstkyně ministra financí Alena Schillerová.
„A z tohoto důvodu se měla se stát plátcem DPH při překročení obratu 1 milion korun za nejvýše 12 po sobě jdoucích kalendářních měsíců, tedy zřejmě již před řadou let,“ doplnila.
Blesk se proto zajímal o to, jaké příjmy sněmovní restaurace loni měly. „Příjmy všech gastro zařízení za rok 2015 byly 13 527 636,29 koruny,“ přiznal kancléř dolní komory Petr Kynštetr.
To by ovšem znamenalo, že Finanční správa vyměří Sněmovně DPH i zpětně. A to za až 25 let! „Podle zákona o DPH (…), organizační složky státu, (…), se při výkonu působností v oblasti veřejné správy nepovažují za osoby povinné k dani, a tím nemohou z důvodu této činnosti být plátcem DPH. Poskytování stravovacích služeb organizační složkou státu však není výkonem veřejné správy,“ dodala Babišova náměstkyně.
Věděli jste, že v poslanecké jídelně neplatíte DPH? Přijde vám to fér?
Pavel Šrámek (50, ANO), poslanec: „To nevím. Každé zboží prodávané v ČR ve své ceně obsahuje DPH, takže ho platí úplně každý spotřebitel.“
Marek Černoch (47, Úsvit), poslanec: „Nevěděl. Chodím tam málokdy. Jsem člověk jako každý jiný, a pokud půjdu ve Sněmovně na oběd, budu DPH rád platit.“
Štěpán Stupčuk (40, ČSSD), poslanec: „Obecně sdílím názor, že podmínky by měly být pro všechny stejné. Konkrétní důvody pro takovéto zvýhodnění neznám.“
Šmejdi.