"Rostoucí počty nových nespolehlivých plátců DPH jsou zřejmě důsledkem zavedení kontrolního hlášení DPH, které vstoupilo v platnost na začátku letošního roku a stát si od něho slibuje pokles daňových úniků," komentovala čísla analytička Bisnode Petra Štěpánová. Největší část z celkem 6020 nespolehlivých plátců DPH má registrovanou adresu v Praze, a to více než třetina. V Jihomoravském kraji z nich má sídlo téměř pětina a necelá desetina v Moravskoslezském kraji.
Z nespolehlivých plátců jsou tři čtvrtiny společnosti s ručením omezeným a 17 procent živnostníci. "Největší podíl nespolehlivých plátců - mezi plátci DPH - z pohledu právní formy podnikatelského subjektu však vykazují evropské společnosti (6,2 procenta), společnosti s ručením omezeným (2,4 procenta) a družstva (1,9 procenta)," uvedla Bisnode. Více než polovina nespolehlivých plátců DPH vykazuje tržby do deseti milionů korun.
Za nespolehlivou je považována i ta firma, která nemá v pořádku daňové doklady a úřad jí vyměří daň alespoň 500.000 Kč, a také podnik podezřelý z účasti na podvodu. Za nespolehlivého plátce může být označena i společnost, která je účelově nekontaktní nebo opakovaně neplní lhůty pro povinná podání. Od loňského ledna přibylo další zpřísnění, které postihuje zejména společnosti sídlící na virtuálních adresách.
První nespolehlivý plátce DPH se v jejich registru vedeném finanční správou objevil v polovině května 2013. V databázi by měla každá firma kontrolovat, zda se u jejích dodavatelů v kolonce "nespolehlivý plátce" neobjevilo "ano". U těch pak ručí za odvedení DPH. Pokud obchodní partneři daň nezaplatí, musí ji uhradit ručící firma.