Čtvrtek 7. prosince 2023
Svátek slaví Ambrož / Benjamín, zítra Květoslava
Zataženo, déšť se sněhem 1°C

Sobotku má vytáhnout z průšvihu muž, co byl hodně vidět. A další jména

Autor: Michal Půr Info.cz - 
11. listopadu 2016
10:30

Obměna ve vládě Bohuslava Sobotky nabudila emoce uvnitř ČSSD. Nejpřekvapivější změna se zřejmě chystá na ministerstvu zdravotnictví, kde by Svatopluka Němečka mohl vystřídat šéf České lékařské komory Milan Kubek. Tedy muž, který je hodně vidět při jakémkoli protestu lékařů. Sociální demokraté se na Sobotku zlobí, že s nimi změny nekonzultoval.

Změny na ministerstvech, která drží sociální demokraté, budou možná větší, než se mohlo původně zdát. Z vlády by podle důvěryhodných zdrojů Info.cz z ČSSD měli odejít ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier a ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček. Tím však škatulata zdaleka nekončí. Skončit má i ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová, premiér Bohuslav Sobotka jí však nabídl Dienstbierův post ministryně pro lidská práva.

Pokud by Marksová nabídku nepřijala, na místo by mohla nastoupit současná náměstkyně ministerstva zdravotnictví Lenka Teska Arnoštová. Ta je údajně pořád v užším výběru na post ministryně zdravotnictví, škodí jí ale, že na Němečkově úřadu byla prakticky neviditelná. Sobotka navíc ve čtvrtek post nabídl dlouholetému šéfovi České lékařské komory Milanu Kubkovi, který se ovšem zatím nerozhodl.

Stranický úkol pro Sklenáka

Ministrem práce a sociálních věcí má být předseda poslaneckého klubu ČSSD Roman Sklenák, jemuž se podle některých sociálních demokratů do vlády příliš nechce. „Není z toho příliš nadšený, ale dostane to jako stranický úkol,“ řekl Info.cz dobře informovaný zdroj. Uvolněné místo předsedy poslaneckého klubu má obsadit Jeroným Tejc, který by odešel z postu předsedy ústavně právního výboru Sněmovny.

Tato zdánlivě nevýznamná změna může ovšem spustit další přestřelku uvnitř ČSSD. Logickou nástupkyní Tejce v čele výboru by měla být poslankyně Marie Benešová, která má blízko k prezidentovi Miloši Zemanovi. Sobotka se ovšem údajně dohodl s ministrem financí a šéfem hnutí ANO Andrejem Babišem, že by se šéfkou výboru stala bývalá ministryně spravedlnosti za hnutí ANO Helena Válková. Mezi některými sociálnědemokratickými poslanci to vyvolává ostrý nesouhlas.

Sobotkovi dosud nemohou odpustit, že je o změnách ve vládním kabinetu předem neinformoval a pouze je obeslal dopisem. S ministerskými škatulaty narazil i u prezidenta Miloše Zemana. Ten mu údajně při nedávné schůzce vytkl, že podobné změny je možné dělat jen v případě, že za odcházející ministry existují kvalitní náhrady, což se nyní nestalo.

Autor je šéfredaktorem zpravodajského webu Info.cz, který startuje 17. listopadu

Milan Kubek byl hostem Studia Blesk. Připomeňte si jeho květnové vystoupení:

Video  Studio Blesk Milan Kubek  - Blesk TV
Video se připravuje ...

Lenka Teska Arnoštová (41)

Do ČSSD vstoupila v roce 2008. O dva roky později byla v komunálních volbách za stranu zvolená do Zastupitelstva hlavního města Prahy. Tam stála v čele výboru pro sociální politiku. V roce 2014 ji ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček jmenoval svou náměstkyní pro legislativu a právo. V březnu 2015 pak byla na sjezdu ČSSD zvolená místopředsedkyní strany.

Náměstkyně ministerstva zdravotnictví a místopředsedkyně ČSSD Lenka Teska Arnoštová Náměstkyně ministerstva zdravotnictví a místopředsedkyně ČSSD Lenka Teska Arnoštová | Blesk - Ladislav Křivan

Roman Sklenák (46)

Současný šéf poslaneckého klubu ČSSD byl ještě před vstupem sociální demokracie do vlády v roce 2013 stínovým ministrem práce a sociálních věcí. Jeho volba na post po Marksové by tak byla logická. Do sociální demokracie vstoupil už v roce 1998 a jako jeden z mála členů ČSSD ve vládě má zkušenosti s vlastním podnikáním.

Předseda poslanců ČSSD Roman Sklenák Předseda poslanců ČSSD Roman Sklenák | Martin Hurda

ivoadler ( 11. listopadu 2016 13:41 )

Sobotka je ustrašenej a proto lítá ode zdi ke zdi. Na Hermana si netroufne. No do voleb to musíme vydržet. Nejvíc mě ale se re ten hermafrodit Dienstbier.

.krakonos5oo. ( 11. listopadu 2016 12:58 )

"Skončit má i ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová, premiér Bohuslav Sobotka jí však nabídl Dienstbierův post ministryně pro lidská práva." Takže tahle čubajzna tu bude strašit dál.

marais ( 11. listopadu 2016 12:39 )

blafete ,až Sobotka odejde, pravice si hlavně sníží daně a lidem platy,aby měla dost pro sebe a na lidi začne kašlat...

marais ( 11. listopadu 2016 12:36 )

zase kecáte...znám spoustu lidí, co málo brali a i když šli dřív do důchodu a mají vyšší důchod než průměr díky všelijakým navýšeníma přepočtům po r. 1990..

marais ( 11. listopadu 2016 12:33 )

Nechápu, co tu zase PLESK mele o průšvihu Sobotky a rozvíjí své teorie...jakoby výměna ministra se ho týkala !

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud