Česko soutěží v nadbíhání Číně. „S křížkem po funuse,“ míní ekonom

7. 11. 2016
18:00

Česko má ambice stát se čínským leteckým „hubem“ i finančním centrem. Není ale samo. Vyjít vstříc Číně chtějí i další země, jak bylo jasně patrné i na summitu 16+1. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) věří, že se cíle podaří naplnit. Nezakrývá však, že k soutěži mezi zeměmi dochází. A je tedy otázkou, kdo nabídne Číně lepší podmínky. Podle ekonoma Lukáše Kovandy však Česko přichází „s křížkem po funuse“.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) se o víkendu zúčastnil summitu 16+1 zemí střední a východní Evropy s Čínou. Uskutečnil se v lotyšské Rize, Blesk.cz byl u toho. I na summitu s Číňany, kteří si přivezli největším letadlem nejširší delegaci, bylo patrné, že se Číně snaží „nadbíhatřada zemí. Včetně pořádajících Lotyšů, kteří by se rádi stali finančním centrem čínských investic v regionu.

Podobné ambice však mají i další země. Někdo v oblasti investic, jiný třeba v dopravě. „Určitě existuje soutěž a já myslím, že to tak je. A záleží na výhodnosti, na podmínkách, které jednotlivé země připraví,“ řekl Sobotka českým novinářům.

Česko leteckým „hubem“ a finančním centrem Číny?

Podle Sobotky je Česko konkurenceschopné i díky Praze a infrastruktuře pražského letiště. Má ostatně ambice být leteckým „hubem“ pro čínské letecké linky. „V tuto chvíli tu máme tři čínská letecká spojení a to je dobrý začátek takového hubu. To pražské letiště může být i přestupní stanicí pro další dopravu Číňanů do dalších zemí 16+1,“ míní Sobotka.

„Další cíl, který jsme si stanovili a kde nám zřejmě jiné země budou chtít konkurovat, je být sídlem čínských finančních institucí. Bank of China už si zřídila pobočku v Praze, jedná se s dalšími bankami, které jednají s naším regulátorem o tom, aby mohly do ČR vstoupit. Určitě se v Praze objeví další čínské banky. Ta cesta je nastartována,“ prozradil premiér.

Za hlavní trumf ale označil letecké spojení. „Samozřejmě je tady soutěž a já nemohu vyloučit, že některé jiné země dosáhnou v některých parametrech lepšího výsledku, ale pokud jde třeba o otázku přímého leteckého spojení, tak tady v zásadě je nějaká míra konkurence v Maďarsku a Polsku a jinak ne. Tady jsme dosáhli velmi rychle velmi dobrého výsledku,“ dodal Sobotka.

Ekonom: Česko přichází pozdě, i Čína má problémy

Co se českých ambicí týče, je ekonom Lukáš Kovanda z Roklen Fin opatrnější. „Obávám se, že ČR přichází tak trochu s křížkem po funuse. To, co můžeme nyní dosáhnout, je podle mého soudu omezené, protože ta zlatá doba čínského růstu probíhala někdy v letech 2001 až 2011. Nyní se sama čínská ekonomika potýká se závažnými problémy, které sice nejsou na první pohled tak patrné, ale jisté zpomalení tam zjevné je,“ řekl Blesk.cz Kovanda. 

Čína už nedosahuje temp růstu HDP přesahujících 10 % ročně a je momentálně kolem 6 %, uvedl Kovanda. Z pohledu Česka by to byl dobrý výsledek, z pohledu Číny to ale zpomalení je, dodal.

I proto nevidí české vyhlídky nejrůžověji. „Zdá se, že nastupujeme už do hodně dlouho rozjetého vlaku, že máme určité zpoždění i za srovnatelnými zeměmi Visegradu. Takové Maďarsko navazovalo podobné vstřícné vazby s Čínou mnohem dříve než ČR. Jestliže teprve nyní u nás čínské banky zakládají pobočky, je to třinácti či čtrnáctileté zpoždění za podobnými kroky, které činili v Maďarsku, což je země plně srovnatelná s námi. O zemích západní Evropy ani nemluvě,“ uvedl dále ekonom Kovanda.

Upozornil, že Bank of China otevřela v Maďarsku pobočku již v roce 2003. Česko proto dle něj reaguje pozdě a jeho možnosti proto budou z tohoto titulu velmi omezené. „Jsem velmi skeptický, zda můžeme získat nějakou konkurenční výhodu oproti jiným zemím, které už s Čínou navazují intenzivnější vztahy delší dobu než my. To se netýká pouze Maďarska, ale třeba právě Polska,“ podotkl ekonom.

Sobotka: Nemůžeme sedět v Praze a čekat

Zatímco Polsko uzavřelo strategické partnerství o pět let dříve, drobným důkazem, že i Maďarsko je ve vztazích s Čínou stále o něco napřed, je také to, že právě Orbánova země bude hostitelem dalšího summitu 16+1. Ač Česko také projevovalo zájem a připravenost summit uspořádat.

Sobotka vysvětluje „českou opozdilost“ chybou předchozích vlád ve vztazích k Číně. Před nástupem jeho vlády prý byly vztahy zamrzlé. Měnit se sice začaly na konci mandátu Nečasovy vlády, Rusnokova vláda na to navázala, ale klíčové kroky však podnikla až vláda současná, upozorňuje Sobotka, zatímco ho opozice kritizuje, že vztahům s Čínou je věnována až „neadekvátní pozornost“.

„Snažíme se rozmrazit vztahy s Čínou, dostat se na úroveň dalších zemí EU, pokud jde o vztahy s Čínou, otevřít čínský trh. Proč to děláme? Děláme to proto, že česká ekonomika je závislá na exportu,“ vysvětluje premiér. 

„Nemůžeme sedět v Praze, nemůžeme čekat na to, kdo za námi přijde, že od nás chce kupovat naše zboží a služby. Musíme jezdit po světě, musíme shánět byznys pro naše firmy, protože to znamená pracovní místa, znamená to hospodářský růst v ČR,“ pokračuje Sobotka, podle kterého se nyní ve vztazích s Čínou již na úroveň Polska a Maďarska dostáváme.

Čínských 10 minut pro Sobotku

Sobotka argumentuje i tím, že Čínu navštívil on sám, ale také prezident, ministr zahraničí a všichni další vysocí ústavní činitelé. Zatímco Miloš Zeman přivezl do Číny Krtečka, ministra zemědělství Mariana Jurečku (KDU-ČSL) tam s otevřenou náručí nevítají. Cestu mu zrušili poté, co se s ním odmítli sejít čínští ministři po kauze s přijetím dalajlamy v Praze jeho stranickým kolegou Danielem Hermanem.

Čína přitom i na summitu projevila zájem o „vysoce kvalitní zemědělské produkty“. I Sobotka upozorňuje, že „máme velkou ekonomickou nerovnováhu ve vztazích s Čínou. Náš export do Číny je malý, import z Číny je velký. Musíme to srovnat“. A pomoci by mohli právě čeští zemědělci.

„Čína je otevřena zemědělskému dovozu, musíme ještě dodělat certifikace pro naše zemědělské výrobky, pro naše potraviny tak, abychom se do Číny ve větším rozsahu dostali,“ upozorňuje český premiér. Sobotka přitom uvedl, že Jurečku s čínskou stranou v Rize neřešili. On sám dostal na bilaterální jednání s premiérem Li Kche-čchiangem zhruba 10 minut v sobotu v podvečer. 

„Neviděl bych v tom žádný zásadní problém, že nebyl přijat pan ministr zemědělství. Číňané si mohou vybírat a zřejmě tedy nevidí v této oblasti takový potenciál pro jednání s ČR,“ komentuje dění kolem Jurečky ekonom Kovanda.

Podotýká, že Číňané jsou ve svých obchodních vztazích velmi pragmatičtí. I v době, kdy jsme k nim neměli žádný ultrapřátelský vztah, tak jako nyní, a nesnažily se ani naše špičky – přijímaly na vrcholné úrovni dalajlamu, kterého přijali premiéři Topolánek i Fischer – přesto rostly naše exporty do Číny. A to daleko rychleji než v současné době, kdy se snažíme o přátelský postoj. Číňané volí v ekonomické, obchodní spolupráci pragmatický postup,“ uvedl Kovanda pro Blesk.cz.

Slovenská vlajka v Rize na zemi

Dalajlama však tentokrát přece jen mohl vadit. A to nejen v českém případě. V Rize totiž byla zrušena schůzka slovenskému premiérovi Robertu Ficovi. Slovenská média spekulují, že kvůli počínání slovenského prezidenta Andreje Kisky, který dalajlamu přijal.

Ke schůzce se Slováky mělo dojít v rižském hotelu Radisson Blu, kde byla čínská delegace ubytována. A kde se s čínským premiérem sešel i Sobotka. Před jednacím sálem byla kromě českých vlajek na stojanech připravena i vlajka slovenská. Ležela však na zemi a využita nakonec nebyla. 

„V Číně chce být každý“

I Slováci by přitom z kontaktů s Čínou rádi vytěžili co nejvíc. Konkurenci jednotlivých evropských zemí shrnul ekonom Kovanda následovně: „V Číně chce být každý, každý soupeří o místo na tamním trhu. Všechny země vidí v Číně velký potenciál.“

Důležité podle něj je však především to, aby čeští producenti nejen v oblasti zemědělství, ale i dalších, dokázali nabídnout konkurenční cenu i kvalitu. Tehdy mohou mít velký potenciál na čínském trhu skutečně uspět. Politická garnitura podle něj může umést některé cestičky, ale pokud nebude nabízený produkt kvalitní, Číňané zkrátka sáhnou po produktu z jiné země, třeba Polska.

Vedle toho se pak řeší i příliv čínských investic do Evropy. Sobotka si v Rize pochvaloval, že by jen za letošní rok měly dosáhnout výše 22 miliard korun. V Rize však také zazněly informace o tom, že Čína chystá investice ještě větší.

Čínský investiční fond: Česká vláda do něj peníze nedá

Čína by totiž v rámci společného investičního fondu se zeměmi ze summitu 16+1 dala dohromady fond, do kterého se snaží posbírat až 50 miliard eur. Čínský fond však bude užitečnější pro země ve složitější ekonomické situaci a mohl by tak vést třeba k financování projektů např. na západním Balkánu, upozornil Sobotka.

„Pro ČR není ten fond z hlediska zdrojů pro financování prioritní záležitostí. Platí, že ČR do toho nebude dávat státní peníze, ale vím o tom, že jsou některé privátní subjekty v ČR, které se na tom fondu chtějí podílet, dává jim to z hlediska jejich podnikatelských plánů smysl. Tak si myslím, že proč ne, to je samozřejmě jejich rozhodnutí a je to jejich byznys,“ říká Bohuslav Sobotka.

Fond vnímá jako doplnění spolupráce formátu 16+1, pro rozvoj česko-čínských vztahů podle něj nezbytně nutný není. „Určitě to ale neznamená, že by k nám nešly žádné finanční prostředky. Pokud se na jeho financování budou podílet i privátní subjekty z ČR, tak nepochybně jakási linie tu vytvořena je. Já neříkám, že on je pro nás nezajímavý,“ dodal český premiér.

Video Sobotka o vztazích s Čínou: Vztahy jsme rozmrazili až my. 
720p 480p 360p 240p

luder ( 9. listopadu 2016 06:11 )

chtěl narušit demokratický princip přímo voleného mandátu prezidenta, bude to chápáno jako útok proti lidu se všemi důsledky z toho vyplývajícími. Toto je varování nám všem! Buďte ve střehu, Američané a především Židé-Sionisté (velvyslanec USA Andrew Schapiro) a jejich přisluhovači (jakým byl mj. Havel) jdou naší demokracii tvrdě po krku, právě teď v těchto hodinách. Bůh ochraňuj naší zemi říká se. Bůh nám ale nepomůže-DUKA a další pseudokřesťané nám jej nepůjčí, musíme si pomoci sami, tj. konečně již začít používat mozek.....

luder ( 9. listopadu 2016 06:06 )

Varování především mladým lidem a stále dosud zblbnutým konzumně živočišným starším a starým ,,občanům ČR".... Amerika jde Česku tvrdě po krku. Pozor na 17.listopad. Něco se chystá, viz. text.. Ukrajina nevyšla, je snad Česko a jeho destabilizace záložním plánem ve věci záchrany dolaru? Vypadá to tak, bohužel. Vidíme, že americká rozvědka kontaktuje české kulturní kruhy, mobilizuje na internetu mladé proti Zemanovi, zasévá mezi občany pravo-levou nenávist, sundavání obrazů prezidenta ve školách, facebookové výzvy proti Zemanovi zakládané v USA z amerických IP adres. Toto má všechny prvky barevné revoluce a všimněte si toho načasování. Za pár dní je tady výročí - čtvrt století od 17. listopadu 1989. Symbolika, náhoda nebo plán? Nevěřte na náhody, žádné neexistují. Až vy mladí půjdete do průvodu, který právě teď v těchto hodinách chystá a plánuje americká ambasáda v Praze ve spolupráci s Literárním klubem (havlistická líheň neskutečných pošahanců) proti Zemanovi, zamyslete se, za čí zájmy těmi svými klíči cinkáte. Abyste neudělali stejnou chybu jako my starší v roce 1989, když jsme vyhnali čerta z východu, abychom si sem následně nakvartýrovali Satana zpoza Atlantiku. Nenechte Američany rozpoutat v Praze druhý násilný Majdan. Demokracie je ohraničená volební urnou a volebním obdobím. Ten, kdo toto ohraničení nerespektuje (tak, jako se stalo v Kyjevě na Majdanu), není demokrat ale fašista! Upozorněte na to své poslance a politiky, že kdokoliv by

janetazahro ( 8. listopadu 2016 10:03 )

 CARMINE , BAVÍ TĚ PSÁT SI SÅM SE SEBOU ? viz luder, krakonos, 222222 ? Tvuj rukopis je nezamenitelny .

222222 ( 8. listopadu 2016 02:50 )

Co to podle jeho názoru znamená „po sobotkovsku“? „Po sobotkovsku, tedy váhavě, pomalu, nerozhodně a s příliš velkými časovými prodlevami,“ shrnul Paroubek. Sobotka by se prý měl trochu inspirovat u Andreje Babiše, který si dokáže udržet iniciativu. Ukázal to třeba na tématu vepřína a pracovního tábora z druhé světové války v Letech u Písku. „Málo platné, dokázal to, že se na to týden soustředil společenský diskurs. Bylo to téma nekorektní, ale jeho kandidáti celý týden nemuseli odpovídat na jiné nepříjemné otázky, na které by možná neznali odpověď. To dneska umí velmi dobře Andrej Babiš a to umí velmi dobře také, pokud chce, prezident Miloš Zeman,“ pokračoval Paroubek. Koho by Paroubek coby premiér vyměnil? „Dovolím si říci, že ministryně Marksová nezvládá dobře komunikovat, především agendu pracovněprávní. Nezvládá to, co by velmi dobře zvládl Vladimír Špidla se svým osobním rozhledem, anebo by to dobře zvládl Zdeněk Škromach, který byl ministrem v mé vládě. Tito politici by byli schopni v politické diskusi uspět a Andrej Babiš by si nepřivlastnil výsledky jejich práce, jak se to stalo v případě ministryně Marksové,“ dal příklad. Ale aby Babiše jen nechválil, tak Paroubek také konstatoval, že by v jeho vládě neměli co dělat ministři jako je šéf resortu dopravy Dan Ťok nebo ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová.

222222 ( 8. listopadu 2016 02:47 )

Roman Sklenák má za to, že je na čase zhodnotit fungování ČSSD a ministrů za ČSSD. Politici této strany by si měli vyjasnit, co chtějí naplnit v příštích 11 měsících. Důležité také bude prodat úspěchy ČSSD. „Kde možná máme mezery, je, že lidé nevnímají úspěchy ČSSD ve vládě a někdy je přičítají někomu jinému,“ posteskl si předseda klubu poslanců sociální demokracie. Netýká se to prý jen ministrů, ale všech poslanců, senátorů a dalších členů strany. Všichni by měli prodat úspěch nejsilnější vládní strany. Sklenák má také za to, že by personální změny měli zvážit i koaliční partneři, ale pokud je odmítnou udělat, tak to ČSSD bude respektovat. To však nic nemění na tom, že to mezi ČSSD, ANO a KDU-ČSL občas skřípe. „V posledních měsících ta úroveň komunikace i uvnitř koalice podstatně zhrubla a zdá se, že i to je něco, co může být voličům sympatické,“ zaznělo z úst poslance. Expremiér Jiří Paroubek byl v hodnocení ČSSD mnohem důraznější. Ocenil, že se Sobotka odhodlal k nějakým změnám, ale činí tak příliš pomalu. „Tak určitou změnu tady vidíme, ale je to taková změna, abych tak řekl po sobotkovsku. Já bych tento krok udělal už před několika týdny. Ten krok navíc nelze dělat jeden celý měsíc, protože ta strana bude ve složité situaci. Ti ministři znejistí – kdo skončí, kdo neskončí a tak podobně. Já jsem toho názoru, že jakékoli změny ve vládě by měly být provedeny velmi rychle,“ zahájil zostra Paroubek.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa