Česko soutěží v nadbíhání Číně. „S křížkem po funuse,“ míní ekonom
Česko má ambice stát se čínským leteckým „hubem“ i finančním centrem. Není ale samo. Vyjít vstříc Číně chtějí i další země, jak bylo jasně patrné i na summitu 16+1. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) věří, že se cíle podaří naplnit. Nezakrývá však, že k soutěži mezi zeměmi dochází. A je tedy otázkou, kdo nabídne Číně lepší podmínky. Podle ekonoma Lukáše Kovandy však Česko přichází „s křížkem po funuse“.
Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) se o víkendu zúčastnil summitu 16+1 zemí střední a východní Evropy s Čínou. Uskutečnil se v lotyšské Rize, Blesk.cz byl u toho. I na summitu s Číňany, kteří si přivezli největším letadlem nejširší delegaci, bylo patrné, že se Číně snaží „nadbíhat“ řada zemí. Včetně pořádajících Lotyšů, kteří by se rádi stali finančním centrem čínských investic v regionu.
Podobné ambice však mají i další země. Někdo v oblasti investic, jiný třeba v dopravě. „Určitě existuje soutěž a já myslím, že to tak je. A záleží na výhodnosti, na podmínkách, které jednotlivé země připraví,“ řekl Sobotka českým novinářům.
Česko leteckým „hubem“ a finančním centrem Číny?
Podle Sobotky je Česko konkurenceschopné i díky Praze a infrastruktuře pražského letiště. Má ostatně ambice být leteckým „hubem“ pro čínské letecké linky. „V tuto chvíli tu máme tři čínská letecká spojení a to je dobrý začátek takového hubu. To pražské letiště může být i přestupní stanicí pro další dopravu Číňanů do dalších zemí 16+1,“ míní Sobotka.
„Další cíl, který jsme si stanovili a kde nám zřejmě jiné země budou chtít konkurovat, je být sídlem čínských finančních institucí. Bank of China už si zřídila pobočku v Praze, jedná se s dalšími bankami, které jednají s naším regulátorem o tom, aby mohly do ČR vstoupit. Určitě se v Praze objeví další čínské banky. Ta cesta je nastartována,“ prozradil premiér.
Za hlavní trumf ale označil letecké spojení. „Samozřejmě je tady soutěž a já nemohu vyloučit, že některé jiné země dosáhnou v některých parametrech lepšího výsledku, ale pokud jde třeba o otázku přímého leteckého spojení, tak tady v zásadě je nějaká míra konkurence v Maďarsku a Polsku a jinak ne. Tady jsme dosáhli velmi rychle velmi dobrého výsledku,“ dodal Sobotka.
Ekonom: Česko přichází pozdě, i Čína má problémy
Co se českých ambicí týče, je ekonom Lukáš Kovanda z Roklen Fin opatrnější. „Obávám se, že ČR přichází tak trochu s křížkem po funuse. To, co můžeme nyní dosáhnout, je podle mého soudu omezené, protože ta zlatá doba čínského růstu probíhala někdy v letech 2001 až 2011. Nyní se sama čínská ekonomika potýká se závažnými problémy, které sice nejsou na první pohled tak patrné, ale jisté zpomalení tam zjevné je,“ řekl Blesk.cz Kovanda.
Čína už nedosahuje temp růstu HDP přesahujících 10 % ročně a je momentálně kolem 6 %, uvedl Kovanda. Z pohledu Česka by to byl dobrý výsledek, z pohledu Číny to ale zpomalení je, dodal.
I proto nevidí české vyhlídky nejrůžověji. „Zdá se, že nastupujeme už do hodně dlouho rozjetého vlaku, že máme určité zpoždění i za srovnatelnými zeměmi Visegradu. Takové Maďarsko navazovalo podobné vstřícné vazby s Čínou mnohem dříve než ČR. Jestliže teprve nyní u nás čínské banky zakládají pobočky, je to třinácti či čtrnáctileté zpoždění za podobnými kroky, které činili v Maďarsku, což je země plně srovnatelná s námi. O zemích západní Evropy ani nemluvě,“ uvedl dále ekonom Kovanda.
Upozornil, že Bank of China otevřela v Maďarsku pobočku již v roce 2003. Česko proto dle něj reaguje pozdě a jeho možnosti proto budou z tohoto titulu velmi omezené. „Jsem velmi skeptický, zda můžeme získat nějakou konkurenční výhodu oproti jiným zemím, které už s Čínou navazují intenzivnější vztahy delší dobu než my. To se netýká pouze Maďarska, ale třeba právě Polska,“ podotkl ekonom.
Sobotka: Nemůžeme sedět v Praze a čekat
Zatímco Polsko uzavřelo strategické partnerství o pět let dříve, drobným důkazem, že i Maďarsko je ve vztazích s Čínou stále o něco napřed, je také to, že právě Orbánova země bude hostitelem dalšího summitu 16+1. Ač Česko také projevovalo zájem a připravenost summit uspořádat.
Sobotka vysvětluje „českou opozdilost“ chybou předchozích vlád ve vztazích k Číně. Před nástupem jeho vlády prý byly vztahy zamrzlé. Měnit se sice začaly na konci mandátu Nečasovy vlády, Rusnokova vláda na to navázala, ale klíčové kroky však podnikla až vláda současná, upozorňuje Sobotka, zatímco ho opozice kritizuje, že vztahům s Čínou je věnována až „neadekvátní pozornost“.
Vztahům s Čínou je věnována neadekvátní pozornost. Jsou naprosto nesouměřitelné s našim ekonomickým potenciálem na společném evropském trhu.
— L Niedermayer (@LudekNie) 7. listopadu 2016
„Snažíme se rozmrazit vztahy s Čínou, dostat se na úroveň dalších zemí EU, pokud jde o vztahy s Čínou, otevřít čínský trh. Proč to děláme? Děláme to proto, že česká ekonomika je závislá na exportu,“ vysvětluje premiér.
„Nemůžeme sedět v Praze, nemůžeme čekat na to, kdo za námi přijde, že od nás chce kupovat naše zboží a služby. Musíme jezdit po světě, musíme shánět byznys pro naše firmy, protože to znamená pracovní místa, znamená to hospodářský růst v ČR,“ pokračuje Sobotka, podle kterého se nyní ve vztazích s Čínou již na úroveň Polska a Maďarska dostáváme.
Čínských 10 minut pro Sobotku
Sobotka argumentuje i tím, že Čínu navštívil on sám, ale také prezident, ministr zahraničí a všichni další vysocí ústavní činitelé. Zatímco Miloš Zeman přivezl do Číny Krtečka, ministra zemědělství Mariana Jurečku (KDU-ČSL) tam s otevřenou náručí nevítají. Cestu mu zrušili poté, co se s ním odmítli sejít čínští ministři po kauze s přijetím dalajlamy v Praze jeho stranickým kolegou Danielem Hermanem.
Čína přitom i na summitu projevila zájem o „vysoce kvalitní zemědělské produkty“. I Sobotka upozorňuje, že „máme velkou ekonomickou nerovnováhu ve vztazích s Čínou. Náš export do Číny je malý, import z Číny je velký. Musíme to srovnat“. A pomoci by mohli právě čeští zemědělci.
„Čína je otevřena zemědělskému dovozu, musíme ještě dodělat certifikace pro naše zemědělské výrobky, pro naše potraviny tak, abychom se do Číny ve větším rozsahu dostali,“ upozorňuje český premiér. Sobotka přitom uvedl, že Jurečku s čínskou stranou v Rize neřešili. On sám dostal na bilaterální jednání s premiérem Li Kche-čchiangem zhruba 10 minut v sobotu v podvečer.
„Neviděl bych v tom žádný zásadní problém, že nebyl přijat pan ministr zemědělství. Číňané si mohou vybírat a zřejmě tedy nevidí v této oblasti takový potenciál pro jednání s ČR,“ komentuje dění kolem Jurečky ekonom Kovanda.
Podotýká, že Číňané jsou ve svých obchodních vztazích velmi pragmatičtí. „I v době, kdy jsme k nim neměli žádný ultrapřátelský vztah, tak jako nyní, a nesnažily se ani naše špičky – přijímaly na vrcholné úrovni dalajlamu, kterého přijali premiéři Topolánek i Fischer – přesto rostly naše exporty do Číny. A to daleko rychleji než v současné době, kdy se snažíme o přátelský postoj. Číňané volí v ekonomické, obchodní spolupráci pragmatický postup,“ uvedl Kovanda pro Blesk.cz.
Slovenská vlajka v Rize na zemi
Dalajlama však tentokrát přece jen mohl vadit. A to nejen v českém případě. V Rize totiž byla zrušena schůzka slovenskému premiérovi Robertu Ficovi. Slovenská média spekulují, že kvůli počínání slovenského prezidenta Andreje Kisky, který dalajlamu přijal.
Ke schůzce se Slováky mělo dojít v rižském hotelu Radisson Blu, kde byla čínská delegace ubytována. A kde se s čínským premiérem sešel i Sobotka. Před jednacím sálem byla kromě českých vlajek na stojanech připravena i vlajka slovenská. Ležela však na zemi a využita nakonec nebyla.
„V Číně chce být každý“
I Slováci by přitom z kontaktů s Čínou rádi vytěžili co nejvíc. Konkurenci jednotlivých evropských zemí shrnul ekonom Kovanda následovně: „V Číně chce být každý, každý soupeří o místo na tamním trhu. Všechny země vidí v Číně velký potenciál.“
Důležité podle něj je však především to, aby čeští producenti nejen v oblasti zemědělství, ale i dalších, dokázali nabídnout konkurenční cenu i kvalitu. Tehdy mohou mít velký potenciál na čínském trhu skutečně uspět. Politická garnitura podle něj může umést některé cestičky, ale pokud nebude nabízený produkt kvalitní, Číňané zkrátka sáhnou po produktu z jiné země, třeba Polska.
Vedle toho se pak řeší i příliv čínských investic do Evropy. Sobotka si v Rize pochvaloval, že by jen za letošní rok měly dosáhnout výše 22 miliard korun. V Rize však také zazněly informace o tom, že Čína chystá investice ještě větší.
Čínský investiční fond: Česká vláda do něj peníze nedá
Čína by totiž v rámci společného investičního fondu se zeměmi ze summitu 16+1 dala dohromady fond, do kterého se snaží posbírat až 50 miliard eur. Čínský fond však bude užitečnější pro země ve složitější ekonomické situaci a mohl by tak vést třeba k financování projektů např. na západním Balkánu, upozornil Sobotka.
„Pro ČR není ten fond z hlediska zdrojů pro financování prioritní záležitostí. Platí, že ČR do toho nebude dávat státní peníze, ale vím o tom, že jsou některé privátní subjekty v ČR, které se na tom fondu chtějí podílet, dává jim to z hlediska jejich podnikatelských plánů smysl. Tak si myslím, že proč ne, to je samozřejmě jejich rozhodnutí a je to jejich byznys,“ říká Bohuslav Sobotka.
Fond vnímá jako doplnění spolupráce formátu 16+1, pro rozvoj česko-čínských vztahů podle něj nezbytně nutný není. „Určitě to ale neznamená, že by k nám nešly žádné finanční prostředky. Pokud se na jeho financování budou podílet i privátní subjekty z ČR, tak nepochybně jakási linie tu vytvořena je. Já neříkám, že on je pro nás nezajímavý,“ dodal český premiér.
chtěl narušit demokratický princip přímo voleného mandátu prezidenta, bude to chápáno jako útok proti lidu se všemi důsledky z toho vyplývajícími. Toto je varování nám všem! Buďte ve střehu, Američané a především Židé-Sionisté (velvyslanec USA Andrew Schapiro) a jejich přisluhovači (jakým byl mj. Havel) jdou naší demokracii tvrdě po krku, právě teď v těchto hodinách. Bůh ochraňuj naší zemi říká se. Bůh nám ale nepomůže-DUKA a další pseudokřesťané nám jej nepůjčí, musíme si pomoci sami, tj. konečně již začít používat mozek.....