Sobota 2. března 2024
Svátek slaví Anežka, zítra Kamil
Oblačno 11°C

Čínští mávači i výhrůžky Turecka. Sobotka v Rize: „Česko s uprchlíky pomáhá“

Autor: Jaroslav Šimáček - 
5. listopadu 2016
14:30

Obří vlajky si rozbalili na břehu řeky Daugavy. Ani na summitu 16+1 nechybí v lotyšské Rize skupinky čínských mávačů. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) sem přijel debatovat o vztazích zemí střední a východní Evropy s Čínou. Na soukromých schůzkách však také o migraci s balkánskými předsedy vlád.

„Přirozeně budeme mluvit také o řešení migrační krize, protože Česká republika pomáhá účastí našich policistů Makedonii, pomáhá také účastí našich policistů Srbsku, poskytujeme tam i další pomoc a podporu, poskytli jsme ji i Chorvatsku,“ vypočítával premiér Sobotka předtím, než se za zavřenými dveřmi sešel s premiéry jmenovaných zemí. 

Jednal s nimi o situaci v oblasti západobalkánské trasy a o tom, jak jsou připraveny na situaci, kdyby se „změnily parametry“ migrační krize. „Kdyby například Turecko odstoupilo od té dohody s EU, tak jak čas od času turecký předseda vlády vyhrožuje,“ poznamenal český premiér.

V Rize se Sobotka sešel před samotným summitem s předsedou lotyšské vlády Marisem Kučinskisem, makedonským premiérem Emilem Dimitrievem a Chorvatem Andrejem Plenkovicem.

Video  Čínští mávači na summitu v Rize nechyběli. Sobotku pobavil Orbán.  - Blesk - Jaroslav Šimáček
Video se připravuje ...

Sobotka: Česko dodává migrantům deky a pláštěnky

Českým novinářům po bilaterálních jednáních Sobotka shrnul především jednání s makedonským premiérem. „Skutečně je to velké téma stále v té oblasti západního Balkánu. Migrační krize, pomoc ze strany Evropské unie a dalších zemí EU při zvládání. V první linii je dneska Makedonie,“ vysvětloval Sobotka na dotaz Blesk.cz.

„Velmi jsem ocenil tu práci, kterou odvádí Makedonie při zastavování nelegální migrace na své hranici s Řeckem. Předseda makedonské vlády mě informoval, že mají každý den zhruba 50 pokusů o průnik řecko-makedonskou hranicí,“ poznamenal. 

I Sobotkovi se ale dostalo od makedonského protějška uznání. „Velmi ocenil to, že Česká republika patří k těm nejaktivnějším zemím. My jim v zásadě nejvíc pomáháme, i další státy V4, je tam teď našich 40 policistů. Já jsem potvrdil, že jsme připraveni pomáhat i v příštích měsících, pokud to bude potřeba, pokud makedonská strana specifikuje své požadavky. Pokud např. bude chtít, aby se prodloužilo působení našich policistů v Makedonii, popř. pokud budou mít další věci, kde jim můžeme pomoci při zajištění ochrany hranic,“ říkal Sobotka.

„My jsme jim poskytli finanční prostředky, poskytli jsme policii auta, vybavení, poskytli jsme ale také stany, deky, pláštěnky. To znamená věci, které tam jsou v tuto chvíli reálně při zvládání migrační krize potřeba,“ dodal premiér.

Čínští mávači vítali premiéry

Zatímco Sobotkovo setkání s lotyšským premiérem se odehrálo v sídle lotyšské vlády, další bilaterální jednání pak v hotelu v centru Rigy, kde premiér a česká delegace poobědvali steaky. Nutno dodat, že výrazně ve spěchu kvůli dalším jednáním.  

Poté se Sobotka přesunul do Národní knihovny, kam byl svolán samotný summit 16+1 s Čínou. Zajímavá budova lotyšské Národní knihovny připomíná vzdáleně Kaplického chobotnici. Před ní roztáhli své vlajky čínští „mávači“, kteří jsou na místě kvůli účasti čínské delegace v čele s premiérem Li Kche-čchiangem.  

Sobotka vyrazil do Rigy jednat především o další spolupráci s Číňany. Ještě na letišti v Praze uvedl, že dle jeho informací se Čína chystá letos v Česku proinvestovat v souhrnu 22 miliard korun. Jako problém však Sobotka zdůraznil přetrvávající velký nepoměr mezi dovozem z Číny a českým vývozem do země, které velí prezident Si Ťin-pching.

Sobotka: Spolupráce s Čínou v letectví i medicíně

V Rize pak za chodu došlo i na změnu programu, kdy se české straně podařilo domluvit jednání s čínským premiérem, který při zahájení summitu zmínil migraci (a také terorismus) jako společné výzvy.

Sobotka prozradil, že se v Rize osobně nechystá nic podepisovat, ale náměstek ministra zahraničí podepíše plán konkrétních kroků, které budou ve spolupráci s Čínou realizovány – Rižská směrnice o konkrétních projektech pro rok 2017. „Já se tady nechystám podepisovat žádná konkrétní memoranda. Nicméně je tady se mnou podnikatelská delegace, která se účastní té podnikatelské části 16+1,“ řekl českým novinářům. 

Ze strany Česka by měla být prohloubena spolupráce v oblasti letectví či zdravotnictví. „Pro Českou republiku co je tam zajímavé, co je konkrétní, že bude pokračovat investiční fórum, které každý rok pořádáme v ČR. Proběhne letos na podzim, ale počítá se s ním také v příštím roce, to už je součástí tohoto plánu,“ doplnil Sobotka. Chystá se také konference s Číňany v oblasti civilního letectví – premiér by rád podpořil certifikaci českých letadel tak, aby je bylo možné vyvážet do Číny.

Čínský premiér: Chceme EU stabilní

Na závěrečné tiskovce k summitu se podepsalo několik dohod o spolupráci s Čínou. Lotyšský premiér Kučinskis zmiňoval i projekt nové hedvábné stezky – iniciativy Pás a cesta. „Potřebujeme si s Čínou vyměňovat i zkušenosti, nutná je též kulturní výměna a další rozvoj v oblasti turismu,“ uvedl.

Čínský premiér Li Kche-čchiang navázal, že dohody 16+1 přinesou „mír a stabilitu, ale také rozvoj do tohoto regionu“. „Rádi vidíme prosperující a stabilní Evropu,“ podotkl. Z toho, co by se dalo dovážet do Číny, projevil zájem mj. o „vysoce kvalitní zemědělské produkty“.

Jako poslední vystoupil na summitu maďarský premiér Viktor Orbán. Právě jeho země bude napříště summit hostit. „EU bojuje s ekonomickou stagnací, měli bychom se více otevřít největší ekonomice světa,“ apeloval Orbán, který během ceremoniálu stál hned vedle českého premiéra Sobotky.

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Video se připravuje ...
Další videa