Sobotku vítal na summitu sníh. Čínu chce „zaplavit“ českými potravinami

Autor: Jaroslav Šimáček - 
5. 11. 2016
10:00

Ze zamračeného Česka do zasněženého Lotyšska. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) se vypravil v sobotu ráno do Rigy, kde před jeho příletem došlo i na sněhovou bouři. Byl tam přitom svolán summit 16 zemí střední a východní Evropy s Čínou. Blesk.cz je přímo u toho. Sobotka prozradil, jak to aktuálně vypadá s čínskými investicemi v Česku. A uvedl, že by do Číny by rád vyvezl více českých potravin, jenže...

Praha-Kbely, sobota, krátce před sedmou hodinou ranní. Na vojenském letišti se vše připravuje k odletu vládního speciálu na zasněžený sever Evropy – tentokrát do Lotyšska, kde nachystali summit 16+1. Tedy setkání šestnácti evropských zemí s čínskou delegací.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) se přitom sotva vrátil z jednání ve Švédsku a už je opět na cestách. Mezitím stihl doma způsobit pořádné pozdvižení, když v dopise spolustraníkům oznámil, že někteří „unavení ministři“ z ČSSD vládu opustí. „Někteří kolegové jsou unaveni a potřebují vystřídat. Konkrétní jména oznámím během následujícího jednoho měsíce,“ překvapil Sobotka. A vydal se jednat s Číňany.

Sobotka: Nevyrovnaná bilance s Čínou je problém

Ještě před odletem do Rigy hodnotil Sobotka na letišti krátce dosavadní výsledky jednání s Čínou. Často se totiž mluví o výrazném přebytku čínského importu, zatímco český export výrazně zaostává. A v praxi to vypadá tak, že z Číny jezdí plné vlaky a kontejnery, do Číny se vrací poloprázdné.

„Výměna s Čínou roste. Roste v celé Evropě. Je tady obrovský nepoměr mezi tím, co Čína vyváží k nám, a tím, co my jsme schopni vyvážet do Číny. Teď je důležité s tím něco udělat. Kdybychom byli pasivní, nedělali nic, tak se to bude neustále zhoršovat,“ uvedl český premiér.

Nejde prý přitom jen o problém, se kterým zápolí Česko. „Potřebujeme dostat naše výrobky na čínský trh. Ta obchodní bilance je nevyrovnaná. Je to problém, které mají všechny země ve střední a východní Evropě, není to jenom problém ČR. Musíme udělat všechno pro to, abychom ten export do Číny zvýšili,“ apeloval Sobotka.

VIDEO: Odlet premiéra Sobotky do Rigy. V hlavním městě Lotyšska po přivítal sníh

Video Sobotka vyrazil do Lotyšska: Přivítal ho sníh - Blesk - Jaroslav Šimáček
720p 480p 360p 240p

Více českých potravin pro Číňany

Sobotka přitom zmínil mj. vývoz českých potravin do Číny. „Snažíme se zlepšit export českých potravin, české zemědělské produkce do Číny. V současné době, kdy jsou v Evropě velké přebytky, klesají ceny mléka, vepřového, tak vidíme Čínu jako možné odbytiště i pro naše zemědělce,“ pokračoval premiér.

Právě v této souvislosti však české snahy nabouralo zrušení cesty ministra zemědělství Mariana Jurečky (KDU-ČSL), se kterým odmítli jednat dva čínští ministři po aféře s oficiálním přijetím dalajlamy v Česku, kterou rozpoutal ministr kultury a Jurečkův stranický kolega Daniel Herman (KDU-ČSL).

Tibetského duchovního vůdce přijal Herman přímo v sídle svého resortu a sklidil kritiku. Jurečka se Hermana zastal a následovalo čínské odmítnutí českého ministra. Na tenhle čínský „úskok“ reagoval sice i ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek (ČSSD), který si předvolal čínskou velvyslankyni v ČR, ta však jeho náměstkovi sdělila, že nemá žádné informace z Pekingu, proč jednání s Jurečkou zrušili.

Zeman se spletl, Čína v Česku investuje 22 miliard korun

Utrpěly česko-čínské vztahy trhlinu? Podle Sobotky je celkově situace mnohem lepší než před lety. „Tím, že jsme měli několik let zmražené vztahy, tak tady žádné čínské investice téměř nebyly. Teď každý rok ty čínské investice rostou. Podle mých informací, které jsem dostal od CzechInvestu, tak v letošním roce jsou rozpracované čínské investice v rozsahu zhruba 22 miliard korun v ČR,“ hlásí Sobotka.

Což je rozdíl oproti tomu, co říkal prezident Zeman letos v březnu. „Jestliže jsem odhadoval, že objem čínských investic v tomto roce bude 45 miliard korun, hluboce jsem se zmýlil, je to jenom na tento rok 95 miliard korun,“ tvrdil Zeman, který nyní pro vicepremiéra Babiše připravuje seznam investic ve výši 52 miliard.

Peníze čínských turistů nahradily úbytek Rusů

Zatímco miliardové odhady jen létají, Sobotka vidí situaci optimisticky. „Došlo k obrovské, pozitivní změně. Když jsme začali tu práci, tak ČR neměla žádné přímé letecké spojení s Čínou. Nula. V tuto chvíli máme tři přímé letecké linky, létá se přímo do Pekingu, Šanghaje, Čeng-du. Od roku 2013 se podařilo zdvojnásobit počet čínských turistů, kteří přijíždí do ČR. Letos je šance na to, že tady bude 400 tisíc čínských turistů,“ vypočítával Sobotka výhody kontaktů s Čínou.

„Peníze, které sem přivážejí čínští turisté, nám pomohly zvládnout ten výpadek ruských turistů,“ poznamenal premiér. Česko má podle něj dále usilovat o zlepšení letecké dopravy s Čínou, aby se z Česka vytvořilo určité centrum, „určitý letecký hub pro čínské dopravce“. 

Zatímco na jaře podepsali česko-čínskou dohodu prezidenti Miloš Zeman a Si Ťin-pching, Praha se v listopadu chystá i na česko-čínské obchodní fórum.

V rámci obchodů s Čínou se však často řeší fakt, že Čína k nám mnohem více dováží, než se daří vyvážet do ní. Dle informací Úřadu vlády byl export za rok 2015 celkem 45,6 miliard korun, ale import z Číny 476,3 miliardy korun. Jen za první čtvrtletí však tato čísla narostla (22,1 miliard ku 209,8 miliard). Nepoměr mezi českým a čínským vývozem však také narostl.

GALERIE: Podívejte se, jak Bohuslav Sobotka jednal s Číňany: Nejen v Lotyšsku, navštívil přímo i Čínu.

Doporučujeme
noacojezase ( 5. listopadu 2016 20:04 )

Sky tam má, ale ski si nechal doma.

sportak ( 5. listopadu 2016 19:12 )

Sobotko máš sky?

tomik007 ( 5. listopadu 2016 15:56 )

Zatim jenom zaplavil PRAHU moravany

krutasbimbo ( 5. listopadu 2016 15:17 )

U novýho článku s čínskými vítači není diskuze , Bohúškovi jsme měli taky dát na cestu naše vítačky a prapory!

noacojezase ( 5. listopadu 2016 15:02 )

Nějak mi v té Rize schází Kalousek s tibetskou vlajkou.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa