
Sobotka vábil do Česka švédský kapitál. Jde mu o energetiku, obranu i výzkum

Prohloubení spolupráce v oblasti průmyslu, obchodu, ale i obrany bylo hlavním tématem čtvrtečního jednání premiérů Česka a Švédska Bohuslava Sobotky a Stefana Löfvena. Sobotka severské království označil za jednoho z nejvíce perspektivních obchodních a investičních partnerů. Ministerští předsedové jednali také o budoucnosti Evropské unie, která je podle nich zárukou stability.
Česko a Švédsko se chtějí soustředit na rozvoj spolupráce především v oblasti výzkumu, digitalizace a inovativních technologií. Důležité je také prohloubení spolupráce v energetické oblasti, konstatovali premiéři ve společném prohlášení.
„Švédsko je pro ČR nejvýznamnějším severským obchodním partnerem. Celkově se řadí do první dvacítky našich největších obchodních partnerů a objem obchodní výměny mezi oběma zeměmi trvale roste v obou směrech,“ uvedl Sobotka. Do Česka by premiér chtěl přilákat také nové švédské investory.
Se švédským premiérem Löfvenem jsme se shodli na společném zájmu na stabilní, prosperující a bezpečné fungující Evropské unii. pic.twitter.com/8yZ65BAE3v
— Bohuslav Sobotka (@SlavekSobotka) November 3, 2016
Evropa má být soudržná a spolupracující, míní Sobotka
Sobotka a Löfven se shodli na potřebě zachování Evropské unie jako záruky stability, prosperity a bezpečnosti na kontinentu. Evropa musí být podle českého premiéra „soudržná a spolupracující“.
Rozhodnutí Británie opustit evropský blok činí spolupráci v rámci Evropy ještě naléhavější, uvedli premiéři. Klíčový je podle sociálně demokratických předsedů vlád otevřený a svobodný obchod. Zvláštní pozornost chtějí věnovat také situaci mladých v EU.
Šéfové obou vlád podporují i prohloubení spolupráce v oblasti bezpečnosti a obrany. Löfven ale uvedl, že Švédsko nepodporuje myšlenku společné evropské armády.
Švédsko a Česko se shodly také na nutnosti pokračovat v podpoře projektu takzvaného východního partnerství, v jehož rámci EU spolupracuje se šesticí východoevropských států: Arménií, Ázerbájdžánem, Běloruskem, Gruzií, Moldavskem a Ukrajinou.
Švédové budou mít brzy na vývoz jen imigranty.