Sobotka vábil do Česka švédský kapitál. Jde mu o energetiku, obranu i výzkum

Český premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) a jeho český protějšek Stefan Löfven
3. 11. 2016
15:20

Prohloubení spolupráce v oblasti průmyslu, obchodu, ale i obrany bylo hlavním tématem čtvrtečního jednání premiérů Česka a Švédska Bohuslava Sobotky a Stefana Löfvena. Sobotka severské království označil za jednoho z nejvíce perspektivních obchodních a investičních partnerů. Ministerští předsedové jednali také o budoucnosti Evropské unie, která je podle nich zárukou stability.

Česko a Švédsko se chtějí soustředit na rozvoj spolupráce především v oblasti výzkumu, digitalizace a inovativních technologií. Důležité je také prohloubení spolupráce v energetické oblasti, konstatovali premiéři ve společném prohlášení.

„Švédsko je pro ČR nejvýznamnějším severským obchodním partnerem. Celkově se řadí do první dvacítky našich největších obchodních partnerů a objem obchodní výměny mezi oběma zeměmi trvale roste v obou směrech,“ uvedl Sobotka. Do Česka by premiér chtěl přilákat také nové švédské investory.

Evropa má být soudržná a spolupracující, míní Sobotka

Sobotka a Löfven se shodli na potřebě zachování Evropské unie jako záruky stability, prosperity a bezpečnosti na kontinentu. Evropa musí být podle českého premiéra „soudržná a spolupracující“.

Rozhodnutí Británie opustit evropský blok činí spolupráci v rámci Evropy ještě naléhavější, uvedli premiéři. Klíčový je podle sociálně demokratických předsedů vlád otevřený a svobodný obchod. Zvláštní pozornost chtějí věnovat také situaci mladých v EU.

Český premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) a jeho český protějšek Stefan LöfvenČeský premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) a jeho český protějšek Stefan Löfven | 

Šéfové obou vlád podporují i prohloubení spolupráce v oblasti bezpečnosti a obrany. Löfven ale uvedl, že Švédsko nepodporuje myšlenku společné evropské armády.

Švédsko a Česko se shodly také na nutnosti pokračovat v podpoře projektu takzvaného východního partnerství, v jehož rámci EU spolupracuje se šesticí východoevropských států: Arménií, Ázerbájdžánem, Běloruskem, Gruzií, Moldavskem a Ukrajinou.

zdenek43 ( 3. listopadu 2016 16:49 )

vabil a Cech ztoho bude mit L E J N O ..................... Dánsko sice drží světový rekord v podílu větrných elektráren v elektrizační soustavě, ale Švédsko a Německo produkují více energie z větru. A v roce 2020 bude mít Německo dokonce téměř pětkrát tolik energie z větru, než má Dánsko v současné době. ++++++Je tomu již dávno, kdy se ČR a ČEPS pokusil takové toky zpoplatnit. Především Rakousko se ohradilo. Úspěšně a tak e l e k t ř i n a proudí přes území ČR z d a r m a . Protože přenosová soustava dálkového vedení v ČR je opravdu nedostatečná (soudruzi opravdu nepočítali s tím, že jednou bude Německo a Rakousko posílat elektřinu přes naše území), ERÚ hledá zdroje. Firmy zkasírovat nelze. Mohly by se odstěhovat jinam. Rakušany a Němce za přenos el. energie už vůbec ne. To nám zakázal … hádejte kdo? Evropská komise!+++++++++ Politické – sdělit bavorským a rakouským zastáncům zelené energie nemilosrdnou pravdu, že jimi požadované množství energie nelze ve stávající soustavě přenést. A jestli chtějí opravdu el. energii přenášet ze severu Německa do Bavorska a Rakouska, budou se muset finančně podílet na opatřeních pro výstavbu dalších přenosových sítí. Technické řešení je nákladné a stejně by znamenalo jít zase ke spotřebitelům v Německu a Rakousku a vyžádat si finanční spoluúčast jako u politického řešení. Opravdu existuje v ČR nějaký politik, který by měl odvahu postavit se německé a rakouské vládě, když to nedovedli ani u případu migrantů?

agfor ( 3. listopadu 2016 16:48 )

Švédové budou mít brzy na vývoz jen imigranty.

lug70 ( 3. listopadu 2016 16:29 )

Sobotka se asi jel spíš přiučit, jak po vzoru vlády Švédska odsunout volby do parlamentu v příštím roce a zabetonovat se tak ve funkci premiéra na několik dalších let. Ve Švédsku se vládní establischment spojil s opozicí, spolu zrušili plánované volby a pro jistotu odložili všechny ostatní volby až do roku 2022 aby se vyhnuli totální prohře ve volbách, které by jinak vyhrála nová protiimigrantská strana.

balika ( 3. listopadu 2016 15:55 )

Pan Sobotka vábil a koho tedy přivábil?

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa