Neděle 24. září 2023
Svátek slaví Jaromír, zítra Zlata
Zataženo 17°C

Většina rektorů se Hradu 28. října opět vyhne. Zeman: Příště už je nepozvu

Autor: ČTK - 
20. října 2016
16:15

Většina rektorů veřejných vysokých škol se 28. října stejně jako loni nezúčastní ceremoniálu předávání státních vyznamenání na Pražském hradě. Někteří se omluvili kvůli jiným povinnostem, některým vadí, že prezident Miloš Zeman nepozval všechny, část důvody své neúčasti nekomentovala, vyplývá z jejich vyjádření. Zeman na oslavy státního svátku podle dostupných informací znovu nepozval rektora Masarykovy univerzity Mikuláše Beka, s nímž měl v minulosti spory. Příští rok prý zvažuje, že nepozve ani ty, kteří tento rok odmítli přijít.

 

Tento týden Bek inicioval vyvěšení tibetských vlajek na budovách vysokých škol jako vyjádření nesouhlasu s prohlášením Zemana a dalších nejvyšších ústavních činitelů, kteří v reakci na schůzky lidoveckých politiků s dalajlámou zdůraznili neměnnost oficiální politiky Česka k Číně. Bekovi ani tentokrát pozvánka z Hradu nedorazila, nedostal ji ani loni a předloni.

Z hradních oslav se dnes kromě řady rektorů oficiálně omluvil i europoslanec za TOP 09 Jiří Pospíšil. Důvodem je nesouhlas se zahraniční politikou Miloše Zemana, který podle něj tlačí republiku na východ. „Také se obávám, že bych mohl být přítomen vyznamenání dalších kontroverzních osob typu bývalého komunistického ministra Miroslava Tomana,“ dodal Pospíšil na Twitteru.

Rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima pozvaný je, ale akce se nezúčastní, je do 30. října v zahraničí. Na Hrad nepůjdou ani rektor Vysoké školy chemicko-technologické (VŠCHT) Karel Melzoch a Petr Konvalinka, který stojí v čele Českého vysokého učení technického (ČVUT). „Mám spoustu jiných povinností. Plánuji stejně jako každý rok položit společně s rektory pražských vysokých škol kytici u pomníku Tomáše Garrigua Masaryka na Hradčanském náměstí,“ řekl Konvalinka. Rektoři Vysoké školy ekonomické a České zemědělské univerzity Hana Machková a Jiří Balík jsou v zahraničí a zatím se nevyjádřili.

Rektor Janáčkovy akademie múzických umění Ivo Medek pozvánku obdržel, ale omluví se, stejně jako rektor Mendelovy univerzity Ladislav Havel, který má dlouhodobě plánovanou zahraniční cestu. Také rektor Univerzity Pardubice Miroslav Ludwig se na Pražský hrad nechystá. Nelíbí se mu, že nebyli pozváni všichni zástupci veřejných vysokých škol.

Stejné jako loni

Zeman loni nepozval Beka a rektora Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích Libora Grubhoffera, který letos skončil ve funkci. Jeho nástupce Tomáš Machula sice pozvání na Hrad obdržel, ale ze slavnostního večera se omluvil, řekla mluvčí univerzity Dagmar Dvořáková.

Také rektor Univerzity Palackého v Olomouci Jaroslav Miller se omluvil, stejně se zachová rektor ústecké Univerzity J. E. Purkyně Martin Balej. „Rektor Technické univerzity v Liberci Zdeněk Kůs se stejně jako uplynulé dva roky setkání na Hradě s prezidentem ČR nezúčastní. Důvod nebude uvádět,“ uvedla mluvčí univerzity Jaroslava Kočárková. Ani rektor Vysoké školy polytechnické v Jihlavě Václav Báča se ceremoniálu z osobních důvodů nezúčastní, rektor Západočeské univerzity Miroslav Holeček už dříve potvrdil účast na oslavách 28. října v Plzni, a do Prahy se nechystá.

Rektor zlínské Univerzity Tomáše Bati Petr Sáha pozvánku na oslavy 28. října dostal, zda se akce zúčastní, zatím nekomentoval. Sáha je na seznamu osobností, které letos navrhli poslanci na státní vyznamenání.

I loni rektoři většiny vysokých škol odmítli přijít na ceremoniál předávání státních vyznamenání. Reagovali tak na to, že Hrad na ceremoniál nepozval dva z nich, kteří měli s prezidentem Zemanem v minulosti spory.

Vše o kauze Brady a státních vyznamenáních čtěte zde >>>

tgbg ( 21. října 2016 08:20 )

Věčně opilý obejda z hradu nakonec zůstane sám. Úplně sám jenom se svým hloupým pastevcem Ovčáčkem.

sendrasak ( 21. října 2016 07:18 )

Ovčáček má pravdu, na Zemanův soukromej mejdan, kde jsou vyznamenávana vesměs pochybná individua, elita, jako rektoři vysokých škol, opravdu nepatří.

velka_0 ( 21. října 2016 02:41 )

Rektoři ! Sestupte z piedestálů a nechovejte se jako ta Boží hovádka, nafoukaně, trucovitě a pomstychtivě. Rozumný a zkušený člověk se povznese nad tím či oním, pokud nejde o život. Hlavně, že máte co jíst a kde spát. Na vás, rektoři mladší než my, stařešinové, válku, abyste se vrátili na nohama zem !

babamotorkarka ( 21. října 2016 02:33 )

Zruš, vládo, vyznamenávání rektorů prezidentem, zbytečné vyhazování peněz na namyšlené, sebestředné, neslušné, arogantní rektory ! A to si myslí min. 70 % občanů.

babamotorkarka ( 21. října 2016 02:27 )

Diví se někdo, když prakticky všichni rektoři jsou na svém postu x let z doby ODS, TOP a pravičáckého, tzv. krále tunelářů, pana Propisky, Klause, jenž byl s rektory jedna ruka a finančně je protlačoval ? Nejsou to zbohatlíci, kteří si pýchou mohou vydláždit chodník (u svých vil) a z narcismu si mohou nechat vybudovat zlaté WC ?

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud