Pondělí 29. května 2023
Svátek slaví Maxmilián, zítra Ferdinand
Polojasno 23°C

„Palermo,“ vypěnil Babiš po ztrátě hejtmana. Plzeňsko je prý jako sicilská mafie

Autor: ČTK, zst - 
11. října 2016
15:55

Vicepremiér Andrej Babiš v úterý slaví svátek, ale při budování krajských koalic nemá moc důvodů k radosti. Ani v Plzeňském kraji totiž neusedne do křesla hejtmana lídr vítězného ANO Miloslav Zeman. To Babiše znovu pobouřilo a v narážce na sicilskou mafii označil Plzeňský kraj za Palermo.

Strany, které se v krajích spojují proti hnutí ANO, se bojí rozkrývání minulosti. Novinářům to v Lucemburku řekl předseda hnutí a ministr financí Andrej Babiš. V Královéhradeckém, Pardubickém a Plzeňském kraji zřejmě ANO skončí v opozici, přestože volby vyhrálo, což kritizoval ústy svého mluvčího i prezident Miloš Zeman.

„Pokud jde o povolební vyjednávání, dochází v některých krajích podle názoru pana prezidenta k nesportovnímu a někdy až politicky bizarnímu spojování různorodých stran do koalic s jediným cílem – vyšachovat vítěze,“ řekl na tiskové konferenci dopoledne Jiří Ovčáček.

V Pardubickém kraji je podle Babiše dlouhodobé spojenectví ČSSD s KDU-ČSL. „Tam fungují dlouho, takže tam ani nebyla šance,“ řekl o neúspěchu ANO při povolebním vyjednávání.

V Královéhradeckém a v Plzeňském kraji podle Babiše byly strany už předem domluveny, že ANO do koalice nepustí. „Tam je samozřejmě obava, že my bychom se snažili rozkrývat nějaké minulé záležitosti. A to je asi ten hlavní důvod, proč nás tam nechtějí,“ řekl.

Babiš kritizoval zejména poměry v Plzeňském kraji, který v narážce na sicilskou mafii označil za Palermo. Podle něj krajští představitelé ČSSD mají spojitost s privatizací Škody Transportation a s „podivnými zakázkami“ s dopravními podniky a s Českými drahami. „Fungují tam dobře s ODS, s těmi kmotry,“ řekl.

„V Plzni jsme určitě nechtěli být při pokračování různých věcí, co oni tam za ta léta vytvořili," uvedl Babiš a působení v koalici tak v podstatě vyloučil. Svá slova zveřejnil na Twitteru.

Podívejte se na záznam debaty Blesku před krajskými volbami právě z Plzeňského kraje:

Video  Krajské volby 2016: Záznam debaty s kandidáty z Plzeňského kraje  - Blesk TV
Video se připravuje ...

Spolupráci s ČSSD a ODS v Olomouckém kraji, na níž se v úterý zástupci ANO dohodli, naopak Babiš obhajoval. „My jsme vždycky říkali, že do koalic jdeme se slušnými lidmi. A pokud se tak naši dohodli v Olomouci, tak tam určitě jsou,“ řekl. ČSSD nenechala v regionu kandidovat obviněného hejtmana Jiřího Rozbořila, ten tak nebude ani členem koalice.

Fotogalerie Krajské a senátní volby 2016 96 fotografií

zdenkkuv_kurator ( 12. října 2016 17:42 )

Omluvte mého opatrovníka zdenkka, je toho na něho poslední dobou moc.

zdenkkuv_kurator ( 12. října 2016 17:34 )

Omluvte mého opatrovníka zdenkka, je toho na něho poslední dobou moc.

zednik ( 12. října 2016 15:35 )

Pro začátek stačí jeden a koukej jak všechny ostatní strany štve. A co teprve za rok !

zednik ( 12. října 2016 15:33 )

zdenekk/partyzanka.michel Právě jsi opět prodělal změnu pohlaví. Ještě si uděj nick prase/prasnice. Je to už jedno jestli jich budeš mít 30 nebo 50. Jsi rozpoznatelný dobytek ve všech.

mgrmarie ( 12. října 2016 15:14 )

To určitě chtělo, ale kde dnes hledat slušné lidi, kteří by chtěli zabránit zlodějinám na nejvyšších místech?

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa