Olomoucký kraj má nové vedení: Koalici uzavřelo ANO, ČSSD a ODS

Autor: bru/ČTK - 
11. 10. 2016
13:39

Hnutí ANO a ČSSD se v Olomouckém kraji dohodly na koalici s ODS. Ještě dnes jejich zástupci začnou pracovat na přípravě koaliční smlouvy, díky které budou mít v krajském zastupitelstvu většinu. Podle dohody by místo hejtmana mělo připadnout vítěznému hnutí ANO, které na tento post vybralo lékaře a lídra kandidátky Oto Koštu. Lidovci, se kterými ANO a ČSSD předtím také jednaly, nakonec zůstanou v opozici.

„Koalice má tuto konturu (ANO, ČSSD, ODS). Budeme na toto téma vyjednávat s ODS a budeme připravovat koaliční smlouvu. Jsme přesvědčeni o tom, že při naší společné pracovitosti bude do konce týdne hotová,“ řekl dnes po jednání novinářům poslanec a člen vyjednávacího týmu ANO Ladislav Okleštěk.

Podívejte se, co slíbili politici před volbami v debatě Blesku:
Video Lídři Olomoucka debatovali ve skleníku: Kdo může za dluh kraje? 
360p 240p

Vítězné ANO v Olomouckém kraji uzavřelo dohodu s ČSSD už o víkendu, společně v pětapadesátičlenném olomouckém zastupitelstvu ale disponují jen 25 členy. Díky pěti mandátům ODS budou mít v zastupitelstvu nadpoloviční většinu.

Krajské vedení ODS už v pondělí posvětilo další jednání s ANO a ČSSD o koaliční spolupráci v Olomouckém kraji. Nabídku ke spolupráci dostala již dříve také Koalice pro Olomoucký kraj, kterou tvoří KDU-ČSL a Strana zelených. Ve volbách získala sedm křesel. ANO s ČSSD ale nakonec daly přednost ODS.

Hnutí ANO se už s ČSSD dohodlo na tom, že hejtmanem se stane Košta a prvním náměstkem lídr ČSSD Jiří Zemánek. Součástí uzavřené dohody je také rozdělení 11 křesel v krajské radě podle výsledků voleb – šest křesel pro ANO, tři pro ČSSD a dva pro ODS.

V pětapadesátičlenném zastupitelstvu Olomouckého kraje má ANO 16 křesel, druhá ČSSD devět a KSČM sedm. Koalice pro Olomoucký kraj bude mít sedm mandátů. Šesti zastupiteli bude disponovat hnutí Starostové pro Olomoucký kraj. Po pěti křeslech získaly ODS a koalice SPD-SPO. Předchozí čtyři roky v Olomouckém kraji vládla ČSSD s KSČM.

 

Doporučujeme

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa