Pátek 25. září 2020
Svátek slaví Zlata, zítra Andrea
Zataženo, déšť 16°C

Zeman nedá milost firmě z kauzy Rath. Právě od ní měla být „krabice od vína“

Autor: simao, ČTK - 
4. října 2016
11:55

Mohlo jít o historicky první udělenou prezidentskou milost firmě, nikoli konkrétnímu občanovi. Ale nedojde k tomu. Miloš Zeman udělení milosti odmítl, návrh na udělení milosti označil hradní mluvčí Jiří Ovčáček za nesmyslný. O milost přitom žádala podle MF Dnes firma, která je spjatá s dnes již legendární krabicí od vína pro Davida Ratha.

Prezident Miloš Zeman neudělí milost firmě, která o ni požádala. Na Twitteru to dnes uvedl jeho mluvčí Jiří Ovčáček. Firmy podle něj nesplňují žádnou ze tří podmínek, které si Zeman pro udělování milostí stanovil. Tedy vážný zdravotní stav, zajištěné rodinné zázemí a to, že nebyl spáchán závažný trestný čin.

O milost podle deníku Mladá fronta Dnes (MfD) požádal advokát Jan Vidrna za firmu Tenton, která se v minulosti jmenovala Konstruktiva Branko. Obžalovaná je v úplatkářské kauze Davida Ratha. „Pan prezident milost firmě, kterou zmiňuje MfD, udělovat nebude. Návrh je nesmyslný. Firmy nesplňují žádnou ze stanovených tří podmínek,“ uvedl Ovčáček.

Firma pod původním názvem Konstruktiva Branko figurovala v Rathově kauze poměrně zásadně. Její manažer Pavel Drážďanský byl nepravomocně odsouzen na pět let. Firmy, kterou koupil nový vlastník, se týká obžaloba podaná v záležitosti rekonstrukce nemocnic. A právě od této firmy měla pocházet ona legendární „krabice od vína“, se kterou Ratha chytili.

„Můj klient podnik koupil v dobré víře, ale teď je stíhán i on. Šlo mu o to zachránit pracovní místa a uhájit zakázky změnou jména a image firmy. Kupoval ji v době, kdy firma ještě stíhána nebyla, ale potom na něj přešla trestní odpovědnost prodejem podniku,“ cituje deník advokáta Vidrnu.

Zeman dosud za své prezidentské působení udělil tři milosti, poslední na konci září. Všichni omilostnění byli ve vážném zdravotním stavu. Ministerstvo spravedlnosti ročně obdrží zhruba 600 žádostí odsouzených nebo jejich blízkých o milost. Drtivou většinu musí po přezkoumání zamítnout, protože nesplňují přísná kritéria, která Zeman nastavil.

Z českých prezidentů institut milosti nejvíce využíval Václav Havel, který omilostnil 1247 pachatelů a předtím jako federální prezident dalších 601. Zemanův předchůdce Václav Klaus udělil milost ve 412 případech. Poslední komunistický prezident Gustáv Husák rozdal jen v roce 1988 celkem 2028 milostí.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud