Peroutkova vnučka posílá na Hrad exekutory. Kvůli 100 tisícům od Zemana

3. 10. 2016
16:05

Vnučka novináře Ferdinanda Peroutky Terezie Kaslová podala návrh na exekuci Kanceláře prezidenta republiky kvůli sporu o omluvu za výrok prezidenta Miloše Zemana. Ten obvinil Peroutku z napsání článku Hitler je gentleman. Existenci článku se nepodařilo doložit, soud nedávno nařídil prezidentské kanceláři omluvit se, to se však nestalo. Informovala o tom Česká televize. Zeman řekl, že exekuční návrh na prezidentskou kancelář musí vyřešit soud.

Soud nedávno nařídil Hradu omluvit se za Zemanův výrok. Ten to ale ve stanovené lhůtě neudělal. Za to mu hrozí pokuta 100 tisíc korun. 

Kancelář prezidenta ve svém dřívějším prohlášení uvedla, že nenapadá samotné odůvodnění soudu po věcné stránce ohledně hodnocení Peroutkova života a díla v letech 1938–1939. „Toto odůvodnění považujeme za brilantní,“ stojí v tiskové zprávě. K dovolání vede kancelář skutečnost, že přenesení odpovědnosti z prezidenta na Českou republiku by mohlo být precedentem a proti Česku by mohla směřovat řada žalob.

Prezident Miloš Zeman na tiskové konferenci v Brně řekl, že o exekučním návrhu musí rozhodnout soud. Těžko se však může omlouvat za to, že článek s titulkem Hitler je gentleman neexistuje, když jej četl, dodal. Reagoval tak na krok Kaslové, která se chce exekučním návrhem domoci omluvy za prezidentovy výroky o Peroutkově fascinaci nacismem na základě článku, který prezident nedokázal soudu předložit. Omluvu pravomocným rozsudkem nařídil soud.

Již před rokem jsem se omluvil, že se článek dosud nenalezl. Také jsem uvítal rozhodnutí odvolacího soudu, protože je prokázáno, že Peroutka byl na základě objevených textů fascinován nacismem,“ řekl Zeman. Tentýž soud mu však nařídil omluvu. Kancelář prezidenta podala ještě dovolání, které však nemá odkladný účinek.

Soud kvůli Zemanovu Peroutkovi: Terezie Kaslová po verdiktu Obvodního soudu pro Prahu 1Soud kvůli Zemanovu Peroutkovi: Terezie Kaslová po verdiktu Obvodního soudu pro Prahu 1 | 

Kaslová se chce exekučním návrhem domoci omluvy. Případ má nyní na stole soudní exekutor, který může kanceláři prezidenta opakovaně udělovat pokutu až do výše 100 tisíc korun.

Článek prý vyšel v Rudém právu

Omluvu za dehonestující výroky měl Hrad podle rozsudku ze začátku září zaslat Kaslové dopisem do sedmi dnů od právní moci rozsudku, navíc ji má po dobu 30 dnů vyvěsit na svých webových stránkách. Omlouvat se měla Česká republika prostřednictvím prezidentské kanceláře, nikoliv Zeman, který výroky vyřkl při výkonu funkce, a ne jako soukromá osoba.

Prezident připsal článek o Hitlerovi a některé výroky Peroutkovi loni v lednu na konferenci k 70. výroční osvobození Osvětimi. Historici následně upozornili na to, že Peroutka článek nenapsal a že autorem citátu „nemůžeme-li zpívat s anděly, musíme výti s vlky“ je novinář Jan Stránský. 

Deník Právo v sobotu upozornil na to, že článek Hitler - Gentleman skutečně vyšel, nebylo to však v Přítomnosti, ale v Rudém právu. 

miko ( 16. února 2018 19:54 )

takže holce jde o prachy, nic jiného

starypes ( 3. října 2016 18:19 )

honza54.. ( 3. října 2016 18:17 )

vole

starypes ( 3. října 2016 18:17 )

Nech si ty tečky vytetovat na p r d e l a budeš vypadat jak slunéčko sedmitečné.

nastvanej ( 3. října 2016 18:15 )

Zbožňování Hitlera Peroutkou zřejmé například v tomto článku: Dynamický Život, týdeník Přítomnost, Ročník XVI, číslo 17. Praha, 26. dubna 1939

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa