Potřebujeme EU, shodli se Fico se Sobotkou. A kvóty prý rozvrací Evropu

Autor: Václav Lang - 
26. září 2016
17:10

Na společném jednání české a slovenské vlády se v pondělí v Bratislavě sešli ministři kabinetu slovenského premiéra Roberta Fica a jejich českých protějšků z kabinetu premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD). Fico na úvod jednání zdůraznil nutnost spolupráce obou zemí a podotkl, že pro Českou i Slovenskou republiku neexistuje alternativa, která by nahradila členství v Evropské unii. Za odmítáním uprchlických kvót si nicméně obě země stojí.

„V tomto komplikovaném světě se navzájem stále víc potřebujeme a jsme si navzájem garantem stability ve středoevropském regionu. Potřebujeme vyvíjet nové a nové politické úsilí,“ prohlásil Fico před začátkem jednání, na které z českých ministrů dorazili všichni kromě vicepremiéra Pavla Bělobrádka (KDU-ČSL).

Video  Společné jednání vlád ČR a SR v Bratislavě  - Blesk TV
Video se připravuje ...

Obě vlády se podle Fica shodují, že i když evropský integrační projekt právě zažívá těžké období, neexistuje pro ně jiná alternativa. „Jsem si jistý, že je v našem zájmu, abychom zůstali v integračním jádru Evropské unie a v žádném případě se nedostali na její periferii,“ podotkl.

Sobotka vzpomněl migrační krizi

Šéf slovenské vlády pochválil také spolupráci obou zemí. Setkání prý nevnímá jako „rutinní položku našeho politického kalendáře, ale jako příležitost posunout dopředu naše vztahy, přinést benefity našim občanům, otevřeně si vyměnit názory na důležité otázky společného zájmu a poradit se, jak společně prakticky čelit výzvám v Evropské unii a jejím okolí, jakož i na celém světě“.

Český premiér Bohuslav Sobotka označil za jednu z priorit společného úsilí bezpečnost a překonávání migrační krize; státy by měly spolupracovat například v boji proti převaděčům nelegálních imigrantů. Další prioritou je podle něj rozvoj dopravy, například propojení české a slovenské dálnice D1 a rozvoj železniční dopravy.

Oba dva státnici se podle očekávání shodli na postoji k otázce povinných kvót.  „Kdo chce rozdělovat Evropu, přichází s otázkou kvót. Kdo ji chce spojovat, přichází s jiným konceptem,“ okomentoval situaci Fico s tím, že vítá podporu k tomuto tématu od maďarského premiéra Viktora Orbána. Dodal ale, že by státy měly štědřeji přispívat na řešení konfliktu. S jeho slovy souhlasil i Sobotka s tím, že „kvóty a povinné přerozdělování uprchlíku jsou slepá ulička“. Oba pak uvedli, že je nutné posílení ochrany vnějších hranic EU.

Občany „druhé kategorie“ odmítáme

Debata se dotkla i odchodu Velké Británie z Evropské unie, tzv. brexitu. Česká republika i Slovensko jsou proti tomu, aby Británie po odchodu z EU měla zajištěn přístup na unijní trh, zatímco občané unie by byli diskriminováni na britském pracovním trhu

„Je pro nás do značné míry nepřijatelná představa, která se čas od času objevuje ve spekulacích, že by snad Británie měla mít zajištěn přístup na evropský trh a na druhou stranu by nebylo zajištěno rovné zacházení se zaměstnanci ze zemí Evropské unie, kteří dnes v Británii pracují. To je pro Česko nepředstavitelná věc,“ odmítl myšlenku český premiér. 

Také zdůraznil potřebu udržení jednoty EU při vyjednáváních s Londýnem o podmínkách brexitu. „Myslím, že na tom je shoda jak mezi Čechy a Slováky, tak i v rámci V4, že je pro nás nepřijatelné jakékoliv separátní vyjednávání podmínek mezi Brity a jednotlivými členskými zeměmi Evropské unie. To je věc, která je nepřijatelná a bylo by to velmi nebezpečné," dodal Sobotka. 

Společná ochrana vzdušeného prostoru stále ve hře

I nadále mají obě země zájem pokračovat v naplňovaní společných projektů v oblasti infrastrukturních propojení a ochrany vzdušného prostoru. Smlouva o společné ochraně by mohla být podepsána do konce letošního roku. Zatím se čeká na rozhodnutí slovenské vlády, jaké stroje do projektu zapojí, okomentoval situaci český premiér.

Fico upřesnil, že se pravděpodobně nevyhnou nákupu vojenských strojů. „Očekáváme od ministerstva obrany, že v krátkém čase přijde s návrhem nového postupu – možný je pronájem či zakoupení strojů z jiných zemí,“ popsal. 

Česká i slovenská vláda chtějí zároveň nadále podporovat projekty silničního propojení Zlínského a Trenčínského kraje, jakož i z Frýdku-Místku do Žiliny. V oblasti železniční dopravy je plánovaná modernizace koridoru z Břeclavi přes Bratislavu do jihoslovenského Štúrova.

joudajoudovy ( 27. září 2016 09:04 )

sobotka ficovi predal poselstvi od merkel....

moiaza ( 26. září 2016 18:48 )

To je mi jasné, že Sobotka s Ficem potřebují EU.

308win ( 26. září 2016 18:18 )

Tak to máte pravdu můj mobilní telefon vydržel po zapnutí přesně 12h pak KO šel na reklamaci a po návratu to samé zítra ho jim jdu už vrátit protože třikrát a dost

nezadat1 ( 26. září 2016 14:50 )

Totální blbost.To oni potřebují smetiště shnilého jídla a odbyt podřadného zboží.Mám věci staré a funkční 40 roků a ty dnešní šmejdy přežijí sotva záruku.Píšu konkrétně o spotřební elektronice a ne nějaké valše.

308win ( 26. září 2016 14:36 )

Na rozdíl od těch Vepříků my €U nepotřebujem nám stačí klid a mír což dnešní €U nezaručuje.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa