Zdravotní sestry dál ubývají. Poslanci po nich nebudou chtít vysokou školu

Autor: simao, ČTK - 
9. září 2016
13:40

České nemocnice řeší problémy se zdravotnickým personálem, poslanci mu chtějí vyjít postupně vstříc. Namísto zvýšení platů však nyní přišli se zmírněním nároků. Zdravotní sestry možná nebudou potřebovat vysokoškolské vzdělání, stačila by jim střední zdravotnická škola a rok vyšší odborné školy. Předpokládá to novela zákona o nelékařských povoláních, kterou v dnešním úvodním kole podpořila Sněmovna.

Změna by měla nastat od září příštího roku. Bude se týkat zájemců o profesi, kteří zahájí studium, i těch, kteří už studují. Předlohu nyní posoudí zdravotnický výbor. Model zvaný 4+1 má nahradit dosavadní systém, kdy sestra musí po střední škole projít ještě tříletým bakalářským studiem.

Poslanec ANO David Kasal označil za anomálii, že sestry musejí studovat sedm let. Vít Kaňkovský (KDU-ČSL) ale označil za lehce přehnaná očekávání, že předloha hned zajistí zvýšení počtu sester.

„Změna není všeřešící,“ souhlasil ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD). Musí být podle něho spojena s lepším ohodnocením sester. Kritický k předloze byl naopak bývalý ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09). Podle něho jde o odklon od evropské tendence posílit vzdělávání sester.

Předloha by měla podle důvodové zprávy stabilizovat a zkvalitnit systém kvalifikačního vzdělávání zejména ošetřovatelských profesí všeobecné, dětské a praktické sestry. K jejím cílům patří i snazší návrat zdravotnických pracovníků, kteří byli dlouhodoběji mimo obor, zpět do zdravotnictví. Praktické sestry by mohly pracovat bez odborného dohledu všeobecné sestry a porodní asistentky.

V letech 2010 až 2015 ubylo v českých nemocnicích téměř 1300 sester a dalšího ošetřovatelského personálu, trend poklesu pokračuje. Sester ubývá nejvíc v akutní nemocniční péči. Ústav zdravotnických informací a statistiky evidoval loni 47 495 úvazků sester v akutní péči, což je o 1530 méně než v roce 2010.

Naopak v ostatní nelůžkové péči jich přibylo, úvazky ve stejném období stouply o 1287 na 29 003. Předloha zruší povinnost doplnit si vysokoškolské vzdělání pro ty, kteří desítky let ve zdravotnictví pracují.

Od roku 2011 mohly sestry žádat o zmírnění tvrdosti zákona, většina žádostí byla zamítnuta. Zruší se také kreditní systém, který sloužil ke kontrole celoživotního vzdělávání a podle ministerstva zdravotnictví neplnil dostatečně motivační roli ani nebyl dostatečně efektivní.

tomik007 ( 10. září 2016 02:35 )

ANO - a nakonec to budou delat bezdomovci

hejhej ( 9. září 2016 16:16 )

To, že zdravotní sestry musí mít VŠ vymyslela tupá hlava. Měli nechat výuku na zdravotnických školách ministerstvu zdravotnictví, tehdy odborné předměty přednášeli lékaři a ne jako nyní nějaké sestry s titulem , které pacienta ani neviděly.Základ úspěchu byla během studia praxe. Na speciálních pracovištích, nař. JIP, ARO, operační sály povinné pomaturitní studium. Vymysleli VŠ, nějaké stupidní registrace a výsledek se dostavil - nejsou sestry.

1912 ( 9. září 2016 15:50 )

vláda potřebuje mít takové debili jaci jsou sami oni bez vzdělání nebo falešné diplomy -Chovanec či politické loutky které prošli jejich prověrkami !!!

tendertouch ( 9. září 2016 15:27 )

Po revoluci režim nastavil nesmyslný systém školství a nároků na lidi. Učební obory zmizely, takže tu máme zedníky a další pouze UK a podobné, zdravotní sestry vysokou - tento způsob též zlikvidoval dobré zkušené sestry, které měli výbornou úroveň ze středního školství- tak zase budou z UK, to samé je školní maturity a nastavení školství, z kterého vycházejí stále hloupější a logicky nemyslící lidí ale všichni s tituly. Nebylo by dobré se trochu vrátit zpět, a zašít znovu přehodnotit systém, který zde byl. To samé i rehabilitační sestry, všechny vysokou, ale ani na Vás nesáhnout. Ty dřívější se střední školou Vám odblokují žebra, uvolní svaly, umí Mojžíš. metodu apod. Ale titul v této zemi má už skoro každý student, studující po roce 2000. Učební obory jsou kde?

skane ( 9. září 2016 15:02 )

To to vymysleli nez pridat na platech uberou vysoke skoly ktere stredni zdravotni personal nepotreboval

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud