Káravý prst, vítačka uprchlíků: Zeman tepe Merkelovou, kdysi ji vzýval

 • Autor: val - 
  21. 8. 2016
  06:20

  Prezident Miloš Zeman se ve čtvrtek v Praze setká s německou kancléřkou Angelou Merkelovou. A chystá se jí od plic sdělit, že nesouhlasí s její „vítací“ politikou vůči uprchlíkům. Tu jí mimochodem vytýká, kudy chodí. Ne vždy ale nejvýznamnější evropskou političku hanil, kdysi ji dokonce pochválil za „správnou cestu“, kterou v Německu nastavila. Projděte si jeho nejvýznamnější výroky.

 • 1.Merkelová jde správnou cestou

   

  Ne vždy český prezident na německou kancléřku dštil síru. Když v roce 2013 zvítězila v německých volbách, měl Zeman pro Angelu Merkelovou jen slova chvály: „Tento výsledek je dalším potvrzením správnosti cesty, po které v posledních letech vedete Spolkovou republiku Německo a která je právem vzorem i ostatním,“ ocenil tehdy její výrazné vítězství.  

  Při setkání s Merkelovou v roce 2013 ještě Zeman zářil úsměvy.Při setkání s Merkelovou v roce 2013 ještě Zeman zářil úsměvy. | Reuters
  V době, kdy naše Evropa čelí tolika historickým výzvám, je role osobností určující,“ dodal s tím, že je přesvědčen, že vynikající vztahy mezi oběma zeměmi budou pokračovat i v následujících letech.  

 • 2.Čtyři vraždy stačí, drahoušku

  O dva roky později, na podzim 2015, už Zeman svůj názor na Merkelovou změnil. Respektive podle jeho slov za to může názorový obrat u Merkelové: „Minimálně je projevem změny názorů paní kancléřky. Ještě před 2 nebo možná 3 lety paní kancléřka prohlásila, že multikulturalismus je mrtev... Nyní tím, že vítá uprchlíky, samozřejmě podporuje multikulturalismus,“ prohlásil tehdy v pořadu Blesk TV S prezidentem v Lánech. 

  Video Zeman se opřel do Angely Merkelové. - Blesk TV
  „Je to svým způsobem falešný humanismus, protože se musíme zeptat, jaké uprchlíky vítáme,“ komentoval tehdy Zeman slova německé kancléřky o neodmítání syrských běženců. Podle Zemana z tohoto důvodu došlo k tomu, že každý uprchlík se snaží být Syřan. Včetně lidí, kteří vůbec nemluví arabsky. „Tento nešťastný výrok vedl k parafrázi toho hezkého výroku ‚Všichni jsme Gogo‘, to bylo v jednom filmu,“ uvedl Miloš Zeman s narážkou na film Čtyři vraždy stačí, drahoušku.  

 • 3.Spolu s Klausem za petici proti kancléřce

  Krátce nato už se Zemanovo kritické kolečko rozjelo naplno. V prosinci 2015 se připojil k tzv. Evropskému manifestu, který nabádal občany EU, aby podepsali petici proti vítací politice Merkelové. Manifest podpořil vedle Zemana i jeho předchůdce Václav Klaus, sami ale své podpisy pro petici nepřidali. 

  Evropa sbírá podpisy v petici proti Angele Merkelové.Evropa sbírá podpisy v petici proti Angele Merkelové. | Blesk/ČTK

   

   

 • 4.Vztyčil na ni prst

  Naposledy se Zeman setkal s Merkelovou v první polovině července ve Varšavě na summitu NATO, kde vše pozorně sledoval jeho mluvčí Jiří Ovčáček. „Summit NATO je vynikající příležitostí k neformálním rozhovorům se zahraničními státníky. Pan prezident, k šoku pražské kavárny, krátce hovořil s nejdůležitějšími partnery České republiky, jejíž zájmy ve Varšavě hájí,“ vzkázal tehdy pro Blesk.cz z Varšavy. 

  Veřejnost však zaujalo také foto Zemanova vztyčeného ukazováčku směrem k německé kancléřce Angele Merkelové. Gesto mělo patrně co do činění s uprchlickou krizí. „Pokud jde o krátký pozdrav se spolkovou kancléřkou, v tuto chvíli nebudu jeho obsah komentovat. Snímek je více než vypovídající. Mohu pouze konstatovat, že kritické názory pana prezidenta na předchozí vítací politiku jsou dobře známy,“ dodal z místa pro Blesk.cz Ovčáček.

   

   

   

 • 5.Vítání byla chyba

  „U nás politiků je taková tendence, že když něco prohlásíme, tak se toho držíme, i když tomu fakta odporují. Já jsem před chvíli přiznal, že jsem změnil názor ohledně držení zbraní. Myslím, že i paní kancléřka by měla změnit názor. Willkomen kultur se ukázala jako nesmyslná, ani Německo nedokáže zvládnout takový nápor uprchlíků, zvláště pokud jsou mezi nimi džihádisté,“ vzkázal Zeman kancléřce během 7. dílu pořadu S prezidentem v Lánech. Ten se natáčel aktuálně – na konci července. 

  Video Zeman v Lánech kritizoval Angelu Merkelovou. - redakce Blesk

   

 • 6.Přivítá ji v Praze

  Ve čtvrtek přivítá Zeman Merkelovou na Pražském hradě. Jiří Ovčáček si nezapomněl rýpnout do předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky, když uvedl, že na rozdíl od něj se prezident nebude vyhýbat tématu migrační krize. Ta totiž podle oficiálních zpráv nemá být tématem jejich jednání. Místo toho vezme kancléřku do vědeckého centra ČVUT.

  Takto se Zeman setkal s Merkelovou ve společnosti ruského prezidenta Putina v roce 2014.Takto se Zeman setkal s Merkelovou ve společnosti ruského prezidenta Putina v roce 2014. | EPA

  „Diskuse s paní kancléřkou bude jistě velmi zajímavá a důležitá. Oproti panu tajemníkovi Prouzovi, a tím tedy i panu premiérovi, chce pan prezident debatovat o celé škále témat. Od brexitu po migrační vlnu, se kterou jsou spojeny teroristické útoky v EU,“ uvedl pro Blesk.cz mluvčí Hradu Jiří Ovčáček.

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

lesnismes ( 21. srpna 2016 23:24 )

Gofuckyouself

starypes ( 21. srpna 2016 16:03 )

A co když se smějeme jenom podobně hloupým názorům duševně jednoduchých lidí.

nezadat1 ( 21. srpna 2016 14:21 )

 Cvakne si na kuráž trochu moravské slivovičky a tu sviň u nakopne pěkně do řiti.

lesnismes ( 21. srpna 2016 13:53 )

Zemen muze tak jedine tepat toho sveho slouhu (mluvciho).Pred frau Merkel ale stahl svuj opelichanej vocas ,uctive a ponizene zasalutoval a byl rad, ze malemu a chudemu cesku zatim jeste padaji drobky od bohate prostreneho nemeckeho stolu. Buh zehnej Merklove a Nemecku a jejich muslimove nejsou Cesky problem !!Do zhysterizovaneho ceska se zadni muslimove nechystaji a ani tam zadni neziji .

lillyli ( 21. srpna 2016 12:15 )

Já jsem si to přečetla celé a jsem překvapená, kam až je schopen zajít, aby uspokojil svoje ego. Zeman je prostě starý šejdíř a nic jiného. Vždy mě fascinuje, jak si k pitomým a vulgárním komentářům tady často připojujete vychechtaného smajlíka. To se smějete svojí hlouposti?

Zobrazit celou diskusi
Další videa