Čtvrtek 22. února 2024
Svátek slaví Petr, zítra Svatopluk
Oblačno, déšť 9°C

Zeman je trojský kůň Ruska, tvrdí autoři studie o dezinformačních webech

Autor: Václav Lang - 
28. července 2016
12:10

Prezident Miloš Zeman hraje stěžejní roli na české dezinformační scéně, v podstatě je trojským koněm Ruské federace. Na základě své studie to tvrdí think-tank Evropské hodnoty, který zkoumal problematiku dezinformačních kanálů v českém prostředí. Hradní mluvčí Jiří Ovčáček v reakci naznačil, že organizace je trojským koněm vládní sociální demokracie.

„Zásadní roli na české dezinformační scéně hraje osoba prezidenta Miloše Zemana,“ tvrdí Jakub Janda, zástupce ředitele organizace. Většina dezinformačních webů podle něj plní úlohu prezidentových obránců. 

 

„Miloš Zeman v českém prostoru hraje roli trojského koně Ruské federace, kdy systematicky přebírá a opakuje základní teze pozice Kremlu. Opakovaně je tak ruskou propagandou využíván a vykreslován jako Putinův přítel,“ stojí v závěrech studie. 

 

Jakub Janda na čtvrteční tiskové konferenci Evropských hodnot Jakub Janda na čtvrteční tiskové konferenci Evropských hodnot | Václav Lang, Blesk.cz

 

Na dotaz, zda není výrok o trojském koni příliš tvrdý, Janda odpověděl, že nikoli. Vychází prý z nemožnosti prokázat Zemanovo finanční a osobní propojení na představitele Ruska, zároveň jeho dlouhodobá vyjádření jsou „v linii toho, co tvrdí Ruská federace, a je to naprosto v rozporu s pozicemi Severoatlantické aliance, respektive našich spojenců“. Takových prezidentových výroků je pak podle něj plný ruský mediální prostor.  

 

Video  Vztahy s Českem ochladly, stěžoval si Putin Zemanovi v Číně.  - David Vaníček
Video se připravuje ...

 

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček se proti tvrzení ohradil. „Jde o bezobsažné žvásty jako opsané z normalizačních příruček ze 70. let minulého století. Jediné, co je na celém příběhu důležité, je financování ‚nevládních‘ Evropských hodnot: 200 000 korun od Škody Transportation. Bývalý šéf firmy kandiduje za ČSSD, 342 500 korun od ministerstva školství vedeného ČSSD, 31 000 korun od ministerstva zahraničí vedeného ČSSD. Na místě je legitimní otázka, zda nejde o obcházení volebních kampaní,“ uvedl pro Blesk.cz Ovčáček.  

 

 

 

Autoři studie se zaměřili na 39 českých webů – jedná se o množinu těch, které jsou aktivní a mají vyšší čtenost. Jejich hlavními znaky je netransparentnost, anonymita či hustá personální provázanost. V Česku ji prý má na svědomí zhruba stovka lidí, kteří různě participují na několika webech. Většina z nich má proruské směřování. Kritériem pro označení webu za dezinformační je jednak nepravdivé informování a jednak vědomá snaha lhát. 

 

Z analýzy vyplynulo, že mezi hlavní tvůrce dezinformací v Česku patří weby AC24, Sputnik CZ, Svět kolem nás, První zprávy, Aeronet nebo Nová Republika. Webům, které slouží jako dezinformační platformy, kraluje server Parlamentní listy. Ty byly také mezi třemi jedinými weby, které analytikům odpověděly na dotazy ohledně vlastnické struktury a dalších informací. Z výzkumu společnosti STEM pro Evropské hodnoty nicméně vyplynulo, že 25 procent lidí víc důvěřuje těmto alternativním zdrojům než tradičním médiím. 

 

Dá se proti dezinformacím nějak bojovat? Podle Jandy se většina z nich pohybuje v rámci svobody slova, i když část z nich by zřejmě mohla být žalovatelná za šíření poplašné zprávy nebo hanobení národa, rasy či skupiny osob. „Já bych velmi varoval před kriminalizací, protože to vytvoří dojem, že je tady jedna velká pravda a stát se brání zákonem a zakazuje. My rozhodně nevoláme po zakazování těch webů. To by bylo velmi kontraproduktivní,“ odpověděl na dotaz Blesk.cz.   

 

Prezident Miloš Zeman bude v neděli hostem pořadu Blesk.cz S prezidentem v Lánech. Dívejte se živě od 11:00 na tv.blesk.cz.

 

 

 

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

stacho ( 30. července 2016 13:40 )

Skus tou svojí palici o beton možná procitneš...

tgbg ( 28. července 2016 16:28 )

Putin a Zeman politici bez mozku a s nesprávným usudkem!!!!Lidi bijte a likvidujte ten lidský odpad islámský a každou muslimskou tlamu zarostlou a zabte každého araba, muslima od parchanta po dedky a baby muslimské! Je to jen lidskej póvl, odpad, hnůj co myslí jen na vraždění kohokoliv, kdo neuznává uchyla Mohameda, teplouse Alláha a proroka co ho kouřil! Je to pedofilni uchylna víra, zoofilii milují muslimský tlamy! SMRT ISLÁMU, ISIS A KAŽDÉMU, KDO JE PODPORUJE!Rusko 30 000 000 muslimů,kterými chce Putin zaplavit EVROPU!!!!!

milan1959 ( 28. července 2016 15:37 )

Kolik ti platí soudruhu?

milan1959 ( 28. července 2016 15:34 )

Co bereš soudruhu

ivoadIer ( 28. července 2016 15:24 )

Tvýho citroona fotr!!!!

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa