Čtvrtek 29. února 2024
Svátek slaví Horymír, zítra Bedřich
Oblačno 11°C

Czexit? Odmítám, říká Sobotka. Unie ale musí víc naslouchat občanům

Autor: všm - 
21. července 2016
08:45

Britové se rozhodli v červnovém referendu po čtyřech dekádách odejít z Evropské unie. Na to zareagovala převážně krajní pravice voláním po odtržení dalších států a faktickém rozpadu společenství. Touha po referendu o „czexitu“ se objevila i v Česku. Tento nápad ale premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) odmítá.

„EU poskytuje významné prostředky, aby se vyrovnala životní úroveň mezi zeměmi - západními i východními. Trochu se ale vychýlil vliv jednotlivých institucí. Fakticky se posílil vliv Evropského parlamentu a Komise, oslabila se Rada, která má vazbu na realitu v jednotlivých zemích. To je chyba,“ zareagoval premiér na otázku divačky, kterou položila skrz pořad Blesku Ptám se, pane premiére. V něm se dotazovala na možné referendum. 

Podle Sobotky je třeba, aby EU více respektovala různorodost. „Země se musí samy rozhodnout, jak se chtějí moc integrovat. Nicméně EU je pro nás garantem pracovních míst a sociální stability. Bez volného trhu by naše země nebyla shcopná vytvářet řadu pracovních míst,“ popsal premiér.   

Britové se v červnovém referendu rozhodli, že jejich země po více než 40 letech vystoupí z Evropské unie. 

Po sečtení hlasů ve všech 382 britských obvodech se pro brexit (odchod z Unie) vyslovilo 51,9 procenta hlasujících, tedy přes 17,4 milionu, zatímco v EU chtělo setrvat necelých 48,1 procenta, což je 16,1 milionu. Odchod z EU podpořily zejména venkovské oblasti Anglie a také menší města. Naopak obyvatelé velkých měst byli proti, avšak ne v tak silné míře, jak se předpokládalo. Prakticky celé Skotsko hlasovalo pro setrvání v EU, baštou brexitu se naproti tomu stal Wales.  

VŠE O BREXITU ČTĚTE ZDE  

Na celý záznam se podívejte zde:

Video  Ptám se pane premiére - celý záznam 072016  - Blesk.cz
Video se připravuje ...Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

hejhej ( 23. července 2016 19:35 )

Unie podle Sobotky musí víc naslouchat občanům. Opět se projevil Sobotka jako idiot. On naslouchá občanům ??? Proč nechce referendum, když ho občané chtějí? Odporný ksicht a ještě odpornější charakter.

ad-ga ( 21. července 2016 17:49 )

Sobotka nemá co odmítat. Chtělo by to referendum, už aby šel od válu, nadělá víc škody jak užitku

dzery ( 21. července 2016 13:55 )

Všechny parlamentní strany parří naházet do Vltavy.

hejhej ( 21. července 2016 13:33 )

Sobotka nemá právo mluvit za občany. Nedovolí referendum, protože ví výsledek. Sobotka jde proti lidem tohoto státu a mělo by se to ČSSD spočítat už v komunálních volbách: Nevolit ČSSD, stejně jako ODS, TOP09 a KDUČSL. Z těchto stran už sedí v PS a střídavě ve vládách hodně žab na prameni, kteří páchaji jenom zlo!!!!

dalnobojcik ( 21. července 2016 10:29 )

Czesko se musi urychlene zbavit takovych lidi jako je nas premier.Nenasloucha volice a jen mele tu svou.Je nutne zbavit se ho jakymkoliv zpusobem.Skodi nasemu statu uz dlouho.I nedemokraticke zbaveni se jeho je pro stat prinosem.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa