Schwarzenberg: Puč byl pro Erdogana perfektní. Sblížení s Putinem není náhoda

Autor: zst - 
19. července 2016
14:05

Amatérismus, nebo profesionální a povedená práce? Spíše k druhé variantě se v otázce tureckého puče přiklání exministr zahraničí a šéf sněmovního zahraničního výboru Karel Schwarzenberg (TOP 09). Turecký prezident se podle něj několik dní před „převratem“ nápadně sblížil s ruským prezidentem Vladimirem Putinem a otočil i v rétorice kolem syrského diktátora Bašára Asada.

„Otázkou vždycky je, kdo takový státní převrat zinscenuje. Ale je nápadné, že čtrnáct dní před tímto státním převratem se prezident Erdogan smířil s prezidentem Putinem, narovnal tak vztahy s Ruskem a též vyslal signál, že netrvá na tom, aby prezident Asad byl na jeho jižní hranici opravdu odstraněn,“ napsal čestný předseda TOP 09 na sociální síti.

Pokus o převrat v Turecku je tak podle něj spíše „puč naruby“. Podnícen prezidentem Erdoganem, který ho pak rychle potlačil, aby upevnil svou pozici a „vyčistil“ opozici. Erdogan si omluvou Rusku za sestřelení stíhačky, která se údajně dostala nad turecké území ze Sýrie, pojistil bezpečí z jedné strany. Z druhé se mu povedlo totéž, když přestal volat po konci Bašára Asada.

VŠE O PŘEVRATU V TURECKU ČTĚTE ZDE

„Tudíž nemusel mít obavy, že by mu z těchto stran hrozilo nějaké nebezpečí. Pak prohlásil, že plánuje čistku v armádě,“ dodal Schwarzenberg. To už se v Turecku v posledních letech odehrálo několikrát a je tak prý možné, že se vysocí představitelé armády radili, co dělat.

Nevylučuji, že se objevil našeptávač a řekl: ‚Udělejte konečně něco, než zavře i vás samotné.‘ Vše bylo ovšem připraveno tak, že to nemohlo mít naději na úspěch. Výsledek je, že údajný puč armády byl ve velmi krátké době potlačen,“ míní nejvyšší představitel české diplomacie z let 2007 až 2013.

Erdogan chtěl všechno, včetně oslabení opozice

Téměř tři stovky mrtvých, 1500 zraněných, tisíce zatčených vojáků a policistů. To jsou výsledky víkendového pokusu o svržení prezidenta Erdogana. Pokud za ním skutečně stojí on sám, povedl se mu náramně a jeho opozice utrpěla debakl.

„Už prohlásil, že čistky budou dále probíhat a nastanou změny v institucích. Jsou zatýkáni nejenom důstojníci a policisté, ale i soudci, podle posledních zpráv je jich již více než šest tisíc. Ať bylo pozadí těchto událostí jakékoli, jednoznačné je, že celá tato akce vyzněla zcela ve prospěch prezidenta Erdogana, který je teď opravdu pánem Turecka,“ komentoval výsledek Schwarzenberg s tím, že je to zvláštní. „Z tohoto hlediska se to tedy zdá jako perfektně provedený puč,“ dodal.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

tgbg ( 19. července 2016 18:58 )

Dva islámští hrdlořezové a váleční štváči: Putler a Erdogan.

sendrasak ( 19. července 2016 18:19 )

majojo ( 19. července 2016 17:14 )

Když tohle trdlo knížecí má něco proti Erdoganovi, tak ten určitě jedná správně.

flesch2z ( 19. července 2016 17:13 )

Náhoda není ani to, že Erdogan byl hned po Rusku i v Řecku a proto je zajímavé, že pučicté uprchli právě do Řecka. Nejsou to jen "pučisté"? Pokud je Řecko nevydá, tak věřím, že ano, obzvlášť, pokud puč zinscenoval Erdogan. "Špičky" EU budou chtít vyčkat až jak se vyvine v Turecku trest smrti, do té doby je (islámisty-"pičisty") nevrátí a pokud bude trest smrti přijat, pak je na 100% nevrátí. A o to Edrdoganovi jde, zaseje semeno radikálního islámismu, o které bude pečováno jako o prasata v žitě.

salto ( 19. července 2016 16:02 )

Mě to nezaráží, Putin má přeci prsty ve všem, tedy ten puč organizoval on

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud