Středa 27. září 2023
Svátek slaví Jonáš, zítra je Den české státnosti / Václav
Polojasno 22°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

„Krávy prdí.“ Kalousek a Babišův muž u zelené nafty rozebrali kravské větry

Šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek (vlevo), předseda TOP 09 Miroslav Kalousek a krávy
Šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek (vlevo), předseda TOP 09 Miroslav Kalousek a krávy  (Autor: Blesk - Aneta Schürgerová, Ladislav Křivan, ČTK a Profimedia)
Autor: Zuzana Štíchová - 
13. července 2016
13:00

Prdící krávy. Takové dílčí téma přinesla sněmovní debata o zelené naftě, kterou chtěl ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) po podnikatelích v rostlinné výrobě přiřknout i kolegům z živočišné výroby. Podle předsedy TOP 09 Miroslava Kalouska zemědělství vytváří zhruba 15 procent skleníkových plynů v rámci celé EU. Že krávy prdí, potvrdili i šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek nebo ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Poslanci se sešli naposledy před sněmovními prázdninami.

„Zvláště úsměvný je argument, že zavedení zelené nafty pro živočišnou výrobu přispěje ke zvýšení ochrany ovzduší a přírody rozšířením pastev pro zvířata. Dovolte mi uvést data z Evropské komise, podle kterých se zemědělství dnes podílí na celkové produkci skleníkových plynů v Evropské unii zhruba 15 %, a to zejména kvůli metanu,“ uvedl v úvodu projednávání novely zákona o spotřebních daních Kalousek, který dělal zákonu zpravodaje. A reakce na sebe nenechaly dlouho čekat.

„Zaznělo tady dneska, že zemědělci mají velký problém v tom, že produkují skleníkové plyny [...], protože ty krávy prdí. A to je ten velký problém. A proto my nebudeme, jak říkal kolega zpravodaj, podporovat zemědělce, protože jejich krávy prdí a vytvářejí skleníkové plyny,“ rýpl si místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek.

Korunu debatě o trávení českého skotu dal ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). „Ano, krávy opravdu prdí,“ přisadil si.

Úsporné opatření nebo prostor pro daňové úniky?

Největší pře se však vedla o to, zda jde skutečně o pomocnou ruku českým zemědělcům, jak tvrdí ministerstvo zemědělství, nebo zda jde o prostor k daňovým únikům. O tom je pro změnu přesvědčena opozice.

„Vratka ze spotřební daně z minerálních olejů, slangově nazývaná zelená nafta, byla v roce 2011 novelou zákona o spotřebních daní touto Poslaneckou sněmovnou zrušena. Byla zrušena nikoliv jako úsporné opatření. Byla zrušena jako administrativně nákladná distorze, která nepochybně vedla a vede k poměrně masivním daňovým únikům,“ přesvědčoval poslance Kalousek s tím, že argument ochrany životního prostředí je „plk“.

Z úlev navíc podle něj bude mít přímo zisk jak ministr financí Andrej Babiš (ANO) a jeho Agrofert, tak i ministr zemědělství a zemědělec Marian Jurečka (KDU-ČSL).

miro 49 ( 21. října 2016 14:15 )

Dohadování o kravském prdu, to je téma, které naši poslanci skutečně ovládají,(jako jediné), a politiku by měli nechat těm, co to skutečně chtějí dělat.

lobotom ( 18. července 2016 23:39 )

Nesnažte se nám nakecat, že tu vzniknou nějaké malebné pastviny. V naprosté většině jde jen o monokulturní pole trávy, které se seče obrovskými sekačkami, a pokud tam vůbec předtím něco žilo, tak při sklizni to spolehlivě zmasakrují. Zbytečně zabraná a zničená několikanásobně větší plocha půdy. Jen aby vám náhodou nesplaskly nadutý pupky.

pajojo ( 13. července 2016 16:46 )

pr*del

pajojo ( 13. července 2016 16:38 )

***?

pajojo ( 13. července 2016 16:28 )

dobrá informace k prdu

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud