Sobotka chce do čela BIS Koudelku. Důstojníka se zkušenostmi ze zahraničí

Autor: zst, ČTK - 
14. 7. 2016
11:50

Odcházejícího šéfa Bezpečnostní a informační služby České republiky Jiřího Langa má nahradit Michal Koudelka. Navrhl ho premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), bezpečnostní výbor Sněmovny nominaci jednohlasně podpořil, rozhodnout musí ještě vláda. Koudelka je zkušený důstojník rozvědky, který má zkušenosti z Velké Británie nebo Kanady.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) na jednání bezpečnostního výboru Sněmovny navrhl na nového šéfa Bezpečnostní informační služby (BIS) jejího dlouholetého pracovníka Michala Koudelku. Nahradí zřejmě Jiřího Langa, který požádal podle Sobotky na začátku června o odvolání. Lang sám na jednání výboru Koudelku podpořil. Po projednání ve výboru musí šéfa BIS jmenovat vláda.

O odchodu Langa z čela BIS se mluvilo už loni na podzim. V čele české kontrarozvědky stál 13 let. O odvolání Lang podle Sobotky sám požádal 6. června. Lang důvody žádosti nechtěl rozebírat.

Končící šéf Bezpečnostní informační služby (BIS) Jiří Lang už má zřejmě svého nástupce.Končící šéf Bezpečnostní informační služby (BIS) Jiří Lang už má zřejmě svého nástupce. | ČTK

Podle ČTK se Koudelka narodil v roce 1965. Vystudoval ČVUT, v BIS pracuje už od devadesátých let - podle Práva od roku 1992. Oddělení kontrašpionáže vede deset let.

Na jednání výboru Koudelka řekl, že chce, aby BIS byla pod jeho vedením apolitická, profesionální, striktně jednala podle zákona a byla okamžitě schopna reagovat na hrozby, které před Českou republikou mohou stát.

Novým šéfem Bezpečnostní informační služby má být Michal KoudelkaNovým šéfem Bezpečnostní informační služby má být Michal Koudelka | ČTK

Podle bezpečnostního analytika Jana Schneidera je dobře, že do čela informační služby zamíří člověk přímo zevnitř úřadu. „Podle životopisu byl přímo v operativě, což je dobře,“ uvedl pro server Lidovky.cz Schneider.

„Návrh premiéra má sám o sobě velkou váhu, v konečném důsledku ale šéfa jmenuje celá vláda. Měl by projít, pokud nikdo z ministrů nepřijde s nějakou zásadní námitkou, což ale nepředpokládám, když je ve službě už tolik let,“ doplnil expert.

Pokud nové jméno schválí vláda, měl by se Koudelka své funkce ujmout začátkem srpna.

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

flesch2z ( 14. července 2016 16:50 )

Podplacený bonbzák Koudelka, ten bude stejný vlastizrádce jak Sobotka, jinak by ho nenepřijal.

anno ( 14. července 2016 15:29 )

Sobotka má strach už z vlastního stínu, proto dosazuje na postu BIS/stb/ svoje lidi, ale jeho dny jsou stejně sečteny!!!!!!!

zdenek43 ( 14. července 2016 14:12 )

........počátkem osobnostního konce Vladimíra Špidly se stal okamžik, kdy propadl čtení bezpečnostních svodek a tento svět nadřadil světu reálnému..... Vladimír Špidla Sociálnědemokratický premiér Vladimír Špidla proslul zálibou ve čtení svodek BIS........

jajas ( 14. července 2016 13:53 )

Koudelku? Tak jednoho znám! Ve filmu "Jáchyme hoď ho do stroje" ho hrál Sobota a je z STS Chvojkovice-Brod! No tak jestli to bude také takový průšvihář........

zdenek43 ( 14. července 2016 13:35 )

...V Listopadu bil studenty, teď ve Sněmovně hlídá kromě BIS i policii... duben 2014--Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček, který v roce 1989 jako příslušník SNB tvrdě zasahoval proti demonstrantům, se před několika dny stal předsedou poslaneckého podvýboru pro policii. Jde tak o další funkci, kterou kontroverzní poslanec zastává. Je také členem komise pro kontrolu Bezpečnostní informační služby (BIS)... .....Předsedou poslaneckého podvýboru pro Policii ČR, obecní policie a soukromé bezpečnostní služby byl Zdeněk Ondráček (KSČM) zvolen na konci března. Poslanci jej do funkce zvolili i přesto, že na konci minulého roku vyvolalo vlnu odporu veřejnosti, když se bývalý člen represivních složek komunistického režimu stal členem speciální komise kontrolující Bezpečnostní informační službu....navrhl pana poslance Ondráčka. Ten byl poté zvolen," řekl jeden ze členů podvýboru Jeroným Tejc (ČSSD), který prý pro zvolení Ondráčka zvedl ruku, stejně jako všichni přítomní členové komise. Nikdo jiný nekandidoval. ++++Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček, který do Sněmovny šel za hradecké komunisty, byl v lednu 1989 jako příslušník SNB u toho, když policie v Praze tvrdě zasáhla proti demonstrujícím studentům během Palachova týdne. Pro časopis Mladý svět tehdy přiznal, že mlátil lidi obuškem. +++++

Zobrazit celou diskusi
Další videa