
Další zástupce bezpečnostních složek končí: O odchod požádal šéf BIS Lang

Ministr vnitra Milan Chovanec v pondělí oznámil, že o odchod ze služby požádal šéf Bezpečnostní informační služby (BIS) Jiří Lang. V tajných službách je Lang, v současné době generálmajor, přitom už od 90. let, BIS řídí od roku 2003.
Kdy Jiří Lang z čela Bezpečnostní informační služby (BIS) odejde, to novinářům ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) neupřesnil. O odchodu šéfa BIS se však mluví už několik měsíců.
Chovanec zároveň odmítl informace o tom, že by měl být v blízké době odvolán ředitel Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ) Dušan Navrátil. Jedním z kandidátů, kteří by mohli Navrátila nahradit, je podle dnešní Mladé fronty Dnes právě Lang.
„V každém případě tady existuje dopis pana ředitele Langa o tom, že chce opustit službu, to je oficiální informace. Ale o NBÚ nevím nic,“ řekl Chovanec.
Langa do funkce šéfa BIS jmenovala vláda před 13 lety. O jeho odchodu se mluvilo už loni na podzim, v říjnu pak byl povýšen do hodnosti generálmajora. BIS působí na území České republiky a jejím úkolem je získávat informace o terorismu, extremismu, nelegálním obchodu se zbraněmi, ale také o činnosti cizích zpravodajských služeb v Česku.
Ředitele BIS jmenuje vláda po projednání ve výboru Poslanecké sněmovny příslušném ve věcech bezpečnosti. Z výkonu své funkce je ředitel BIS odpovědný vládě, která ho též odvolává. Jiří Lang vedl BIS od června 2003, jeho předchůdcem byl Jiří Růžek.
BIS se pod Langovým vedením nevyhnula skandálům
Za Langova dlouholetého vedení se BIS nevyhnula několika skandálům. Pozornost vzbudila například aféra bývalého důstojníka BIS Jaroslava Kukačky, kterého v roce 2007 navrhl státní zástupce obžalovat ze zpronevěry. Údajně zpronevěřil zpravodajské službě 160 000 korun. Kukačka byl již v roce 2005 z BIS propuštěn
Lang v říjnu 2007 potvrdil únik tajných informací BIS. Data o tři roky dříve prý vynesl bývalý pracovník služby. Tajné informace měly být ohroženy, ale nikoli zneužity. Premiér Mirek Topolánek (ODS) řekl, že Lang není za únik odpovědný. V březnu 2008 inspekce BIS kauzu odložila, nejednalo se podle ní o trestný čin.
V březnu 2010 sněmovní komise pro kontrolu BIS oznámila, že nezjistila, že by kontrarozvědka porušila zákon při údajném sledování loterijní společnosti Sazka. Zároveň však vzala na vědomí, že BIS neposkytla členům komise část informací, a to ze zákona.
Senátor Jaromír Štětina (za TOP 09) obvinil v roce 2011 Langa ze zneužití pravomoci v kauze bývalého důstojníka BIS Vladimíra Hučína. Tvrdil, že BIS se podílela na Hučínově kriminalizaci. V roce 2008 podal Štětina na kontrarozvědku v této věci také trestní oznámení, policie případ odložila.
Na jaře 2012 začala BIS čelit kritice kvůli možnému úniku odposlechů hovorů bývalého pražského primátora Pavla Béma a lobbisty Romana Janouška. Tehdejší premiér Petr Nečas (ODS) se ale za Langa postavil s tím, že je kvalitním ředitelem, který je „apolitický, slouží této zemi, je vůči ní oddaný a loajální celou svou službou“.
V souvislosti se změnami v předních bezpečnostních útvarech se v poslední době přitom mluvilo především o reorganizaci policie. Během chystané reformy se mají sloučit pod jednu velkou centrálu protimafiánský a protikorupční útvar, tedy ÚOOZ a ÚOKFK. Kvůli tomu se o odchod do civilu rozhodl požádat ředitel prvního z nich Robert Šlachta. Proč nyní odchází šéf BIS Jiří Lang není prozatím jasné.
BIS Lang byl dosazen modrými ptáky v čele s : Klausem, Topolánkem + jeho pikolíkem Dalíkem, Langerem, Nečas-Nagyovou atd.