Sobota 23. září 2023
Svátek slaví Berta, zítra Jaromír
Zataženo 17°C

Chovanec prý židli Šlachtovi nebral. Kalousek hřímal: „Za všechno mohu já“

Autor: Jaroslav Šimáček - 
28. června 2016
20:40

Poslanci si vydupali zřízení vyšetřovací komise kvůli dění kolem policie. Úterní jednání ve Sněmovně se totiž částečně točilo i kolem sporů o reorganizaci policie. Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) ji opět hájil a upozorňoval, že šéfovi ÚOOZ Robertu Šlachtovi nikdo židli nebral. Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO), který se zřízením komise nesouhlasil, to schytal nejen od opozice. A Miroslav Kalousek (TOP 09) ironicky dodával, že za všechno může on.

Bez premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) či vicepremiéra Andreje Babiše (ANO) probíhala v úterý ve Sněmovně další politická vřava kvůli reorganizaci policie. Jejím vyústěním pak bylo vytvoření sněmovní vyšetřovací komise k činnosti policejního prezidenta, příslušníků ÚOOZ a olomouckého vrchního státního zastupitelství. 

Proti tomuto záměru vystoupil ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO). „Má-li se něco vyšetřit, nejdříve musí být podezření,“ říkal poslancům. „Mám pocit, že jestli se všichni shodli, že tady má být vyšetřovací komise, na tom, co asi má vyšetřit, se tady rozhodně všichni neshodují,“ tvrdil Pelikán.

Varoval před tím, že komise získá „ničím neomezený mandát, který je omezený pouze osobami“, a že bude moci řešit cokoliv, co dělalo asi 500 lidí v posledních pěti letech. Pelikán to však ve Sněmovně pořádně schytal.

Chovanec: Pojďme to šetřit! Šlachtovi prý židli nebrali

Do Pelikána se pustil mj. ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Ten hájil nejen myšlenku vzniku vyšetřovací komise, ale celou reorganizaci policie, kterou podepsal.

„Pan ministr Pelikán říká, že zadání (komise) je tak vágní, že vlastně se dá vyšetřovat pět let dopředu. Vážený pane ministře, vždyť vy mě obviňujete už několik týdnů, že ta organizace byla ze dne na den, tak jakých pět let? Vždyť vy sám říkáte, že to bylo šito horkou jehlou, že je to během jednoho a půl měsíce, tak o jakých pěti letech hovoříte? O těch reorganizacích se opravdu mluvilo mnoho a mnoho a mnoho let,“ říkal poslancům Chovanec.

Video  Milan Chovanec ve Sněmovně promluvil o reorganizaci policie a vyšetřovací komisi.  - Blesk - Jaroslav Šimáček
Video se připravuje ...

A snažil se poslancům vysvětlit, jak on sám chápe policejní reformu. „Ten proces znamená to, že se se vytváří manažerská střecha z dvou útvarů (ÚOOZ a ÚOKFK - pozn. red.), které spolu prostě nespolupracují ideálně a tak, jak by chtěly policejní špičky. Z těchto dvou útvarů 7 manažerů, 2 ředitelé a 5 náměstků se mělo stát součástí té střechy, kde je 8 míst,“ vypočítával Chovanec.

Jeden z ředitelů - šéf ÚOOZ Robert Šlachta - s reformou nesouhlasí a požádal o odchod do civilu. Chovanec se nad tím podivoval. „Já bych rozuměl, že někteří policisté se toho výběru zúčastní, neuspějí a pak to kritizují. Ale nepokusit se tu funkci získat, odejít a vytvářet tady určitou politicko-mediální kauzu? Pojďme to šetřit, pojďme tu komisi stvořit, ať začne rychle pracovat,“ vyzýval Chovanec.

VIDEO: Podívejte se, jak vznikly problémy kolem policie.

Video  Čím pálí Babiš a Chovanec ve vládní přestřelce kolem Šlachty a policie  - Jaroslav Šimáček, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Útok na Pelikána: „Pane ministře, co tady ještě děláte?“

Vyšetřovací komisi navrhovala ČSSD a TOP 09. Poslanec Kalouskovy Topky Daniel Korte se do Pelikána opřel nejostřeji: „Pan ministr (Pelikán) oznámil světu a lidstvu, že bude-li schválena reorganizace policie, odstoupí... Já se ptám, pane ministře, co tady ještě děláte?“

Pelikána se lehce zastal poslanec a šéf sněmovního bezpečnostního výboru Roman Váňa (ČSSD), který upozornil, že Pelikán uváděl, že zváží odstoupení. Váňa však také myšlenku vyšetřovací komise hájil. Upozorňoval, že „vysocí důstojníci ÚOOZ jsou připraveni sdělit nějaké závažné informace“, ale že by to nemělo být na zasedání Sněmovny, ale právě v rámci komise, která může předvolávat svědky a spolupracovat i s policií.

Jiný sociální demokrat a šéf Sněmovny Jan Hamáček však upozorňoval, že zřízení komise není bodem, který spadá pod ministerstvo spravedlnosti, ale pod Sněmovnu. „Prosím, nechte to na nás,“ říkal Hamáček Pelikánovi. „Po vystoupení pana ministra Pelikána mám dojem, že je to ještě vážnější, než jsem si myslel,“ reagoval předseda KSČM Vojtěch Filip. A i on nakonec ruku pro komisi zvedl.

Poněkud ironicky k celé záležitosti přistoupil Miroslav Kalousek (TOP 09). Nejprve uvedl, že není úkolem Poslanecké sněmovny formulovat podezření. „Jsem schopen se smířit v duchu všeobecného konsenzu, že za všechno – i v rámci policejní reformy – mohu já, že jsem to byl pravděpodobně já, kdo realizoval schůzkovou činnost s vaším předsedou,“ narážel šéf Topky na spekulace o kontaktech mezi Andrejem Babišem a Robertem Šlachtou, které vicepremiér popírá.

„Klíčovou otázkou je vyšetření vazby Andreje Babiše a pana plukovníka Šlachty, jak to v minulosti bylo a je, proč se odehrává tanec posledního měsíce,“ navázal na Kalouska Marek Benda (ODS).

Snahu o zřízení komise se ještě pokoušel nabourat poslanec Milan Brázdil (za ANO). Ten navrhoval, aby měla místo sedmi celkem 200 členů. Pro jeho návrh se vyslovil on sám a tři další poslanci z celkem 137 přítomných.

ČTĚTE VÍCE: Vše o reorganizaci policie

vlasta1 ( 30. června 2016 09:51 )

Je to ubohost takto nedemokraticky a hulvátsky reagovat na lidi které zvolila většina voličů. zajímalo by mně co jste ve svém životě dokázal vy? Asi moc né jinak by jste nebyl takto zakomplexovaný.

hejhej ( 29. června 2016 10:02 )

Blábolům Chovance snad nikdo nevěří. Proč nedovolili, aby pan Šlachta promluvil? Obavy, aby se veřejně nepotvrdila zlodějna politiků, předeším Sobotky za OKD. Oni mu židli nevzali, jenom mu nedovolili vyšetřovat zlodějské politiky,

panda82 ( 29. června 2016 07:40 )

To zase kecáš, že? prověř si to

panda82 ( 29. června 2016 07:37 )

A kdo se hádal, vždy%t se mrkněte je tam poloprázdno a pusto, platy jdou tak vlastně o nic nejde, poslanci šli na jiné posty, jen probůh, aby neměli souběh platů za jeden den, jak se mrknete na jejich daň přiznání tak příjmy odpovídají, že měsíc má nejmíň 40 dnů, jak to všechno stihnou, takže radši Šlachtu odstranit, aby nebylo dusno.

1pravda1 ( 28. června 2016 23:45 )

Pokud se má vyšetřovat reorganizace policie, tak proč tu reorganizaci nepozastaví? Od začátku to smrdí a to velmi, ta rychlost, ta tajnost! Pokud se ukáže, že reorganizace byla účelově udělána proto, aby se rozprášil ÚOOZ, tak snad Chovanec a jeho schvalovatel Sobotka podají demisi!!! Po všech připomínkách, bezpečnostní radě státu to ten křívák Chovanec urychleně podepsal, asi ví proč, ČSSD teče do bot a tak chce rychle všem zavřít pusy. PODPIS REORGANIZACE MUSÍ BÝT ODVOLÁN A REORGANIZACE ZASTAVENA DO UKONČENÍ VYŠETŘOVÁNÍ. JAKO SNĚMOVNA BUDE VYŠETŘOVAT A POLICIE POKRAČOVAT V TOM, CO SE VYŠETŘUJE?

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud