Pátek 1. prosince 2023
Svátek slaví Iva, zítra Blanka
Zataženo, sněžení 0°C

Ostrý koaliční spor o mýto. Chovanec: Hrozí ztráta 8 miliard. Ťok: Hysterie

Autor: Jaroslav Šimáček - 
4. července 2016
12:35

V poslední době je těch třecích ploch mezi vládními partnery ČSSD a ANO více. Protikuřácký zákon, reorganizace policie a nyní i mýtný systém. Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) se zostra pustil do ministra dopravy Dana Ťoka (ANO). Podle Chovance hrozí, že nebudeme schopni od 1. ledna 2017 mýto vůbec vybírat. V takovém případě přijde ČR o zhruba 8 miliard ročně, varoval. Ťok to označil za snahu vyvolat hysterii. Chovancovi předhodil policejní reformu a označil jej za zlého muže ČSSD.

„Jsme těsně před pomyslným nárazem do zdi, a to v oblasti výběru mýta a uzavření dalších smluvních vztahů, ať už budou s kýmkoli,“ varoval místopředseda ČSSD a ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) na pondělní tiskovce v Obecním domě. 

Sociálním demokratům se nelíbí to, že ministr dopravy Dan Ťok hodlá bez tendru prodloužit smlouvu s rakouskou firmou Kapsch. Ta stávající, desetiletá, vyprší na konci roku. Vláda bude Ťokův materiál k mýtnému systému opět probírat na svém čtvrtečním zasedání. Kolem plánu Ťokova resortu na prodloužení kontraktu s Kapschem je však rušno delší dobu. Kontrakt by zajistil, že se firma bude o mýtné brány starat další tři roky a vyinkasuje za to 6 miliard korun.

Chovanec: Hrozí, že stát přijde o 8 miliard ročně

Ministr vnitra Chovanec si na pondělní tiskovce neopomněl rýpnout ani do šéfa koaličního partnera ANO Andreje Babiše, se kterým je ve při skrze reorganizaci policie.

„Já bych rád připomenul, že to byl Andrej Babiš, který prohlašoval v minulosti několikrát, že právě tato smlouva - smlouva na výběr mýta - byla jednou z podezřelých zakázek s velkým tunelem na veřejné peníze. A dnes jsme v situaci, kdy ministerstvo dopravy a nominanti Andreje Babiše na tomto ministerstvu dosáhli toho, že nejsme schopni podle všeho a podle českého práva jakýmkoli způsobem od 1. 1. zákonně to mýto vybírat,“ varoval ministr Chovanec.

Od Ťoka by Chovanec chtěl slyšet mj. to, zda má jeho resort připravenou náhradní variantu pro výběr kamionového mýta, třeba tisk papírových kuponů, čímž bychom se podle Chovance ale vrátili technologicky „někam do pravěku“. Otázkou je podle něj také to, zda nepřijde na řadu pokus vytvořit narychlo nějaký „Lex mýto“ v Poslanecké sněmovně.

„Na ten problém mělo hnutí ANO, tedy ministři pana Babiše, více než dva a půl roku. Výsledek je ten, že opravdu hrozí od 1. 1., že stát přijde o 8 miliard ročně a jsme v situaci, kdy to řešení na stole prostě a jednoduše není,“ pokračoval Chovanec.

Spolu s ním vystoupil na tiskovce odborný mluvčí ČSSD pro dopravu, poslanec Jan Birke. „My jsme dnes v situaci skutečně před nárazem do zdi, skutečně, protože je to 6 měsíců předtím, kdy vyprší smlouva, desetiletá smlouva a od 1. 1. 2017 je docela ve hvězdách, kdo mýto bude vybírat,“ navázal na Chovance. Birke připomenul Ťokova slova z roku 2014, kdy nastupující ministr říkal, že mýto není problémem takovým, jakým vypadá.

Ťok: Vytváření hysterie zlého muže sociální demokracie

Mýtné brány fungují v Česku na více než 1400 kilometrech dálnic, rychlostních silnic a některých komunikacích první třídy. V provozu jsou devět let a za tu dobu se na mýtném vybralo téměř 70 miliard korun. Loňský rok tato částka činila 9,7 miliardy, uvádí ČTK. 

Chovanec dodal, že rezignace ministra dopravy by v současnosti situaci nikterak nevyřešila. „Já si myslím, že rezignace pana Ťoka nevyřeší to, že stát může přijít o 10 miliard, potažmo o 8 miliard, potažmo to, že jsme se dostali do situace, kdy jsme zajatci firmy Kapsch. Ministerstvo dopravy se jim rozhodlo dát bez soutěže 6 miliard korun. To ta rezignace prostě nevyřeší,“ uvedl Chovanec.

Na Chovancovu kritiku zareagoval nedlouho poté i Ťok. Svou tiskovku svolal přímo do sídla ministerstva dopravy. A na Chovance vytáhl tolik diskutovanou reorganizaci policie.

„Já tu celou záležitost zejména tím, že byla prezentována panem ministrem Chovancem, který se k dané záležitosti nikdy nevyjadřoval, beru jako snahu najít nějaké předvolební téma. Mýto je ryze odborná záležitost, která by se měla odborným způsobem řešit. Na rozdíl například od zpackané reformy policie, do které si pan Chovanec nenechá mluvit a nechce si nechat mluvit, my bereme mýto jako koaliční projekt. Každý materiál, který šel na vládu, každý materiál, který jsme zpracovali, projednáváme s koaličními experty,“ vzkázal Dan Ťok Chovancovi. 

„Myslím si, že tady se jedná o pokus vymyslet další předvolební téma a zakrýt kauzu policie. Jsem přesvědčen, že se mýto bude vybírat, i když musím připustit, že hysterie, kterou může pan Chovanec rozvinout kolem mýta, může vést k tomu, že budou někteří členové vlády mít problémy s hlasováním,“ uvedl Ťok, a Chovance dokonce označil za „zlého muže sociální demokracie“.

Ťok je přesvědčen, že postup ministerstva dopravy je v souladu se zákonem o veřejných zakázkách. Povinnost vybírat mýto a snahu předcházet zásadním škodám vyzdvihl před případnou veřejnou zakázkou. „Jsem přesvědčen, že splním to, k čemu mě vyzývá pan premiér - a myslím si, že k tomu má docela pragmatický postoj - že budu schopen argumentačně obhájit, že ten postup je správný a bohužel není jiný,“ zopakoval Ťok. 

Ani varianta kuponů, na kterou narážel Chovanec, možná není, doplnil ministr dopravy. Přinesla by prý ztrátu 7 miliard a bylo by nutné kvůli ní měnit zákon. „Jít cestou Lex mýto, to bych Českou republiku vystavil velkému nebezpečí, a touto cestou jít nechci,“ dodal Ťok. Nový provozovatel mýta bude dle něj soutěžit transparentně, ale až později. 

Ťok přitom odmítl, že se nepohlo se situací kolem mýta ani o centimetr, označil to za demagogii, která nepatří mezi koaliční partnery. „Hodlám ve prospěch občanů této země pokračovat a vybírat mýto, přestože se tady někdo snaží rozpoutat hysterii, že mýto se vybírat nebude. Já bych jenom rád zdůraznil. My jsme zdědili zbabraný projekt nebo zbabraný právní rámec mýta, kde prostě nemůžeme postupovat jiným způsobem, než postupujeme,“ tvrdí Ťok.

Odmítl Chovancova slova o tom, že se snaží protlačit právně závadný materiál. A jako argument ve svůj prospěch vytáhl Ťok čtyři posudky právních kanceláří a technické posudky, které osvědčují, že je postup údajně správný. To samé má dokládat stanovisko hlavního odboru e-governmentu z ministerstva vnitra, kterým Ťok mával také. „Takže ministerstvo vnitra na jedné straně říká, že děláme postup, který je správný, na druhé straně nám pan ministr vnitra říká, že to děláme špatně. Tak já tomu opravdu nerozumím,“ kontroval Ťok. 

K narůstajícímu počtu roztržek mezi ANO a ČSSD Ťok dodal, že není zkušený politik, aby tyto věci zažil předtím. Svedl je však na předvolební dobu a na to, že dva hlavní rivalové ve volbách sedí v jedné vládě a mají spolupracovat. „My se to učíme a já jsem přesvědčen, že se to naučíme,“ věří Ťok.

ČTĚTE VÍCE: Vše o krizi kolem reorganizace policie

rockyshowman ( 4. července 2016 18:17 )

Ťok je výborný chlap !!! Kruháče, pokuty, zimní opatření, lékarničky no zkrátka na co sáhl to stojí zato. Teď ještě přechod pto žáby, myši, nebo mravence. Na Slovensku vyřešili dálniční poplatka ráz dva a náš ministr hlava otevřená to nechápe. Měl by odejít, nebo si budou myslet ve světě, že jsme prapodivný národ! Na zahrádce by snad tolik škody nenatropil !

aaobcanka ( 4. července 2016 16:41 )

Právníci tomu v zákoně 140/1961 Sb §163 říkají zločinné spolčení. Ti dva modro-oranžoví chlápci to vznešeně nazvali Opoziční smlouvou.

iva2013 ( 4. července 2016 15:24 )

 Je mi pana Chovance lito, evidentně si nevidí na špičku nosu a v této chvíli má pocit , že mu všichni žerou jeho výstupy. Měli ho odsunout do ústraní, tak jako Haška a Škromacha. Jen tak dál i jeho čas se brzy naplní. ...

maryfox ( 4. července 2016 15:09 )

Zelinář zase uměle vytváří dusno a ve své tuposti nechápe, že to byli jeho soudruzi kteří uzavřeli takové smlouvy, které nemají řešení. ČSSD je opravdu nevolitelný hnus.

1pravda1 ( 4. července 2016 14:31 )

A co kdyby jste nám pánové řekli něco k tomuto!!! Nad Českem budou létat největší americké špionážní drony, kdo je tady provokatér? (novinky.cz) Létají snad ruské špionážní drony nad USA, Kanadou, Mexikem atd.? Tyto drony dokonce mohou odposlouchávat telefonní hovory. Jakoby nestačila aféra s odposloucháváním Merkelové USA!!! USA PROVOKUJE A PROVOKUJE.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud