Úterý 26. září 2023
Svátek slaví Andrea, zítra Jonáš
Polojasno 22°C

Živočicháři slaví: Po řečech o prdění krav Sněmovna kývla na zelenou naftu

Předloha teď míří do Senátu (ilustrační foto).
Předloha teď míří do Senátu (ilustrační foto).  (Autor: archiv Blesku)
Autor: bru/ČTK - 
21. října 2016
11:48

Vratku části spotřební daně z nafty by nově měli dostávat i zemědělci v živočišné výrobě. Dosud na ni měli nárok jen zemědělci v rostlinné výrobě. Počítá s tím novela zákona o spotřebních daních, kterou dnes schválili poslanci. Proti původní vládní podobě ji ale výrazně pozměnili a vracení daně rozšířili i na rybníkáře a firmy hospodařící v lesích. Rozšíření zelené nafty má podpořit zemědělce i jejich konkurenceschopnost. Předlohu nyní dostane k posouzení Senát.

Naše zemědělství je velmi těžce zkoušené konkurencí zejména ze starých zemí EU. Tímto návrhem zákona zemědělství pomáháme,“ řekl zpravodaj Petr Kudela (KDU-ČSL).

Poslanci novelu přijali v podobě komplexního pozměňovacího návrhu, se kterým přišli ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) a poslanci Pavel Šrámek (ANO) a Kudela. Podle nich má být vratka odstupňována podle intenzity chovu dobytka, takzvané dobytčí jednotky na hektar. Zemědělci v rostlinné výrobě by podle jejich návrhu nejprve dostávali zpět 40 procent daně a v živočišné výrobě 90 procent daně. Tento princip by měl fungovat do konce června 2017, od 1. července 2017 se pak vratka bude odvíjet od intenzity chovu zvířat.

Sněmovna probrala i kravské větry

O zelené naftě se ve Sněmovně jednalo už v červenci. Debata se ale v parném letním čase stočila k ne úplně voňavému tématu. Poslanci se zasekli na kravských prdech.

Zvláště úsměvný je argument, že zavedení zelené nafty pro živočišnou výrobu přispěje ke zvýšení ochrany ovzduší a přírody rozšířením pastev pro zvířata. Dovolte mi uvést data z Evropské komise, podle kterých se zemědělství dnes podílí na celkové produkci skleníkových plynů v Evropské unii zhruba 15%, a to zejména kvůli metanu,“ uvedl v úvodu projednávání novely zákona o spotřebních daních Kalousek, který dělal zákonu zpravodaje. A reakce na sebe nenechaly dlouho čekat.

Zaznělo tady dneska, že zemědělci mají velký problém v tom, že produkují skleníkové plyny [...], protože ty krávy prdí. A to je ten velký problém. A proto my nebudeme, jak říkal kolega zpravodaj, podporovat zemědělce, protože jejich krávy prdí a vytvářejí skleníkové plyny,“ rýpl si místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek.

Korunu debatě o trávení českého skotu dal ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). „Ano, krávy opravdu prdí,“ přisadil si.

Jak to bude fungovat?

Nejméně by měly dostávat firmy bez živočišné výroby. Čím vyšší poměr živočišné výroby bude, tím vyšší bude i vratka daně. Šrámek návrh zdůvodnil tím, že vyšší produkce živočišných hnojiv získaných z krav a dalších hospodářských zvířat pomáhá úrodnosti půdy.

Od 1. ledna 2019 se pak vratky daně mají podle tohoto návrhu sjednotit pro všechny činnosti v zemědělské výrobě na 4,38 Kč za litr. O vratku by mohli zemědělci žádat až šest měsíců zpětně.

Při projednávání v zemědělském výboru bylo proti většině pozměňovacích návrhů ministerstvo financí. Podle Petra Bendla (ODS) argumentovalo tím, že celý systém je byrokraticky a složitě kontrolovatelný. Bendl tvrdí, že návrh jen zvýhodní určitou část podnikatelů, preferoval by snížení daně pro všechny. Neúspěšně navrhoval předlohu zamítnout. Podle předsedy TOP 09 Miroslava Kalouska je zelená nafta mimořádně administrativně náročná a otevírá dveře daňovým únikům.

Podle poslance Šrámka se však dá kontrolovat snadno. Místopředseda zemědělského výboru Pavel Kováčik (KSČM) poznamenal, že negativnímu stanovisku MF rozumí. „Správný ministr financí se vždy bude kroutit, když má nějaké peníze vydat,“ podotkl.

agfor ( 21. října 2016 13:55 )

Ale prdí (hlavně na voliče), ale u nadlidí se to do těch 15% nesmí započítávat.

stacho ( 21. října 2016 12:26 )

Booože to musí být IQ....

fouk.si ( 21. října 2016 12:23 )

 Oni ti naši milí poslanci neprdí ???

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud