Demonstrace budou smět rozpustit i řadoví policisté, rozhodli poslanci

Autor: val, ČTK - 
12. července 2016
19:28

Řadoví policisté dostanou novou pravomoc. Nově budou smět rozpouštět shromáždění, například demonstrace. Novinku schválili poslanci v rámci vládní novely shromažďovacího zákona. Přijali ji ve sněmovním znění, naopak odmítli úpravy Senátu, který požadoval například možnost svolávat spontánní shromáždění bez ohlášení. Předlohu nyní dostane k podpisu prezident.

V současnosti smí shromáždění rozpustit úředníci nebo velitel zásahu. Nově dostanou tuto pravomoc i ostatní policisté. Norma navíc podle sněmovní úpravy umožní úředníkům změnit místo shromáždění.

Senátoři dříve vrátili novelu i s ustanovením o spontánních shromážděních a o rozšíření okruhu osob, tak jak to původně navrhovala vláda. Kabinet chtěl ustanovení o neplánovaných manifestacích uzákonit kvůli tomu, aby bylo možné bez obav z postihu uskutečnit shromáždění v bezprostřední reakci na novou nečekanou událost, například úmrtí významné osobnosti nebo teroristický útok. Sněmovna to ale z předlohy vyškrtla kvůli obavám z toho, že ustanovení bude zneužíváno. Na svém názoru dnes setrvala.

Sněmovní zpravodaj Vlastimil Vozka (ANO) upozornil na to, že tato „nevinná formulace“ v zákoně by umožnila konat například neohlášené shromáždění odpůrců jiného shromáždění, přičemž by mohly hrozit nepředvídatelné střety. „Úprava by mohla vést k tomu, že zákon bude zbytečný,“ řekl předseda ústavně-právního výboru Jeroným Tejc (ČSSD).

Demonstrace s tibetskými vlajkami během návštěvy čínského prezidenta v Praze. Policisté tehdy účastníky nepustili na ohlášené místo konání.Demonstrace s tibetskými vlajkami během návštěvy čínského prezidenta v Praze. Policisté tehdy účastníky nepustili na ohlášené místo konání. | Foto Blesk - Zbyněk Pecák

Poslanci taky trvají na tom, aby shromáždění nemohl oznámit kdokoli. Přiklonili se k nynějšímu znění zákona ohledně svolavatele, aby jím nemohl být například jakýkoli cizinec nebo nezletilý člověk. Senátoři argumentovali tím, že omezení by mohlo být v rozporu s listinou základních práv.

Zakrývání obličeje zůstalo zakázané

Pro senátní verzi hlasovalo deset ze 170 přítomných poslanců, 138 jich bylo proti. Sněmovní znění podpořilo 135 ze 171 přítomných členů dolní komory.

Předloha upravuje zejména povinnosti svolavatelů veřejných shromáždění a postupy obecních úřadů, které ohlášení akcí přijímají. Už v dolní komoře z vládní předlohy vypadlo ustanovení, které by demonstrantům dalo právo zakrýt si za určitých podmínek obličej. Zakrývání bude nadále zakázáno.

Svolavatelé shromáždění budou muset v jejich ohlášení podle předlohy nově uvádět kontaktní údaje, aby se s nimi úřady mohly v případě potřeby co nejrychleji spojit. Svolavatelé také budou mít výslovnou povinnost být přítomni na akci, kterou oznámili. Úprava směřuje mimo jiné k omezení účelově oznamovaných shromáždění, která se potom nekonají.

Demonstrace Bloku proti islámu v PrazeDemonstrace Bloku proti islámu v Praze | ČTK

Radnicím dá novela možnost bližšího vymezení místa shromáždění, jeho délky a dalších podmínek pro zajištění pořádku. Úprava se týká případů, kdy je na jedno místo ve stejný čas nahlášeno více shromáždění. Nyní se musejí pořadatelé akcí dohodnout, a když to neudělají, úřady zakážou shromáždění, které bylo nahlášeno později. Novela by radnicím umožnila stanovit podmínky pro svolavatele tak, aby se třeba na jednom velkém náměstí mohlo uskutečnit víc shromáždění najednou.

Další změna ve vládní novele se týká zákazu demonstrací u míst, kde zasedají zákonodárné sbory. Nyní je to ve stometrovém okruhu, nově by se do přílohy zákona měly dostat konkrétní malostranské ulice u budov Sněmovny a Senátu.

1pepan ( 13. července 2016 11:09 )

Novela zákona shromažďovacího zákona je pořádné svinstvo, to je zákon proti občanským práv a svobod!!

1pepan ( 13. července 2016 11:06 )

Novela zákona není z dílny KSČM, ale ČSSD a ještě nerozhodli.

tgbg ( 13. července 2016 09:41 )

Demonstrace budou smět rozpustit i řadoví policisté, rozhodli poslanci KOMUNISTI!!!

zdenek43 ( 13. července 2016 08:24 )

to je fofr ... to se soudruzi postarali ..... LUZA se jim vymkla - dovolila si protestovat verejne - 30.brezna 2016 A UZ TU MAME ZAKON 13.cervence 2016 - ktery VLASTNE ZNEMOZNUJE DEMONSTRACE ..... to je skutecne fofrrr ...pražské FAMU...Ve středu ráno se na děkanát fakulty dostavili dva muži, kteří se představili jako příslušníci kriminální policie. Podle svědků se jeden z nich prokázal policejním odznakem. „Zeptali se, kdo dal svolení k tomu, aby tady byly pověšené vlajky. Když se dozvěděli, že za tím stojíme jako škola, tak jejich vyjádření bylo, že Číňanům se to nelíbí,“ uvedl děkan FAMU Pavel Jech. ++++Policie incident ve čtvrtek popřela, její mluvčí ve zprávě pro Českou televizi jednoznačně vyvrátil, že by k podobné situaci došlo a poukázal, že vyvěšování vlajek nepodléhá žádnému povolení. ++++FAMU však zveřejnila kamerový záznam, který celou událost zachytil. ++++ Policie CR OBRATILA... Policie posléze slíbila, že celou věc prošetří. ++++10.dubna 2016 Incident kolem tibetské vlajky na pražské FAMU během nedávné návštěvy čínského prezidenta Si Ťin-pchinga byl jen výsledkem policejní horlivosti a neobratnosti. V nedělní Partii v televizi Prima to řekl ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Prohlásil také, že pokud by policisté jednali na příkaz, složí funkci. ´´´´´´´11.4.2016---Dvojice policistů chybovala, když se během návštěvy čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Praze zajímala o tibetské vlajky na pražské FAMU. V pondělí to přiznal policejní prezident Tomáš Tuhý. Řekl, že jejich postup, který připomínal šikanu a omezování svobody projevu, vnímá jako nevhodný a nadbytečný. Děkanovi filmové akademie Pavlu Jechovi se oficiálně omluvil. "... se Vám tímto... jménem svým za nevhodnost a nadbytečnost provedeného služebního úkonu směrem k zaměstnancům FAMU omlouvám," napsal Tuhý děkanu Jechovi v pondělním třístránkovém dopise, který škola zveřejnila na svém webu. +++13.4.2016-Spornou návštěvu na FAMU kvůli vyvěšeným tibetským vlajkám nařídil policista z H

zdenek43 ( 13. července 2016 07:53 )

takze jedete skutecne uz do pekel.....do tech pekel - co jste budovali 40 let od doby UNORA 1948 do Sametaku 1989........ a zase jak fikane..... soudruzi ze Senatu -- úpravy Senátu, který požadoval například možnost svolávat spontánní shromáždění bez ohlášení --- ABY SI TOHO TOLIK NEVSIMLI - LID - ze jim vlastne soudruzi chteji prvoplanove zakazat ??? jakekoliv demonstrace ........ SOUDRUZI-PRATELE z CSSD a soudruzi-Zemanovci a SOUDRUZI-KOMUNISTE a jejich pratele se NA-KALELI, ze si LUZA dovolila DEMONSTRACE pri megalomanske navsteve soudruhu CINANU v Ceske republice ... dokonce se zapojili i vysokoskolaci????? .........PRASKLO JAK SE SOUDRUZI a POLISI chovali protipravne????? - ze jeste v roce 2016 se nasel nekdo v Cesku , kdo se nepokalel kdyz uvidel POLICISTU ...... TAK SE TO MUSI ROVNOU ZARAZIT............V současnosti smí shromáždění rozpustit úředníci nebo velitel zásahu. Nově dostanou tuto pravomoc i ostatní policisté. Norma navíc podle sněmovní úpravy umožní úředníkům změnit místo shromáždění. A SOUDRUZI JDOU JESTE DAL... v OBLBOVANI .... takze demonstrant?? brani?? CESKOU VLAJKOU pred CINSKOU VLAJKOU ....... TAKZE POLICAJT DEMONSTRANTOVI NABIDNE??? ZE MUZE CESKOU VLAJKOU JIT MAVAT napriklad NA NAMESTI V Brne ......... nebo do piskovny v Benesove

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud